Vlada Federacije BiH podržala je inicijativu da kreditnim zaduženjem kod Svjetske banke budu osigurana sredstva za financiranje hitne podrške kao odgovor na COVID-19 u Bosni i Hercegovini, u iznosu do 20 milijuna dolara.
Konačna raspodjela ovih sredstava između entiteta bit će utvrđena prije ili tijekom pregovora. Prihvaćena je informacija o ovom zajmu Svjetske banke, kao osnova za vođenje pregovora, i zadužena federalna ministarstva financija i zdravstva da u tim za pregovore o zajmu imenuju svoje ovlaštene predstavnike. Konačna odluka o zaduženju bit će donijeta po okončanju pregovora sa Svjetskom bankom s kojom će biti utvrđeni konačni uvjeti kreditnog zaduženja.
Federalno ministarstvo financija će Vladi Federacije BiH podnijeti informaciju o pregovorima i tekst usuglašenog sporazuma o zajmu između BiH i Svjetske banke.
Ovo ministarstvo je zaduženo da ovaj zaključak dostavi Ministarstvu financija i trezora BiH s ciljem provođenja dalje procedure u vezi s kreditnim zaduženjem.
U informaciji o zajmu je navedeno da je Grupacija Svjetske banke izrazila spremnost stavljanja na raspolaganje paketa hitne podrške putem zajmova IBRD-a kao pomoći zemljama u njihovim naporima da preveniraju, otkrivaju i reagiraju na prijetnje koje je izazvao COVID- 19.
Predloženi financijski instrument, koji se odobrava na ubrzanoj osnovi, omogućava širok dijapazon podrške, uključujući i napore za praćenje bolesti i poticanje intervencija u javnom zdravstvu i radu s privatnim sektorom na reduciranju utjecaja na ekonomije.
Predložene oblasti financiranja povezanih sa COVID-19 su medicinski materijal i oprema, kompleti za testiranje, bolnička oprema, pripravnost, gradnja kapaciteta i zdravstvenih objekata za hitnu medicinsku pomoć, obuka, uklanjanje medicinskog otpada, diskusije u zajednici i diseminacija infomanija stanovništvu, hitna podrška u hrani, hitne isplate socijalnih primanja/podrške, isplate za prekovremeni rad i rizik za rad medicinskog osoblja koje radi u izvanrednom stanju i provedba i monitoring projekta.
Cilj predložene hitne financijske pomoći je pružanje podrške zemlji u njenom radu i davanju odgovora na prijetnju koju nameće COVID-19, kao i jačanje nacionalnih sistema javnozdravstvene pripravnosti.
S obzirom na potrebnu hitnost u djelovanju u brojnim područjima da bi se predvidjeli utjecaji, ukazana je potreba i za dugoročnijim programom s obzirom na sistemske slabosti osnovnih javno-zdravstvenih funkcija.
7 komentara
Dobro ti će se Dragan Bakir I Milorad pomoć od ovog kredita. Njima po 6 miliona, 2 miliona za coronu
Neka oni traže novce, i izmišljaju kredite.
Možda da se pozabave s Coronom, neka svak ostane u kući.
I nek se izjasne nadležni ima li u našoj općini corone il ne.
Pooštrite mjere. Svi u karantenu, i nikome nigdje nema. Samo zbog ovog što se događa.
Jadna je država kojoj triba kredit u iznosu 20 milijuna dolara.
Dakakva već jadna sa bakom lopovskom politikom.
Jadni ste i vi bagro nemate 20maraka u dzepu
Hoce li taj kredit na kraju vracat narod ili drzava? Jer obicno ta razna odbijanja na kraju idu preko jadnog naroda.
Nepiši previše..
vidi se, da nisi sagledao nikako tok novca države, u kojoj uvijek narod plaća, i za se i za vladare.