Samo na obrazovanju onih koji napuste Bosnu i Hercegovinu država izgubi od 410 do 500 milijuna eura godišnje. Prosječan godišnji neto odljev stanovništva iz ove zemlje, prema OECD-ovim podacima, iznosi oko 18.200 osoba, piše Večernji list BiH.
Ako uzmemo podatke o troškovima obrazovanja u ovoj zemlji do kojih su došli u studiji koju je proveo Institut za razvoj i inovacije – think tank iz Srbije, uz potporu Westminster fondacije za demokraciju (WFD), i pomnožimo ih brojem onih koji su napustili ovu državu, dolazi se do navedenih enormnih rezultata.
Troškovi školovanja
Ne gubi BiH samo na odlasku visokoškolovanih osoba, naprotiv, stotine odnosno tisuće eura odlaze s onima koji su završili srednju školu. Prema navedenoj studiji, troškovi školovanja državljanina BiH koje se završilo 2018. godine, kumulativno promatrano, stajalo je oko 13.000 eura za osnovnu školu, 20.200 za srednju školu i oko 29.000 eura za završene akademske studije. Za osobu koja je završila doktorski odnosno poslijediplomski studij tijekom obrazovanja trebalo je izdvojiti oko 43.000 eura.
Promatrano po entitetima, pokazalo se da su u Republici Srpskoj i Federaciji BiH troškovi obrazovanja na svim razinama obrazovanja bliski prosjeku države u cjelini, dok su u Distriktu Brčko ti troškovi znatno iznad prosjeka. Taj rezultat prvenstveno je posljedica činjenice da je prosječna plaća u sektoru obrazovanja u Distriktu Brčko veća nego u entitetima.
Na gubitke države zbog odlaska visokoobrazovanih osoba prije izvjesnog vremena upozorio je i prof. dr. Milomir Ninković, šef Klinike za plastičnu rekonstruktivnu kirurgiju i kirurgiju šake pri Centru za opekline u bolnici Bogenhausen, München (Njemačka), predsjednik Europske asocijacije plastičnih kirurga (EURAPS). Ovaj rođeni Sarajlija, koji gotovo trideset godina živi i radi u Austriji i Njemačkoj, ističe kako je velika nesreća što mladi ljudi odlaze u inozemstvo nakon što se u njihovu edukaciju ovdje ulože ogromna sredstva, ističući da zemlja u koju dolaze time dobiva jako mnogo.
Uzimajući za primjer sebe, objasnio je kako ni Austrija, u kojoj je radio, ni Njemačka, u kojoj radi, u njegovu edukaciju nisu uložile ništa. – Došli smo kao vrhunski specijalisti, donijeli novo znanje, unaprijedili znanje u njihovim institucijama, razvijali se dalje i educirali nove kadrove – kazao je dr. Ninković, ističući kako na to treba staviti naglasak jer je konstantno percepcija da te zemlje nama nešto pomažu, ne uzimajući u obzir da smo mi njima jako mnogo pomogli i uštedjeli. Naime, prema podacima Eurostata za 2015. godinu, godišnje izdvajanje države i kućanstava za obrazovne usluge srednjoškolske razine iznosilo je po učeniku u Francuskoj blizu 11 tisuća eura, Njemačkoj 10,5 tisuća eura, dok je u BiH utrošeno nešto ispod 1,5 tisuća eura.
Raspon je još izraženiji kod akademskog obrazovanja, pa tako u odnosu na izdvajanje u BiH od 1851 euro po studentu godišnje, Velika Britanija troši gotovo 12 puta više, Švedska devet, Austrija, Francuska i Njemačka oko sedam puta više. Inače, prema podacima popisa iz 1991. godine, BiH je imala oko 4,380.000 stanovnika, dok je, prema popisu iz 2013., taj broj pao na gotovo 3,530.000, što je oko 850.000 osoba, odnosno gotovo 20% manje.
Migracije i iseljeništvo
Međutim, neka druga istraživanja, poput ankete o radnoj snazi, pokazuju još dramatičniji pad. Primjerice, prema podacima ove ankete provedene 2013. godine, BiH je imala 3,050.000 stanovnika, a prema podacima ankete o radnoj snazi iz 2018. godine, procjenjuje se da je broj stanovnika u BiH 2017. godine bio manji za dodatnih 316 tisuća i iznosio je 2,734.000. Službena statistika o migracijama, koju provodi Agencija za statistiku BiH u suradnji s entitetskim zavodima (Federalnim zavodom za statistiku i Republičkim zavodom za statistiku Republike Srpske), prati samo unutarnje migracije i doseljenja iz inozemstva, a ne i preseljenja u inozemstvo, tako da ova institucija ne nudi podatke o migracijama iz BiH.
Ipak, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, u okviru svoje nadležnosti za iseljeništvo, prikuplja podatke o bosanskohercegovačkoj emigraciji, na osnovi kojih izrađuje godišnje izvješće o stanju emigracije iz BiH. Prema ovom izvješću za 2018. godinu, procjena ukupnog broja osoba koje žive u iseljeništvu, a koje vode podrijetlo iz BiH, iznosi najmanje dva milijuna (dok ukupan broj prve generacije emigranata iz BiH, odnosno onih koji su rođeni u BiH, a žive izvan njezinih granica, iznosi oko 1,691.350), što čini oko 56 posto ukupnog stanovništva BiH prema popisu iz 2013. godine. •
16 komentara
Jada u vas dolje u Bosni.
Dašta uložili nebo oni ni napustili.
Nisu oni ulozili nista,posebno ovi u Mostaru na fakultetu,studenti sve placaju semestre ispite,studentske domove,i sve drugo ima toga jos..i ako slucajno nesto zavrse trebalo bi njima platit jer to dolje studiranje je samo pljackanje bijede i sirotinje iz HB
Sta mladi trebaju cekati nwma cekana zivot je jedan svak zeki za sebe i svoju obiteljbolju buducnost sta trebali zavrsit pa.radit za 400 eura pa nitko vise nije lud
Država uložila ma jeli.Gelipteri jedni sto je država nego oni što placaju porez i druge namete a to su roditelji,braca ,sestre od tih isti školovani ljudi.Ma ko pametan bi tu i živio medju tim lopovima,političarime bez ikakva zvanja i intelekta i tako preporucujem omladini seli što prije.
Drzava ne osigurava normalne uvjete za nastavu, interijer skola iz prosle drzave. Ucenici sve sami kupuju, nastavnici rade za placu, nisu besplatno. Ako neskolovani par ode u inozemstvo, drzava ce reci da je ulozila jer ih je vjencao maticar koji za to ima placu. Studenti placaju sve od semestra, smjestaja, hrane, autobusne karte. Profesori rade za placu. Da nema studenata, ne bi ti profesori imali posao koji su dobili na tko zna kakav nacin, ne nuzno jer su prepametni. Osnovno obrazovanje je obvezno, djete ne moze ni odbiti da se skoluje. Suma sumarum, oseliti prije seste godine zivota, da se drzava ne osjeca iskoristenom.
Samo iđite, da sam mlađi 5g.otiša bi bez razmišljanja. Nisam protiv rada, ali jesam protiv bezobraštine, a plaće oh, zato omladine samo otiđite stvorite sebi bolje sutra…..
Bh vozačka nevrijeme u eu a sa diplomom iz bh možeš birat između bauštele ili konobarit
Jesu puno omi ulozili jesu u svoju dicu u Americi i stranim fakultetin.Boli vas za sirotinju ona stvar neka je vasim dobro …
Da ste uložili nebi oni ni napuštali.Jeste u svoju imovinu,sve što ste mogli uzet od države uzeli ste.Sve ste obezbjedili svojoj djeci i unučadi,boli vas briga za našu djecu što završe u roku ako nemaju vezu,mogu ići na sezonu zaradit za put.Pakovat kofere i napuštat svoj rodni dom ja iman osobno iskustvo.
kakve su ovo provokacije u naslovu, dasta nego ic od ove marve
Kaznit ce Bog i lopove ostat ce sami jednog dana doce i to vrojemesve se vraca sve se placa.
Jao, odose nam politolozi, novinari, informacijski “””znanstvenici”””, pravnici, ekonomisti, uciteljice… Sta cemo sad jadni??
Ostadoše oni što ne znaju ni pisati i čitati.Zaboravih da ostaju lopovi i bagra političari.
Šta se izrugivaš ko ode,najvjerovatnije ti si ta sa kupljenom diplomom.Lako je pametkovat kad možeš kupit sve nemožeš znanje.Da si završila fakultet učeć i radeć nebi se rugala nego tatica kupio i zaposlili se u Elektro ili imaju svoju firmu.Taka nam je jadna država i politika.Nije ni čudo što odlaze školovani ljudi.
Ovdje je stalo vrijeme od 1990 i nikad bolje neće biti a samo može biti gore