U Bosni i Hercegovini je na snazi izmijenjeni Zakon o sigurnosti u prometu kojim su predviđene drakonske novčane kazne za prekršitelje pa se one sada mogu izreći u iznosu do tisuću konvertibilnih maraka, piše Večernji list BiH.
Prema statističkim pokazateljima kojima raspolaže javno poduzeće Ceste Federacije BiH, na cestama diljem BiH godišnje pogine oko 380 osoba, dok ih 11 tisuća bude ozlijeđeno.
Stopa smrtnosti u prometu u BiH je oko 10,3 poginulih na 100 tisuća osoba, što je oko tri puta više nego u zemljama zapadne Europe.
I pješaci su ponekad krivci
Stoga je izmijenjeni i dopunjeni Zakon o sigurnosti u prometu na cestama u BiH donio strože kazne za prometne prekršaje.
Jedna od njih izdaje se i za korištenje mobilnoga telefona ili bilo kojega drugoga uređaja koji ometa vozača u vožnji. Međutim, kazne su u odnosu na neke europske zemlje znatno niže. Nije razdvojeno razgovaranje i tipkanje na mobitel, a kazna se odnosi općenito na korištenje uređaja koji usmjeravaju pozornost vozača na nešto drugo osim na vožnju. Kazne se kreću od 100 do 300 KM.
Mjerama, poput onih koje se, primjerice, odnose na zabranu prekoračenja brzine od 20 do 30 kilometara na sat ili od 30 kilometara na sat u naselju, predviđene su kazne i do 1.000 maraka. Novim zakonom predviđeno je i kažnjavanje drugih sudionika u prometu – pješaka i biciklista. Pješaci više ne smiju koristiti mobilne telefone ili druge uređaje prilikom kretanja kolnikom ili pri prelasku kolnika. Ne smiju imati ni slušalice u uhu.
Prema policijskim podacima, mnoge prometne nesreće dogodile su se upravo zbog nemara pješaka – korištenja mobitela odnosno slušalica, prilikom prelaska ceste.
Za taj prekršaj pješaci i biciklisti plaćaju kazne od 40 maraka.
Prema podacima iz Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH – IDDEEA, vozači u BiH za prethodnih nekoliko godina, a zaključno s 2017., zbog neplaćenih kazni za prometne prekršaje duguju čak 19,72 milijuna maraka.
Problem su i entitetski zakoni
Iz Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) kažu kako vozači u Federaciji BiH, prema prekršajnim nalozima izdanim sa statusom “prekoračeni rok plaćanja”, odnosno statusom “kazne koje nisu plaćene”, duguju 12,2 milijuna KM, u Republici Srpskoj 6,8 milijuna KM i u Distriktu Brčko 720.000 KM.
U Sarajevskoj županiji samo u prvih 15 dana ove godine izdano je 1300 kazni, a od toga više od 400 strancima. Iz MUP-a SŽ-a kažu kako su u 2017. izdali 187.285 prekršajnih naloga, a da su naplaćena 151.952.
To znači kako nisu naplaćena 35.333 naloga, što su višemilijunski dugovi s obzirom na to da se kazne kreću od 30 do 1000 KM. Nenaplativost prekršaja dugogodišnji je problem koji se sporo i teško rješava, a najveći problem su vozači koji najčešće nisu vlasnici auta.
Problem su i entitetski zakoni o prekršajima. Primjerice, u FBiH ne možete naplatiti kaznu nekome tko nije zaposlen i tko je prijavljen na zavod za zapošljavanje. Pa je u FBiH bio slučaj da je jedna osoba po osnovi prekršajnih kazni dugovala više od 40.000 KM.
Najviše novčanih kazni izrečeno je za upravljanje vozilom bez položenoga vozačkog ispita, upravljanje neregistriranim vozilom, prekoračenje brzine, vožnju u alkoholiziranom stanju, upravljanje vozilom bez vozačke dozvole ili s nevažećom vozačkom dozvolom, vožnju bez upaljenoga svjetla, nevezanje pojasa te nepropisno parkiranje.
6 komentara
Sutra u rakitnu skraceni sati zbok 8 marta. Jeli tozalosno da dica ispastaju znali ministar zato da dame ne rade samo do podne to in tito da da slave
Kako je to struka pametno smislila…
Bas se vidi da je trebao veliki mozdani napor da struka dodje do rjesenja u vidu (opet!) povecanja kazni!
Pa znate li ispravit krivine, promjenit asfalt i staviti asfalt odgovarajuce kvalitete, a ne samo da otezavate zivot jadnom narodu drakonskim povecanjem novcanih kazna!!??
Evo vam dobar prijedlog, stavite jos par stotina kamera!
Pa jeli dosta vise!
Para nema.
Pravite zatvore ako mislite naplatiti
Tooo frenki, reci im
To nema ni u europi a kamali u bih jakevam place pa narod Mord placat
Imam jedno pitanje za javnost.
U zadnjih 20 godina, jeste li možda čuli ili ste svjedoci, da je DRŽAVA rekla – SMANJT ĆEMO ODREĐENE NAMETE SIROTINJI, i da su to učunili? Ja se ne sjećam, a Vi.
Kazna treba, ali za sitne prekršaje sitne kazne. Z čovjeka koji poštuje ograničenja i vozi OK, pojas, svjetla i nisu neki prekršaji i kazne bi trebale biti minimalne u smislu opomene, a ne pljačke.
KAZNE ZA EKSTREMNE PREKRŠAJE:
– Vožnja bez vozačkog ispita i dozvole
– Vožnja u pripitom stanju (vrlo pripitom)
– Vožnja neregistriranog vozila
– Drastična prekoračenja brzina – na pr. vožnja preko 100 magistralnim i lokalnim cestama i u naseljenim mjestima
– Vožnja unatoč zabrani (oduzeta vozačka zbog prekršaja), itd.
– Za slična djela – kazna u vrijednosti vozila tj ODUZIMANJE VOZILA, dok se kazna ne izmiri, a ako se ne izmiri u roku nekog razumnog vremena – vozilo ide na dražbu i država se namiruje.
To je jedinio riješenje. Džabe povećavati kazne kad ih nitko ne plaća, ali kad bi znali da ostaju trenutno bez vozila, a možda i trajno mnogi bi se drugačije ponašali, a bilo bi manje stradavanja na cestama.
Napravite jednom pravi zakon, a ne da stalno štiklate postojeći i nikad neće valjat jer se ne provodi niti se može provesti.