Prema međunarodnim standardima skoro polovina djece u BiH živi u siromaštvu, a slobodno možemo reći da u siromaštvu živi i 80 posto umirovljenika u zemlji, izjavio je izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava Branko Todorović.
Prema podacima međunarodnih organizacija koje se bave pitanjem siromaštva u svijetu ono što nas u BiH može zabrinuti jeste broj djece koja živi u teškom siromaštvu, a taj broj se stalno povećava, kao i broj starijih siromašnih osoba. Kada pogledamo potrošačke košarice, realne troškove života u BiH, onda će nam to biti jasan pokazatelj da smo jedna od zemalja u Europi u kojima stanovništvo živi najsiromašnije – kazao je Todorović za Fenu.
Govoreći o tome zašto je broj siromašnih osoba koje žive u BiH izuzetno veliki, kazao je kako su razlozi loša uprava i enormna korupcija.
Prvi razlog je katastrofalna politička situacija u BiH, od samog vrha države pa do najnižih nivoa, jedna katastrofalno loša uprava koja ne vodi interes o građanima i koja istovremeno ne uspijeva iskoristiti ekonomske resurse koje BiH ima, a drugi razlog je enormna korupcija. Ozbiljni podaci pokazuju da vlast i političari godišnje u BiH ukradu, zloupotrebe ili upropaste na različite načine više od tri milijarde maraka, ustvrdio je Todorović.
Dodao je kako je to zaista zastrašujući iznos, ocijenivši da u BiH ne bi bilo siromašnih da toliko sredstava nije protraćeno.
Možete izračunati da kada taj novac ne bi bio upropašten na takav način, odnosno opljačkan, zloupotrebljen, ili pogrešnim potezima neodgovorne vlasti protraćen, onda u BiH ne bi bilo siromašnih, ocijenio je.
Todorović naglašava kako se realno gledano BiH ne može porediti sa zemljama u regiji te da naša država potpuno ignorira svoju socijalnu ulogu.
Standard u zemljama okružja je veći, kao i socijalna briga, što je također povezano sa siromaštvom. Države, pa i BiH, imaju obveze prema građanima da im na neki način osiguraju zaposlenje, zaradu i život dostojan čovjeku. Ako to ne može, onda imaju obvezna socijalna primanja, davanja prije svega prema djeci, ili onima koji su nemoćni i ne mogu zaraditi.
Međutim, naša država potpuno ignorira tu svoju socijalnu ulogu. Ona je svedena na minimum i ta neka davanja koja ima u vidu dječjih dodataka ili razne socijalne pomoći su zaista zanemariva – ocijenio je izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava Branko Todorović.
Ujedinjeni narodi su 1993. godine proglasili 17. listopad za Svjetski dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.
Cilj obilježavanja ovoga dana je promoviranje svijesti o potrebi za smanjenjem siromaštva u svim zemljama, a naročito zemljama u razvoju. Siromaštvo je globalni problem današnjice i definira se kao nedostatak osnovnih uvjeta za život i osnovnih ljudskih potreba.
9 komentara
pa jel se zato neko pobrigao
Jada u vas dolje u Bosni.
Nažalost svi mi komentiramo,a kad se kupi pomoć dismo za sve imamo a za tu pomoć za djecu koji nemaju šta da jedu šutimo.Koliko se baci hrane a drugima bi dobro došlo u Bosnu.Da se manje razbacivamo a odvajamo za gladne toje veliki blagosov.
Sta je to cudno kad je BIH najsiromašnija zemlja i Europi.
To siromašstvo se vrlo lako riješi.
Jednostavno svoje dijete ne daš državi.
Sam ga obrazuješ
Sam ga liječiš.
Sve se da naučiti.
Samo 10% roditelja da to shvati ozbiljno
I stvar je riješena.
Po zakonu svake države dijeca su vlasništvo države a roditelji služe samo da bi smanjili trošak državi.
Ali pošto roditelji neće da odvoje pola sata vrimena da se educiraju o svojim pravima imaju to šta imaju.
Dakle nije im kriva država zato što su lijeni ili zato što su moroni.
Žao mi je djece pa čija god bila..Mislim da su to 90 posto muslimanska djeca od babe i nane koji vjeruju Komšicu i Bakiru u njihove laži i zavadjanje naroda u BiH..Što se tiče pomaganja nekoga pomogli smo u ratu kao nitko pa smo danas naj omraženiji narod što se njih tiče..Nema im nitko mrži od Hrvata…
Za javljam se iz Njemačke. Veci su jadi sad u gey Njemačkoj nego u BiH..Sve skupo i skuplje svaki dan država te dere ko starog jarca.Zato ako si tamo moli Boga da leberkez ne poskupi puno i di pr bez veze.Poz iz HB,javljam se iz HB…