Kako živjeti i preživjeti u BiH, prema podacima Eurostata, drugoj državi u Europi nakon Albanije po siromaštvu, većina stanovnika ni sama ne zna.
Inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine popela se na 17,6 posto u srpnju na godišnjoj razini, objavio je Federalni zavod za statistiku.
Rekordna inflacija
Ovo je najveća inflacija u posljednje 22 godine, napisao je tim povodom ekonomist Vjekoslav Domljan na svom Twitter nalogu.
Potrošačke cijene su u srpnju, u odnosu na lipanj, u prosjeku porasle 0,4 posto. Cijene hrane zabilježile su u srpnju rast od 25,5 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su cijene bezalkoholnih pića imale rast od 16,5 posto. Upotreba prijevoznih sredstava, uslijed poskupljenja goriva, skuplja je 41 posto, dok je cijena usluga prijevoza porasla 18 posto.
Poslije ovih stavki, najveći rast bilježe električna energija, plin i drugi energenti, gdje poskupljenje na godišnjoj razini iznosi 23,6 posto. Udar na kućne proračune dodatno pojačava povećanje cijena dobara i usluga vezanih za redovito održavanje kuće za 12,3 posto.
U prvih sedam mjeseci, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, potrošačke cijene u Federaciji BiH veće su 13 posto. Inflacija, o kojoj je donedavno rijetko tko bilo što znao, danas je sastavni dio života građana u Bosni i Hercegovini. Mjesečna primanja – bilo plaća ili mirovina – potpuno su izgubila vrijednost.
Dok se nekada za stotinu maraka mogla obaviti mjesečna nabava osnovnih životnih namirnica, danas stotinu maraka koštaju dva ručka za četveročlanu obitelj. Poskupljenja u odnosu na prije pola godine gotovo su tri puta veća. I redovi pred narodnim kuhinjama sve su veći. Prosječna plaća u Bosni i Hercegovini u lipnju je bila 1126 maraka, što je za 12,9 posto ili za 129 maraka, više nego u istom razdoblju 2021. godine.
U lipnju je inflacija u BiH iznosila 15,8 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH. Rastu plaća najviše je doprinijelo povećanje minimalne plaće u Federaciji BiH na početku godine kao i u Republici Srpskoj dva puta tijekom ove godine. I neki poslodavci povećali su zarade radnicima kako bi ih zadržali u vrijeme kada mnoga kvalificirana radna snaga napušta BiH i odlazi na rad u inozemstvo. Međutim, rast zarada u većini djelatnosti bio je manji od rasta bujajuće inflacije, tako da smo svi osiromašili.
Kako tvrdi za Faktor Muris Čičić, ekonomski stručnjak, inflacija je teška bolest koja se ne može tako lako izliječiti, pa smo svi na gubitku.
Svima se obezvrjeđuje plaća, dnevnica, nadnica, ušteđevina ili bilo kakvi drugi novčani prihodi. U borbi protiv inflacije, naravno, moraju sudjelovati vlade svih zemalja u svijetu. Kako smanjiti inflaciju? Naše vlade u Bosni i Hercegovini mogu samo pokušavati gasiti požar. Kada bi vlade u BiH imale dovoljno novca da svima podignu primanja na razini inflacije, onda ne bi bilo inflacije, a što je nemoguće u našem slučaju, kaže Čičić.
Nažalost, bez obzira na to koliko vlade čine da se pomogne određenom dijelu stanovništva, posljedice inflacije ne mogu se anulirati.
Građani ogorčeni
Dijelu stanovništva koji ima bolje prihode ni ne treba pomagati, smatra Čičić.
Naša država ne može svima pomoći, pa zbog toga izdvajam dio stanovništva koji ima veće prihode od siromašnih. Znači, ne smanjivati cijenu goriva svima, pa da se voze više oni koji imaju, nego smanjivati cijenu prijevoza stanovnicima koji nemaju ni za hranu, odjeću, obuću. Suština inflacijskih mjera je u pomaganju siromašnim jer ipak je BiH socijalna država i mnogo je onih kojima pomaže. Mogla bi se konačno napraviti i socijalna karta, ali u BiH je to teško sustavno napraviti, pa nemamo točne podatke o broju siromašnih kojima je nužna pomoć, zaključuje profesor Čičić.
A što kažu građani?
Mi smo naučili trpjeti. Postoji jedna stara misao iz nekog vremena u kojem narod šuti. Treba malo popustiti što nije loša poruka za političare. Narod šuti, a ne znam dokle će. Što se tiče inflacije, to je moje nestručno mišljenje, kaže jedan građanin.
Mahune su bile dvije marke, a sada su sedam maraka. Evo, i ovi sirevi su bili dvije marke, a sada su četiri. Strašno je skupo i ne znam kako to svijet uspijeva izdržati. Najteže mi je kada vidim omladinu kako prosi, govori on.
Iza građana Bosne i Hercegovine četiri su teške godine – pandemija te briga kako preživjeti, a nakon toga rat u Ukrajini i njegove posljedice za svijet, pa i građane BiH, koje su teško pogodile i onako lošu ekonomiju. Ako bismo analizirali sve dosadašnje ankete u kojima se pitalo građane o životu u BiH, u protekle četiri godine ništa se nije promijenilo.
Svaki put isti odgovor: Ljudi gladni, male plaće i korupcija duboko u svim sferama života – bez razlike o kojemu se entitetu, gradu, općini radi.
13 komentara
Kako kome, moja od korone ide samo dolje!
Kome su rasle? Samo u jednoj velikoj Grudskoj firmi, druga se jos misli…
Jada u vas dolje u Bosni.
I za profesora Čičića molimo socijalnu kartu jer ako zivi od profesorske place treba i njemu jer ta placa nije dovoljna za košaricu. Dalje,spominje mahune i mlijeko? Zar je grijeh posaditi mahune, nabaviti kozu za mlijeko?
Svatko tko je zdrav moze raditi i zaraditi neku marku,za jahati tesko ali za preživit u ovim vremenima da. Al problem je roditeljima sto su naucili djecu da uskoro izlazi novi iphone, treba odvojiti sada 2500-3000 zar ne? Zbog toga, sekirajte se i kupite,inace vas nece zvati tata ili mama nego drugi roditelj…
A sta cemo sa onima cija djeca nemaju takve mobitele a treba ih spremit u skolu nije poanta u kozi i kravi nego u placi radnicima imaj kravu i kozu posadi mahune i ostalo krompir blitvu u redu triba ako si na selu al od cega kupiti sjeme i ostali za zemlju a placa 1000 km ako je i toliko ocito ne sadis kad tako pricas uzmi papir i olovku i pisi za mjesec dana i to bez mesa svaki dan za rucak bez tog mobitela za 4 osobe i vidi koliko ostade.
Tako je..od cega ce izdvojit 2500 ili 3000 za mobitel neki da al obican radnik to nemoze ili da proda bubreg pa neka ga nikad ne zovne mama ili tata
Kako kome je rasla moja je i dalje 680 km u jednoj velikoj firmi nadaleko poznatoj kao sto je INA u bih
Ima država koja se zove Njemacka,put pod noge i naprid ali se pripremi da nema izlezavanja.Vecini ce dobro doci jer ce i kilaza dobro pasti.
To se i radi put pod noge i njemacka barem znas za sta radis pa ti nije ni tesko normalno da se neces izlezavat kad znas da ce ti biti pristojna placa i tamo si covik tako te tretiraju mozes subotom i na rucak s obitelji aj ovde otidi moze ko moze ko je bio blizu vatre bolje se grijao.
Sto se tice kilaze pa nisam bas vidio koji dodu iz njemacke da su suvi
I njemci tanje seru, vjeruj mi.
Kome su rasle plaće. Političarima i onima uz njih-
U privatnom sektoru plaće nisu rasle, to tvrdim sa sigurnošću.
Statistika je čudna stvar. Digli su plaće u politici 500- do 700 KM, digli plate svom glasačkom tijelu, malo podigli plate proračunskim korisnicima koji uglavnom ne proizvode novu vrijednost, a onima koji nešta prozvode, izvoze, stvaraju novu vrijednost od koje se puni taj budžet – ti su ostali na istom.
Plaće nisu rasle – to je laž…
U kojoj velikoj Grudskoj firmi?
Da odmah kažem je li istina ili ne.