Na području za koje pastoralno skrbi i kojim kanonski upravlja ovaj Ordinarijat do sada je (od ožujka ove godine) ukupno oboljelo više od 8.000 osoba te umrlo oko 130 osoba.
Ono što zabrinjava jest da u posljednje vrijeme broj oboljelih ubrzano raste, a i broj smrtnosti se uvećava.
Bolnički kapaciteti sve su manji, a zdravstveni djelatnice sve umorniji i na rubu izdržljivosti.
Ove nas činjenice, poštovana braćo svećenici, redovnici i redovnice, dragi Božji narode, potiču na ozbiljnost i odgovornost u našem ponašanju. Krizni stožer Federacije BiH u ponedjeljak je donio propise o ponašanju u ovim okolnostima.
Propise stožera treba držati svaki vjernik, a osobito svećenik, redovnik i redovnica, stoji u Okružnici koju je u prigodi pogoršanoga stanja pandemije korona visursa, svim svećenicima, redovnicima, redovnicama i vjernicima u Mostarsko-duvanjskoj i Trebinjsko-mrkanskoj biskupiju, uputio biskup msgr. Petar Palić.
Okružnicu prenosimo u cijelosti.
SVEĆENICIMA, REDOVNICIMA, REDOVNICAMA I VJERNICIMA U MOSTARSKO-DUVANJSKOJ I TREBINJSKO-MRKANSKOJ BISKUPIJI
Braćo svećenici, redovnici, redovnice, dragi vjernici!
Svjedočimo kako iz dana u dan situacija s pandemijom korona virusa postaje sve teža. Sve je više zaraženih, a onda posljedično tomu teško oboljelih i preminulih. Ono što se događa na svjetskoj razini, ne mimoilazi ni naše prostore. Nemali je broj naših vjernika, svećenika, redovnika i redovnica, koji su morali u raznim oblicima iskusiti ovu „kugu“ 21. stoljeća. Na području za koje pastoralno skrbi i kojim kanonski upravlja ovaj Ordinarijat do sada je (od ožujka ove godine) ukupno oboljelo više od 8.000 osoba te umrlo oko 130 osoba. Ono što zabrinjava jest da u posljednje vrijeme broj oboljelih ubrzano raste, a i broj smrtnosti se uvećava. Bolnički kapaciteti sve su manji, a zdravstveni djelatnice sve umorniji i na rubu izdržljivosti.
K tomu dolaze nam hladniji dani kada će se većina aktivnosti odvijati u zatvorenim prostorima, pa tako i mogućnost liturgijskih slavlja i pastoralnih čina ne će se moći obavljati na otvorenom kao što je to bio slučaj počevši od proglašenja pandemije kod nas, tj. od polovice mjeseca ožujka.
Ove nas činjenice, poštovana braćo svećenici, redovnici i redovnice, dragi Božji narode, potiču na ozbiljnost i odgovornost u našem ponašanju.
Krizni stožer Federacije BiH u ponedjeljak je donio propise o ponašanju u ovim okolnostima. Propise stožera treba držati svaki vjernik, a osobito svećenik, redovnik i redovnica. A to u našoj crkvenoj stvarnosti i poslanju i konkretnom ponašanju znači:
S obzirom na dozvoljeni broj osoba na liturgijskim i drugim crkvenim slavljima. Dužnost je župnika i svakoga svećenika upozoriti vjernike na dopušteni broj nazočnih osoba u zatvorenom prostoru i osigurati način da se taj broj poštuje, uz pridržavanje propisanoga fizičkoga odstojanja.
S obzirom na nošenje maske. Krizni stožer odredio je da se maske nose u zatvorenom i na otvorenom prostoru, pogotovo kada se ne može poštovati propisani fizički razmak. Stoga je dužnost župnika i svakoga svećenika, ali i katehete u župnoj katehezi, da zahtijevaju od sudionika, kako misnih slavlja, tako i vjeronaučnih i drugih pouka, da upotrebljavaju maske. Isto tako, svaki svećenik pri podjeli bilo kojega sakramenta gdje se ne može osigurati propisani razmak, dužan je nositi masku. Sakramente koji zahtijevaju kontakt rukom – npr. bolesničko pomazanje, svećenik ne će dijeliti u rukavicama nego umakanjem pamuka u sv. ulje i nanošenjem na čelo i na ruke, a sv. Pričest neka se dijeli, dok traje ova pandemija, isključivo na ruke. Sv. ispovijed, gdjegod je to moguće, neka se obavlja u većim prostorijama u kojima se može osigurati fizički razmak i privatnost. U svim drugim slučajevima neka to bude s maskama; pa i kada se radi o ispovijedi u klasičnoj ispovjedaonici gdje se nerijetko stavlja plastika kao zaštita od virusa. Dok traje pandemija neka za vrijeme misnih slavlja ne pjevaju zborovi.
S obzirom na vjeronaučnu pouku. Neka župnici i vjeroučitelji vjeronaučnu pouku usklade s propisima Ministarstava prosvjete, znanosti, kulture i športa. Kada djeca idu na redovitu nastavu, neka se održava i vjeronaučna pouka. Isto tako treba uskladiti propisani broj vjeroučenika u isto vrijeme u zatvorenom prostoru, kao i poštivanje odredaba s obzirom na upotrebu maske.
S obzirom na ostale pastoralne aktivnosti. Neka župnici i pastoralni djelatnici i suradnici nastoje, jasno koliko je to u ovim vremenima i okolnostima moguće, organizirati pastoralni rad, uvijek imajući na umu da nam je život od Boga darovan i da nemamo pravo ugrožavati ni vlastiti život ni živote onih kojima smo poslani.
Na pitanja koja se dotiču slavlja svetih vremena Došašća i Božića te blagoslova kuća, oglasit ćemo se na vrijeme, prateći razvoj pandemije.
U molitvi Trojedinomu Bogu da nas, po zagovoru naših nebeskih zaštitnika sv. Josipa i sv. Mihovila, oslobodi od ove kušnje i svakog drugog zla, sve vas s poštovanjem pozdravljamo.
13 komentara
Prvo mu je pismo ZABRANE
Valjda nastavlja ucrtanim stazama svog predhodnika
Saaka čast !
Kakav prethodnik, prethodnik je jedini dozvoljavao mise u crkvama dok ovaj bi da u crkvi bude 10 ljudi po propisima,ovo su Sotonska posla!
Gdje je vjera ovim biskupima, da antipapu ne spominjem, kako je sveta majka Terezija išla liječiti gubavce bez maske i ičega a ovi bi zarobljavali narodbi tjerali mu strah u kosti,jel to njihovo poslanje ili da svjedoče vjeru i radost Bogu pjevaju a oni bi zabranili i disanje a kamoli pjevanje!
Novi mostarsko-duvanjski biskup Petar Palić je u razgovoru za „Spektar“ – prilog Slobodne Dalmacije od subote 31. listopada komentirao položaj i probleme hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini te odgovorio na pitanja kako vidi rješenje spora oko podjele župa u Hercegovini i je li realno da Međugorje bude proglašeno svetištem Kraljice mira.
Komentirajući probleme hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini te odgovarajući na pitanje koliko se Crkva u političkom kontekstu može i mora zauzeti kako bi se stanje popravilo u korist hrvatskog naroda, biskup Palić istaknuo je da je „Daytonski sporazum paralizirao Bosnu i Hercegovinu nakon zaustavljanja rata, a danas se taj sporazum tumači, primjenjuje i mijenja prema potrebi, i to, redovito na štetu Hrvata“. Citirao je jednog lokalnog političara koji je ovih dana spomenuo da je Bosna i Hercegovina tronožac i da ne može stajati na dvije noge. „Kad se dublje promisli, ta je tvrdnja točna. Opasno je ako se jednoj nozi na tom tronošcu sustavno reže dio po dio. I ne treba biti neki posebni politički analitičar da se primijeti kako se to sustavno događa hrvatskom narodu. U toj situaciji taj tronožac postaje vrlo nestabilan i nesiguran za sjedenje“, slikovito je opisao situaciju biskup Palić.
„Crkva se uvijek, u okviru svojih mogućnosti i svoga poslanja, zauzima za slabe i obespravljene, i to će činiti i ubuduće. Naravno da je u ovom kontekstu važno posvijestiti i svim katolicima koji su angažirani u političkom životu ove zemlje da im je dužnost i zadaća boriti se za dostojanstven život svakoga i da budu oni koji će vjerodostojno zastupati interese onih koji su im povjerili svoj glas i time i svoju budućnost stavili u njihove ruke“, rekao je mostarsko-duvanjski biskup.
Odgovarajući na pitanje kako vidi rješenje spora oko podjele župa u Hercegovini, tzv. hercegovačkog slučaja, biskup je istaknuo da postoji dekret Svete Stolice koji su svi dužni poštovati i provesti. „Taj dekret nije od jučer. Smatram da moramo pokazati svoju odgovornost i vjerničku zrelost u našem odnosu prema Svetome Ocu i Svetoj Stolici. Crkva u Hercegovini nije, ne želi i ne smije biti ‘solo igrač’ u svom ponašanju u odnosu na cjelokupnu stvarnost, život i uređenje Katoličke Crkve. Svako iskakanje iz ovih okvira čini nas sve manje vjerodostojnim pripadnicima Katoličke Crkve“, istaknuo je mons. Palić.
Komentirajući međugorski fenomen te odgovarajući na pitanje je li realna opcija da Međugorje bude proglašeno svetištem Kraljice mira, biskup je rekao da je Međugorje župa Mostarsko-duvanjske biskupije i kao takva dio te partikularne Crkve, a trenutačno je u njoj apostolski vizitator s posebnim ovlastima nadbiskup Henryk Hoser. Rekao je da će sigurno, kad za to dođe vrijeme, posjetiti tu župu. Pojasnio je da je privatno mišljenje i uvjerenje nadbiskupa Hosera, koje je izrekao u jednom intervjuu, da je „osobno i intimno uvjeren da Međugorje nudi jedan novi model nove evangelizacije“.
„Koliko mi je poznato, i biskup u miru mons. Ratko Perić je posjećivao župu Međugorje, ali i druge župe kojima upravljaju franjevci. Osobno se ne opterećujem toliko budućnošću u sadašnjim okolnostima. Moja je zadaća da kao pastir i po odluci i imenovanju Svetog Oca, u suradnji sa svećenicima, brinem za vjernike koji su mi povjereni. Što se samih događaja u Međugorju tiče, stav Biskupskog ordinarijata u Mostaru je jasan, izjava Biskupske konferencije iz Zadra iz 1991. je jasna, a konačnu odluku će donijeti Sveta Stolica. Kada? Vrijeme je u odnosu na vječnost nebitna kategorija“, zaključio je mostarsko-duvanjski biskup Petar Palić.
Cijela katolicka crkva je sotonski projekt.
Kakve maske virujete li u boga i vas politika zarazila pustim lazima da obracate narod da se moli vise bogu vi bi zatvorili crkve
Sta je vama biskupe i vi se ujediniste sa politicarim ,jedino fratru Goranu Azinovicu svaka cast,moze svatko poskusat njegovu propvjed na youtubeu sto se tice ovog sad stanja kakvo je,i svaka mu je na mjestu
A kafići rade i restorani. Strašno
Ovo se na zupu Grudene odnosi. Njima ce Srecko srarokatolik dat upustva
napokon biskup zdravog razuma – koji ne iskušava Boga – čuvaj zdravlje onih oko sebe -nenošenje maske sada u crkvi i i pobožnost su u kontradikciji
kakvu to pobožnost umišlja sebi onaj koji neće nosit masku u crkvi i ne briga ga ako nekoga zarazi i taj se neko napati na aparatima i premine na zaraznom odjelu gdje ga ne mogu posjetit ni ispratit na onaj svijet ni obitelj ni svećenik – antimaskaši ne iskušavajte Boga – možda već nosite nekoga na duši – čitavo Evanđelje se svodi na odnos prema drugom čovjeku -pobožnost i bezobzirnost prema zdravlju i životu onih oko tebe namaju ništa zajedničko
neki nemaju svijesti to jest pameti pa nemaju ni savjesti a neki imaju svijesti a nemaju savjesti to jest bezobrazni su i sebični komotni -dok onome koga takvi zaraze izravno ili neizravno – njemu dođe na isto u smislu posljedice na zdravlje i život – kad bi župnici mećali pravdu i red u crkvu u skladu sa situacijom to jest kad bi ravnozemljaši antikoronaši nosili masku u crkvi onda bi i oni pobožni mogli ić na misu