Hercegovina se jučer ponovno tresla. Naime, najprije je potres pogodio područje Mostara, a epicentar je bio 9 kilometara južno od Širokog Brijega. Jačina potresa u hipocentru iznosila je 3,5 stupnjeva Richtera, a intenzitet u epicentru bio je 5 stupnjeva Merkalijeve ljestvice. Potres se osjetio, no, na sreću, nije izazvao nikakvu štetu.
Nakon ovog, seizmolozi su i u 10.19 sati registrirali još jedan potres u BiH. Epicentar je bio 12 kilometara zapadno od Rogatice, a njegova jačina je bila 2,1 stupanj po Richtereovoj ljestvici. Također, nije prouzročena nikakva materijalna šteta, no, ljudi su u panici budući da se u posljednje vrijeme potresi manje ili veće jakosti sve češće javljaju u Hercegovini pa su tako dva zabilježena na području Čapljine, jedan 10., a drugi 11. veljače.
Prošle godine oko 80 potresa
Ivan Brlek, seizmolog Centra za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda, potvrdio je u razgovoru za Dnevni list da je područje Bosne i Hercegovine ugroženo od mogućih jačih potresa u budućnosti, ali tek za nekih 50 do 100 godina. Razlog tomu je podvlačenje afričke ploče pod podzemni euroazijski masiv.
Naš sugovornik je istaknuo kako je prošle godine na području BiH bilo oko 80 potresa, od toga desetak jačih koji su uznemirili stanovništvo.
“Područje BiH spada u seizmički relativno aktivnu zonu. Ali ne treba paničariti. To što se povremeno jave potresi na našem području nije nikakav predznak da će uskoro biti jači potres. Naprotiv, dobro je dok ima ovih manjih, jer se oslobađa energija i manje su šanse da dođe do razornog potresa”, ističe Brlek.
Hercegovina najugroženija
Kao rizična područja Brlek izdvaja upravo Hercegovinu, od Livna do Trebinja, zatim područje Banje Luke te cijelu Bosansku Krajinu koja se prošle godine također poprilično tresla. Primjerice, Banja Luka se nalazi u dijelu BiH koje bi, u budućnosti, mogli pogoditi potresi jačine od osam ili devet stupnjeva Merkalijeve ljestvice. Riječ je o vrlo jakim potresima u kojim više od 50 posto objekata biva oštećeno ili srušeno.
Prema karti očekivanih maksimalnih intenziteta potresa, a na osnovi koje rade i seizmolozi u BiH, na području Hercegovine postoji mogućnost potresa i do 10 stupnjeva Merkalijeve ljestvice, potresi kakvi nisu zapamćeni u povijesti BiH. Riječ je o potresima koji uništavaju skoro tri četvrtine stambenih i ostalih objekata.
DL