Nezaposlenost, politička i osobna nesigurnost, siromaštvo, neuređen sustav razlozi su sve većeg odlaska građana BiH. Samo u prošloj godini državu je napustilo 170.000 osoba. U proteklih 10 godina taj broj iznosi oko pola milijuna. Procjene Saveza samostalnih sindikata su kako bi BiH ove godine moglo napustiti 350.000 osoba. Posebno zabrinjava činjenica da odlaze visokoobrazovani ljudi s radnim iskustvom. Ali i obitelji s djecom.
Mladi žele otići
Mladi koji su otišli kažu kako ne žele živjeti od danas do sutra, žele sigurnost i plaće od kojih mogu živjeti normalno. BiH, kažu, to nije. Aziz Đipa, voditelj Odjela za istraživanje pri Institutu za razvoj mladih “Kult”, za FTV je predstavio rezultate prošlogodišnjeg istraživanja o tome zašto se odlazi iz BiH, koliko je mladih otišlo, a koliko planira otići. – Čak je 51% mladih tada željelo napustiti BiH. Nezgodniji podatak je kako je više od 40% mladih željelo trajno napustiti BiH. To su veliki brojevi – kazao je Đipa. Istaknuo je kako se o točnim brojevima ne može govoriti jer zakonska regulativa ne obvezuje ljude na prijavljivanje napuštanja BiH na dulje vrijeme i to treba rješavati u idućem razdoblju. – Razlozi napuštanja BiH su obrazovanje i zapošljavanje – kaže Đipa i naglašava kako to treba biti fokus donositelja odluka u sljedećih pet godina. Đipa dodaje kako u posljednje vrijeme odlaze mladi koji su ili završili obrazovanje ili čak ostvarili dio karijere – razlozi su financijske prirode, ali su nezadovoljni i društvenim ambijentom. Kako u BiH nešto ne štima, vidljivo je i iz službene statistike. U kolovozu ove godine je s evidencija službi za zapošljavanje brisano ukupno 20.137 osoba, od čega je zaposleno 8850 njih. Dakle, čak 11.287 nije brisano zbog zaposlenja, bar ne zaposlenja u BiH.
Posljedice pandemije
Krajem kolovoza u BiH su na evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje bile 360.434 osobe, što je za 32.117 ili 8,19% manje nego u istom razdoblju prošle godine. Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, u srpnju 2022. godine u BiH je bilo 837.244 zaposlenih. Analizirajući trendove zapošljavanja osoba s evidencije, iz ARZ-a kažu kako je broj zaposlenih radnika s evidencija nezaposlenih u BiH kontinuirano rastao do 2020. – Tada je zbog ekonomske krize izazvane pandemijom COVID-19 doživio oštar pad. U 2021. ponovno smo imali trend rasta broja zapošljavanja osoba s evidencija nezaposlenih, ali taj je broj još bio manji za 16% u odnosu na razdoblje prije COVID-19. U ovoj je godini trend zapošljavanja osoba s evidencija nezaposlenih za 6% manji nego prošle godine, tako da je sigurno da brojevi od prije COVID-19 neće biti ostvareni – kazali su za Srpskainfo iz ove agencije. Broj zaposlenih u FBiH, prema prebivalištu zaposlenika na dan 31. listopada 2022., je 539.551, podaci su Porezne uprave FBiH. Ovaj broj veći je za 8302 u odnosu na podatak od 31. listopada 2021., kada je broj zaposlenih bio 531.249. Broj od 8302 novozaposlenih ne ulijeva nadu onima na zavodima da će u skorije vrijeme riješiti svoj status.
12 komentara
Za prosjecnu placu u Grudama mozete kupiti 309 litara goriva
U Njemackoj za 1500 eura oko 750 litara!!!
Di smo tu mi????
Ko ima rodbinu ide u državne firme ko nema pravac njemačka to je nažalost naša stvarnost
Raditi za neškolovanog lopova i živiti u toj nesritnoj zabitoj državi može samo obicna nepromosljena budala.Široka je Evropa i naprid a ostavite lopove,političare da se bave jedni sa drugima.
Mora se smanjivati kad je sve otišlo postajemo prava vukojebina
Koja žalost,svi otišli
Uskoro neće više biti niti jednog Hrvata
Ostali sve udbini potomci ,cigani,lopovi i digdi koji hrvat.
Mene je braco zaposlio u elektroprivredu djecu mi takodjer u druge državne firme muža također naša je pjesma alaj volim ovaj režim plata ide a ja ležim da je i tito živ nebi nam bilo bolje
Moralni,domoljubi za lopovluk to je moderno demokrscanstvo.
Sada je gorivo u Njemackoj 1.85 e dizel (prosjek) a moja placa iznosi tocno 2470 e netto pa ti izracunaj koliko litara se moze nasut, za anonimnog
ovaj drugi komentar od hercegovca, prava je istina.
Ja sam u Njemačkoj točno 4godine radi se je teško je ali kad vidiš da smo svi isti kod Švabe nema ovo je od kuma brat ovo moj sin uhljeb e nema toga svi imaju ista prava. To mi se sviđa a naravno i primanja. Bogu hvala kad sam otišao.
Neka si otisao sretno ti bilo…jer po tvom pisanju se vidi da si samo za Motike i metle