Oxford University proglašen je najboljim sveučilištem već četvrtu godinu zaredom na jednoj međunarodnoj listi, javlja BBC. Na drugom mjestu nalazi se američki California Institute of Tehnology, dok je na trećem Cambridge.
Rezultati su to godišnje rang liste Times Higer Educationa, jedne od najznačajnijih svjetskih ranking lista sveučilišta.
I dalje najviše najboljih sveučilišta dolazi iz SAD – od prvih deset iz SAD-a ih je sedam, a među prvih 200, iz SAD-a ih je 60. I azijski fakulteti postaju sve bolji, a Kina i Japan nastavljaju biti visoko rangirani. Na ovogodišnjoj listi najviše su se na listi “popela” iranska sveučilišta.
Među prvih deset nalaze se sljedeća sveučilišta: 1. Oxford, 2. California Institute of Technology, 3. Cambridge, 4. Stanford, 5. Massachusetts Institute of Technology, 6. Princeton, 7. Harvard, 8. Yale, 9. Chicago te 10. Imperial College London.
Od hrvatskih sveučilišta najbolje se pozicioniralo splitsko, koje se nalazi u rangu od 600 do 800, dok se Sveučilište u Zagrebu nalazi iznad prvih 1000 sveučilišta.
Na listi se nalazi 1300 sveučilišta iz 92 zemlje, a rangiranje se temelji na nekoliko različitih kriterija kao što je kvaliteta podučavanja, broj i kvaliteta istraživanja te citiranost istraživanja.
U analizi rang liste stoji kako su britanski “zlatni trokut” – Oxford, Cambridge i londonsko sveučilište i dalje uspješni, no da drugim fakultetima iz ove zemlje opada kvaliteta, dok se u Europi njemački fakulteti uspinju na rang listi. Tako je broj britanskih fakulteta u prvih 200, od 2016. godine pao s 34 na 28, dok se broj njemačkih povećao s tri na 23. Iz Times Higher Educationa kažu da bi ovaj uspjeh mogao biti rezultat većeg ulaganja u obrazovanje u Njemačkoj, a prenosi Index.
8 komentara
Travnik, Sarajevo, Mostar itd. Sto su puta bolji od zapadnih zemalja, ko ove Diplome dobije preko noci se obogati, to nema nigdje na svitu.
Na kojem je mjestu ” nikad nije kasno” te su najučinkovitije. Prije te stranka zaposli naodgovorno misto, onda ideš u školu… te diplome su najcjenjenije. Obogatiš se prikonoći.
Naravno, Japan i Kina ulazu jako puno u svoje univezitete, veleucilista, al I njihova djeca kad dodu u EU nastoj svim silama biti jako dobri student, svladat jezik itd… A ne samo ove dvije Azijske drzave nego vecina drzava iz Azije ulazu jako puno u svoju djecu, a tek roditelji… Rasprodaju sve sto imaju, samo da bi im djeca imala mogucnost sto bolje skolovanja… Prognozu je da ce zuti diktirati svijetom… Amerika ako ovako nastavi bit ce uskoro najzadniji kontinent..
Ma rečeno mi je neka ovi iz Britanije probaju u Mostaru pa će vidjeti
što je fakultet.Cijelo školovanje u BIH je obična piz.arija je tu se samo može opstati krađom.
Zato preporuka otvorite fakultet kako se mulja i krade.
A naše sveučilište ”NIKAD NIJE KASNO”.
Pa ja sam mislio da je među prvima na svijetu.
HA HA HA
Ma u čemu smo to mi dobri već u prevari, lažima, nepotizmu, korupciji i sl.
Ništa DOBRO nema ovdje dobrou!
To je laz Imperija nemogu oni dodat vode Narodnoj Republici Kini po Strucnosti znanju etici moralu itd. Kina godisnje promovira 16 000 000 Miliona Akademski Gradjana kakav Amerika toje TRULO ZLO
Trulo zlo hahaha pametna materina glava.
Kako je lipo u Kini da je puno bosanđerosa a niko neće u Ameriku.
Pametne su glave u Bosni tako da su priznati ko vrhunski “stručnjaci”.
Dok je u Hrvatskoj bilo sveuciliste u Americi su jos hodali Indijanci.