Sutra će početi glasovanje u 11. izbornoj jedinici, najprije u Sydneyju i Canberri, nakon čega će im se diljem svijeta pridružiti hrvatski državljani s pravom glasa, njih nešto više od 222.000, a tradicionalno najveći broj očekuje se u Bosni i Hercegovini, gdje pravo glasa ima ravno 100.970 birača, piše Večernji list BiH.
U BiH i dijaspori izbori će inače trajati dva dana s obzirom na to da se uglavnom glasuje u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, ali ne, primjerice, i u Bosni i Hercegovini, gdje se birališta zbog potencijalno većeg broja birača i smanjenja gužvi, unatoč radnim danima u tjednu, organiziraju u obrazovnim institucijama, zatim crkvenim ili pak kulturnim centrima. Oko 13.000 birača dodatno se prijavilo kako želi glasovati, a riječ je o osobama koje imaju ili stare osobne dokumente ili ih pak uopće nemaju. Istodobno, potencijalno postoji 110.000 birača s obzirom na to da je riječ o aktivnoj registraciji jer su u najvećem broju slučajeva to osobe koje imaju osobne dokumente s elektroničkim elementima i upisanom adresom izvan Republike Hrvatske.
Najviše u Mostaru
Najviše je takvih u Mostaru – 57.936, slijedi Orašje s 10.253 birača, zatim Livno s 8879. U Vitezu je takvih 7975, Sarajevu 7160, Banjoj Luci 6592 te u Tuzli 2175 birača. Ukupno je u iseljeništvu aktivno registrirano 222.300 osoba. Osim u BiH, glasovat će se još u Albaniji, Bugarskoj, Mađarskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Rusiji, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Belgiji, Danskoj, Francuskoj, Grčkoj, Nizozemskoj, Irskoj, Italiji, Norveškoj, Portugalu, Španjolskoj, Švicarskoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji, Indoneziji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kini, Turskoj, Katru, Australiji, Južnoafričkoj Republici, Egiptu, Kanadi, SAD-u, Argentini, Čileu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji, Srbiji i Kosovu. U Mostaru će izvan Hrvatske biti najviše adresa, a sve 23 nalazit će se u dvjema zgradama Sveučilišta u središtu Mostaru. U Sarajevu će se glasovati na četiri biračka mjesta u Franjevačkom međunarodnom studentskom centru, u Banjoj Luci na jednom biračkom mjestu u Ulici Milana Karanovića 1, zatim u Tuzli u Hrvatskom kulturnom centru na dva biračka mjesta. Četiri biračka mjesta naći će se u Osnovnoj školi Vitez, kao i u Livnu u Osnovnoj školi “Ivan Goran Kovačić”. Također, četiri biračka mjesta bit će i u Orašju u Sportskom kulturnom centru.
Veleposlanik Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini Ivan Sabolić potvrdio je kako su sve pripreme za glasovanje hrvatskih birača u BiH već okončane te da očekuje kako će cijeli proces proteći bez ikakvih problema. Na proteklim parlamentarnim izborima za Hrvatski sabor u 11. izbornoj jedinici glasovalo je nešto više od 28 tisuća birača, a od toga najveći dio, njih oko 21 tisuća, iz BiH. Ovaj put izbori se održavaju u radnom tjednu, što će posve pouzdano smanjiti izlaznost birača. U 11. izbornoj jedinici izbornu kampanju gotovo je jedino vodila lista HDZ-a predvođena Zvonkom Milasom, a u posljednjem tjednu vidljivi su bili iz Hrvatskog bila, generalske liste koja se zbog nositelja Ljube Ćesića Rojsa smatra bliskom predsjedniku Zoranu Milanoviću. Tema BiH otvorila se tijekom kampanje čak i kod vodećih političkih dužnosnika koji predstavljaju dva politička pola – premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića. Hrvatski premijer uspio je BiH pozicionirati visoko na europskoj agendi, dok je pak Milanović zagovarao radikalnija rješenja. Lista HDZ-a koju predvodi Milas okončala je svoju kampanju simbolično u mjestu Tihaljina. Naime, obitelj ovoga dragovoljca Domovinskog rata i jednoga od zapovjednika u Vukovaru podrijetlo vuče upravo iz toga mjesta u općini Grude. Dan prije posjetio je Ljubuški, Čapljinu i Čitluk.
Ljubuški, Čapljina, Vitez…
– Ljubuški raste i razvija se zahvaljujući sinergiji rada i potencijala koje grad ima, od bogate kulturno-povijesne baštine do prirodnih ljepota. Sredstva iz EU-a pomažu da se svi ti potencijali realiziraju, a Hrvatska tu može pomoći i pomaže, kako svojim iskustvom tako i prijenosom znanja – poručio je Milas u Ljubuškom. Na Trgu hrvatske slobode u Čapljini s izaslanstvom je položio vijenac i zapalio svijeće za sve poginule. Tijekom posjeta općini Čitluk Zvonko Milas, nositelj liste HDZ-a, te kandidati Martinović i Jovanović obišli su radove na crkvi Krista Kralja, Edukacijsko-rehabilitacijski centar za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju “Sveti Josip Radnik” te Hercegovačko selo u Međugorju, poduzetnički projekt koji kroz turistički sadržaj nastoji očuvati i promovirati hrvatsku kulturno-povijesnu baštinu i identitet. Istodobno, nositelj liste Hrvatsko bilo za 11. izbornu jedinicu Ljubo Ćesić Rojs je uz generala Ivana Tolja, Ivana Kapulara i Miljenka Galića u Vitezu obišao spomen-sobu i odao počast poginulim hrvatskim braniteljima iz općine Vitez te su se upisali u spomen-knjigu. Izaslanstvo je posjetilo i spomen-obilježje “Osmica”, posvećeno osmero ubijene hrvatske djece u topničkom napadu bošnjačke Armije BiH u ljeto 1993. godine na središte tog srednjobosanskog grada, te središnje županijsko obilježje u mjestu Križančevo Selo, gdje je u ratu počinjen masakr nad 64 hrvatska civila i vojnika. Tamo su zapalili svijeće i položili cvijeće.
6 komentara
Triba glasata za Rojsa,Pernara,Glasnovica tako da bude veselo u kokošinjcu.Ja sabor gledam samo zbog svadje i gužve jer svakako nikada ništa pametno nisu odlučili tamo.
Umjesto da predstavnik ima titulu doktora koji ce nam ponuditi nesto novo da nam svima bude bolje on je bivsi branitelj…
Jel mozete shvatili da je ljudima dosta rata i sta je bilo? Palite poginulim braniteljima svijece nasim parama, sta ste učinili za njihovu djecu da ne idu odavde u svijet? Dosta.
Sram te bilo a gdje su ostale liste, Most Hrs, itd. Srami se kupljeni jadniče.
Je li danas “svetkovina”, neradni dan? Većina ima pamćenje ko zlatne ribice
Zar nije svetkovina danas kako tata dragan onda rece i obeca
Svaki do sada izabrani sa liste iz dijaspore sidi ko neki jarac u saboru i nikakvi konkrektni predloga,pitanja i ne daj Boze odgovora a prima lipu platicu.Ne vidim razloga ili koristi birati ili glasovati za ikoga.