Redovito usklađivanje mirovina u Federaciji BiH zakonska je obveza i vrši se svake godine 15. travnja, a primjenjuje od 1. siječnja. Tako bi u travnju uvećana mirovina bila isplaćena u svibnju, a uz to, i razlike između isplaćenih i uvećanih mirovina za prva tri mjeseca.
Parametri koji utječu na iznos usklađivanja su indeks potrošačkih cijena i rast BDP-a, 50 posto jednog i drugog parametra, zbrojeno, daju postotak usklađivanja. Podatke o tim pokazateljima objavljuje Federalni zavod za statistiku i koliko će oni iznositi, još se službeno ne zna.
Prošle godine počela se primjenjivati nova praksa – akontativno usklađivanje mirovina, što bi značilo da se dio tog redovitog usklađivanja daje ranije, tj. već pri isplati mirovina za siječanj, a koje se isplaćuju u veljači.
“Vlada FBiH napravila je ustupak umirovljenicima, pa je išla ranije tzv. akontativnim uskljađivanjem mirovina od 1. siječnja i s isplatom do 5. veljače, dakle nismo morali čekati 15. travanj da se kažu konačni rezultati i da počne isplata tek 5. svibnja”, kazao je ranije Redžo Mehić iz Udruženja umirovljenika BiH i dodao da je to bio dobar potez i da je bilo razloga da se to napravi.
“Slično tome, ove godine pojedini organi Vlade Federacije, a i federalni Zavod su možda malo ranije istupili, pa su rekli da imaju namjeru i želju da isto ponove, da idu odmah od 1. siječnja, a s isplatom od 5. veljače tzv. akontativnim usklađivanjem mirovina kako umirovljenici ne bi morali čekati 15. travanj i tome na neki način pomogli umirovljenicima”, rekao je Mehić ranije za Raport.
Međutim, dodaje, oni koji su obećavali to, nažalost, nisu uspjeli do nove godine da predlože proračun Parlamentu Federacije, a Prijedlog proračuna, “odnosno njegovo usvajanje je uvjet za ovo sve što su obećavali, prema tome, s obzirom na to da nije usvojen proračun Federacije, sve ovo drugo, sve dok ne bude usvojen, pada u vodu”.
Umjesto prijedloga proračuna, Vlada Federacije Parlamentu je predložila Odluku o privremenom financiranju i o tome treba uskoro da se očituje Zastupnički te Dom naroda, “a to podrazumijeva da se mogu vršiti isplate iste kao i prošle godine u ovom periodu od 31. siječnja do 31. ožujka”.
Prošle su godine siječanjske mirovine bile akontacijski povećane za 11,1 posto, a onda konačnim usklađivanjem, koje je iznosilo 16,25%, dodatno uvećane i u svibnju je isplaćena razlika između isplaćenih – akontacijski usklađenih i iznosa konačnog usklađivanja.
Podsjetimo, najniža mirovina za prosinac iznosi 538,27 KM, a zajamčena 642,40 KM. Najviša mirovina ostvarena prema Zakonu o MIO iznosi 2.800,00 KM, dok najviša mirovina ostvarena prema Zakonu koji je vrijedio do 1. ožujka 2018, iznosi 2.626,42 KM. Prosječna mirovina korisnika samostalne mirovine, a kojih je na isplati za prosinac 363.139, iznosi 675,57 KM. Mirovinu za prosinac primit će 444.666 korisnika, a ukupno potreban sredstva za isplatu iznose oko 270 milijuna KM.