Ukoliko je suditi po početku godine građani Bosne i Hercegovine niti u 2018. ne mogu očekivati bilo kakav značajniji ekonomski oporavak, nego upravo suprotno.
Izostanak strukturnih reformi, velika mogućnost “prelijevanja vanjskog duga“, nemjerljivo manje inozemnih investicija od zemlja u regiji održavaju se na žilu kucavicu bh. ekonomije a to je realni sektor.
Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju kako je prosječna neto plaća u zemlju u siječnju bila 870 maraka, da bi samo mjesec kasnije pala na 849 maraka.
Dakle, pad prosječne plaće u samo 30 dana iznosi značajnih 21 marku što samo po sebi dovoljno govori, a kada tome dodamo da nam je nezaposleno 472.957 osoba ili 37,5 posto, slika “failed state” je kompletna, piše Dnevni list.
Ukoliko gledamo samo Republiku Srpsku, tako je prosječna plaća još i manja pa prema podacima entitetskog Zavoda za statistiku u ožujku je bila 840 maraka.
Plaće male, troškovi veliki
Dodajmo kako je prema podacima Agencije za statistiku BiH u siječnju broj zaposlenih osoba u BiH iznosio je 790.943.
Ukoliko znamo kako se potrošačka košarica za četveročlanu obitelj u BiH kreće između 1.900 i dvije tisuće maraka jasno je da se i sa dvije prosječne plaće u ovoj državi ne može niti preživljavati.
Posljednji objavljeni službeni podaci o siromaštvu u BiH datiraju iz 2015., a i oni su bili katastrofalni.
U 2015. godini stopa relativnog siromaštva stanovništva bila je 16,9 posto.
Ona je u ovom periodu bila manja u RS-u, a veća u Brčko Distriktu dok je u FBiH stagnirala.
Prosječna mjesečna potrošnja po domaćinstvu bila je u prosjeku za 149,85 maraka manja u odnosu na 2011, stoji u izvješću. To znači da je 170 tisuća domaćinstava ili preko 500 tisuća stanovnika u BiH su bili ispod praga relativnog siromaštva.
Mjesečni prag relativnog siromaštva za jednočlano domaćinstvo u BiH spomenute godine bio je 389,26 maraka, za dvočlano domaćinstvo bez djece bio je 583,89 maraka mjesečno, a za četveročlano domaćinstvo sa dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina bio je 817,45 maraka mjesečno.
Neki drugi podaci pokazuju kako u kategoriju siromašnih građana spada čak oko 20 posto bh. građana, a na rubu siromaštva živi njih oko 50 posto.
Nadalje, oko 20 posto se smatraju bogatima, a tek 10 posto srednjeg sloja.
Loša situacija
Ono što je najgore ukoliko govorimo o standardu i prosječnim plaćama jeste kako su one najmanje u sektorima koji zapošljavaju daleko najveći broj naših građana.
Primjerice, prosječna neto plaća u veljači u sektoru prerađivačka industrija bila je 622 marke, trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala 619 maraka, djelatnosti pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane 539 maraka, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 591 marka itd.
Dakle, dok cijene osnovnih životnih namirnica skaču, država udara novi harač u vidu trošarina kojima gradimo “nevidljive autoceste”, plaće i dalje padaju ili stagniraju pa nam sve veći i veći broj najboljih ljudi odlazi.
5 komentara
Pazite… stvarno dal je to moguće u BiH
Pa nece rast moraju padat na osnovu cega bi rasle,u ovoj zemlji su pare najmanji problem jer para nema
Jeli to moguce da se desava bas me cudi.
Kako nece padat kad nema sindilata da zastiti radnicka prava.
Bit ce za uhljebe