Austrijski Hrvati na čelu sa Gruđankom pomažu ukrajinskim izbjeglicama

Ukrajinskim izbjeglicama pomažu i Hrvati u inozemstvu.

Takav je primjer Josipe Palac koja vodi Međunardnu organizaciju za kulturalnu raznolikost (ICDO), i sa samim početkom agresije pokrenula je kampanju “ICDO’s Ukraine Emergency Relief”, te je do danas pomogao na razne načine čak 6000 žena i djece iz Ukrajine.

Inače, ICDO je bio i među prvima koji su osigurali pomoć tijekom potresa u Zagrebu i Petrinji te su izgradili kuće, dali stambene kontejnere, bolničku opremu, odjeću, hranu…

S obzirom na dugogodišnje internacionalno iskustvo u ovakvim kriznim situacijama, ICDO tim je odmah bio spreman logistički organizirati prijevoz i smještaj izbjeglica iz Ukrajine, te im pružiti svu potrebnu pomoć kada dođu na sigurnu destinaciju.

– Jako je emotivno kada primite poziv od osobe koja se nalazi u Americi i moli nas da osiguramo siguran projevoz i smježtaj za njenu rodbinu, koja je trenutno u Ukrajini i želi ići, primjerice, u Austriju. To su jednostavno pozivi koji se ne odbijaju, napominje Josipa Palac, predsjednica i izvršna direktorica ICDO-a.

U vrhu ICDO tima su Toni Pehar, suosnivač i financijski direktor, te Isidora Čolić, voditeljica projekata i medija i komunikacija.

Svi zajedno neprekidno rade na osiguravanju pouzdanog i sigurnog transporta i smještaja za one najviše pogođene ratom u Ukrajini – žene, djecu i starije osobe.

“Meni su slike ratne agresije na Hrvatskoj još u sjećanju, a kako mi je cijela obitelj bila na prvim crtama obrane točno znam što danas osjećaju i kroz što prolaze Ukrajinci. U zadnje dvije godine Hrvatsku su pogodila dva potresa u kojima sam osobno, ali i preko ICDO-a organizirala pomoć unesrećenima”, nastavlja priču Josipa Palac.

Dodaje da je ICDO timu najveća nagrada kada vide komentare i ispovijesti koje dolaze iz srca mnogih žena i djece koje su našle siguran drugi dom.

– Sve što smo prošli bio je užas, pogotovo s bolesnim djetetom koji je cijelim putem padao u nesvijest. Hvala ICDO-u što nas vodi kroz ovo putovanje, kaže Irina Hrekov, majka Hlieba, dječaka sa Downovim sindromom. Hlieb je na put krenuo zajedno s obitelji iz Harkiva, koji je bio jedini dom koji su imali, ali ga je, nažalost, potpuno uništilo bombardiranje.

ICDO tim je kordinirao njihovo putovanje kroz Poljsku i Češku do Beča. U ovom gradu Hlieb sada ima priliku početi ispočetka i uz pomoć ICDO-a dobiti najbolju moguću zdravstvenu podršku.

Josipa Palac navodi da ICDO trenutno radi kako bi izbjeglicama omogućio dugoročni smještaj i olakšao im prve korake u novoj i nepoznatoj zemlji. Nadalje, ICDO svim izbjeglicama pruža sve potrebne informacije i pomoć pri registraciji kako bi što prije dobili zdravstvenu zaštitu, kao i radne dozvole jer se mnogi od njih žele čim prije osamostaliti.

– Kako sam već rekla, jako sam ponosna na cijeli naš tim koji neumorno radi na pružanju sigurnost ukrajinskom narodu. Pozivam sve koji to mogu da podrže naš rad na terenu i doniraju za sve one kojima je naša pomoć sada potrebna, završava priču Josipa Palac, predsjednica i izvršna direktorica ICDO-a.

Slobodnadalmacija.hr