Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda u petak je odbio zahtjev zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića da mu se ukinu tzv. mjere opreza koje mu, među ostalim, brane i obnašanje gradonačelničke dužnosti.
Zamjenica ravnatelja Uskoka Ksenija Krizman kazala je da prema odluci suca istrage mjere opreza ostaju na snazi pa Bandić, osim što ne smije obnašati dužnost, i dalje ima zabranu komunikacije sa 178 svjedoka, od kojih stotinjak još nije ispitano.
“Odvjetnici su tražili ukidanje obje mjere, da ostane jamstvo, ali da se mjere ukinu te da se Bandić može vratiti na mjesto gradonačelnika”, kazala je Krizman nakon ročišta na Županijskom sudu, dodajući da se Uskok takvom prijedlogu obrane usprotivio.
Iako na ovu odluku Bandićeva obrana ima pravo žalbe, o kojoj će odlučivati izvanraspravno vijeće, ‘suspendirani’ zagrebački gradonačelnik bio je vidno nezadovoljan što su mu zahtjevi odbijeni i okupljenim novinarima nije želio dati izjavu. Bandić je na Županijski sud na Zrinjevcu došao nešto prije 10 sati u pratnji svojih odvjetnika koji su ranije zatražili da mu se ukinu ‘mjere opreza’ koje su mu određene kada je uz jamčevinu od 15 milijuna kuna pušten iz zatvora u Remetincu kako bi se tijekom istrage branio sa slobode.
Preispitivanje zabrane obavljanja gradonačelničke dužnosti Bandićevi su odvjetnici ranije zatražili i od Ustavnog suda ističući da takva ‘mjera’ nema smisla jer je na čelnu gradsku dužnost izabran na neposrednim izborima. Bandić je iz Remetinca izašao 19. studenoga nakon što je uplatio jamčevinu od 15 milijuna kuna i pred sucem istrage obećao da neće utjecati na svjedoke i obavljati svoju dužnost tijekom istrage u aferi Agram.
Uplata pologa na račun suda omogućila mu je brži izlazak iz zatvora, u kojem je proveo mjesec dana, no nakon toga je njegov odvjetnik Marijan Hanžeković podnio sudu prijedlog da se polog zamijeni založnim pravom na nekretnine, što je sud odbio. Nakon što je neslužbeno objavljeno da je za Bandićevu jamčevinu novac osigurao Hanžeković, koji je za tu namjenu navodno podignuo kratkoročni kredit, u javnosti se otvorilo pitanje je li riječ o sukobu interesa.
U svim navodnim Bandićevim nedjelima, gradonačelnika se sumnjiči da je oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i Državni proračun. Ukupnu ‘štetu’ tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna.
Protiv Bandića je sredinom veljače podignuta i prva optužnica kojom ga Uskok tereti da je s dvoje suoptuženika pogodovao udruzi “U ime obitelji” kojoj je prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” navodno priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308 tisuća kuna.
FENA