Špediterima, izvoznicima i uvoznicima u BiH od 01. srpnja neće biti potrebna gomila papira da izvrše carinjenje robe jer će sve obavljati elektronskim putem.
“Carina bez papira” praktično znači da u BiH od 01. srpnja počinje primjena elektronskih carinskih postupaka, prvenstveno novog elektronskog provoznog sustava, kao i primjena elektronskih carinskih deklaracija u izvoznim i uvoznim postupcima.
Kako je za CAPITAL pojasnio načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu suradnju Uprave za neizravno oporezivanje BiH Ratko Kovačević neophodno je da se elektronski provoz u BiH koristi godinu dana na nacionalnoj razini, da bi nakon toga BiH postala članica Međunarodne konvencije. Pristupanjem konvenciji BiH će ući u mrežu zemalja zajedničkog tranzita, koja obuhvaća EU, zemlje EFTA, Srbiju, Sjevernu Makedoniju i Tursku.
– Praktično bismo postali kao i sve ostale države koje koriste taj tranzitni sustav. To je doslovno carina bez papira. Ono što mi u narednom razdoblju trebamo dobiti jeste da UNO postane certifikcirano tijelo za izdavanje digitalnog kvalifciranog potpisa, naglasio je Kovačević.
Prema njegovim riječima, korist će imati svi obveznici koji sudjeluju u carinskom postupku, prije svega uvoznici, izvoznici i špediteri jer će od 1. srpnja svi dokumenti koja budu slali u informativni sustav UNO ovjeravati digitalnim kvalificiranim potpisom umjesto, kao što je slučaj sada, kada se se dostavljaju u papirnom obliku s potpisom i pečatom na samom papiru.
– To je korak naprijed ka ubrzanju čitavog procesa, kompletna elektronska korenspodencija na relaciji porezni obveznici – UNO, ubrzanje cijele procedure, smanjenje troškova… I onog trenutka kada BiH postane članica te konvencije netko tko je izvoznik iz BiH, kada se u sustav pusti carinska prijava ona će biti vidljiva kroz sve tranzitne zemlje pa do odredišne zemlje gdje ta pošiljka bude išla. Smanjit će se uopće vrijeme čekanja na graničnim prelazima, tako da je to sigurno prednost, a i obveza u skladu sa procesom pridruživanja EU, zaključio je Kovačević.
Predsjednik Udruge za međunarodni i unutarnji transport RS, Nikola Grbić istaknuao je za CAPITAL da ukoliko ova procedura bude realizirana na način kako je to najavljivano, da će mnogo značiti za prevoznike.
– Imajući u vidu da se trenutno gubi zaista mnogo vremena na graničnim prelazima i carinskim terminalima da bi se roba ocarinila i otišla do krajnjeg potrošača, najavljena procedura bi svakako skratila to vrijeme. Sve na kraju ovisi od same organizacije posla i kako će to funkcionisati. U svakom slučaju, jako pozitivna stvar, naveo je Grbić.
2 komentara
Sad ce bit lakse mutit jer ko te pita sta se vozi nego je bitno ko vozi i kome se vozi to je najvaznija stavka u ovoj truloj drzavi..a carinici eno i u evandjelju nediljom se spominju da je to najveci sljam od ljudi i niko i nista
“Carina bez papira” , pa papiri ni sada nisu problem !
Problem je “UIO” , odnosno Direktor Uprave za indirektno oporezivanje Dr. Miro Džakula .
Njegove uredbe , dopune uredbi , a sve sa ciljem popuniti prazna privatna skladišta .
Niko od nas ” poreznih obveznika ” nije protiv kontrole “UIO” , ali način na koji to rade prelazi sve granice NORMALNOG.
Firma koja uvozi robu iz Kine , mora robu istovariti O SVOM TROŠKU , u privatno skladište ( dotično skladište vjerovatno ima ugovor sa UIO ) U PRISUSTVU CARINE .
Istovar i kontrola robe , NISU PROBLEM , iako se to može obaviti i u skladištu uvoznika , ali i ovo je u redu.
Problem nastaje poslije kontrole robe …… iako je sve u redu sa robom , i carina je završila brojanje i kontrolu , uvoznik MORA OSTAVITI ROBU TRI DANA U SKLADIŠTU , i naravno platiti “skladištenje robe” .
Tada se počimnju gomilati troškovi i problemi uvoznika.
Iako je roba u redu , uvoznik za par dana mora naći nove radnike za utovar i platiti novi kamion, a naravno mora platiti i “SKLADIŠTENJE” .
OVAJ TROŠAK , koji iznosi cca 1200 do 1500 km , je sasvim nepotreban i ovo je izmišljotina Dr. Mire Džakule.
Zašto ne pišete o ovoj uredbi ????????????????