Čerkez: U školama treba postojati i krizni stožer

Slučajevi zaraze koronavirusom među nastavnicima i učenicima sve su češći u školama u BiH.

To je dovoljan razlog za zabrinutost i alarm za sve zaposlene u obrazovanju, ali i roditelje djece, tako da nadležne epidemiološke službe pozivaju na dodatni oprez.

Goran Čerkez, član Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva, ističe da se pojava koronavirusa u svakoj školi promatra kao slučaj za sebe.

Mi smo izdali okvirne mjere koje se prilagođavaju i implementiraju na razinu škole, uvažavajući specifičnost svake škole. Svaka škola je specifična iz više razloga i infrastrukturno, po opremi i prostoru. Zato su ravnatelji osobno zaduženi da naše opće mjere implementiraju, pojašnjava Čerkez za Faktor.

Ukoliko se pojavi učenik koji je pozitivan na koronavirus, on se treba izdvojiti iz razreda dok ne dođe epidemiolog.

Nadležni treba obavijestiti i roditelje. Nakon toga postupa se ovisno od slučaja. Svaki slučaj je specifičan. Pojava koronavirusa zahtijeva istragu slučaja i na osnovu nje se donose odluke. Izdvaja li se jedno dijete ili cijeli razred ili i profesori. Sve to ovisi od toga je li razred manji ili veći, jesu li učenici imali maske, je li se dogodilo na početku nastave… Milijun je stvari koje se moraju uzeti u obzir, nastavlja Čerkez.

Kako dodaje, točno je podijeljena odgovornost.

Mi smo zaduženi da damo okvirne epidemiološke mjere, koje se moraju poštovati. Na ministarstvima obrazovanja je da osiguraju materijalno-tehničke uvjete i zaštitnu opremu, dezinficijense i ono što treba za škole. Ravnatelj je zadužen za implementaciju mjera na razini škole i za pravljenje kriznog plana. U školama treba postojati i krizni stožer. Ne smijemo zaboraviti ni roditelje jer odgovornost je roditelja kako će se dijete ponašati i hoće li iz škole ići kući. Roditelji ih moraju savjetovati da ne budu u skupini djece i da poštuju mjere i izvan škole, zaključio je Čerkez u razgovoru za Faktor.