Brojni poljoprivrednici iz Hercegovine koji se bave uzgojem i prodajom domaćih svinja posljednjih su dana u problemima. Vrijeme je svinjokolje, a svinje je gotovo nemoguće prodati. Društvene mreže, internetski oglasnici… puni su oglasa o prodaji tovnih svinja. Netko prodaje jednu, netko pet, netko deset, ali kupaca nema, piše Večernji list BiH. .
– Mi smo ove godine uzgojili šest svinja, od čega su dvije za vlastite potrebe, a četiri na prodaju. Od te četiri svega smo jednu uspjeli prodati – priča nam jedan poljoprivrednik iz Ljubuškog.
Sve gora financijska situacija
Imao je, kaže, upit za još jednu, ali da mu se plati poslije. – Zvao me je jedan poznanik i tražio da mu prodam svinju, ali “na teku”, odnosno da mi novac da kad ga bude imao – nastavlja ovaj poljoprivrednik ukazujući na financijsku situaciju stanovništva, koja je sve lošija.
Naime, prošle godine u ovom razdoblju mogao je birati kome će prodati svinju, a ove godine situacija je obrnuta. Nitko ih ne želi. Problem je što su u njihov uzgoj uložena značajna sredstva te se od prodaje trebala financirati nabava novih iduće godine. – Niti znam što ću s ovima niti kako ću nabaviti nove iduće godine – ističe. Isti problemi, sudeći prema oglasima, muče uzgajivače diljem BiH, a ni niža cijena ne igra veliku ulogu u bržem pronalasku kupca. Tako se na internetskom oglasniku OLX.ba domaća tovna svinja može kupiti već po cijeni od 3 KM po kilogramu. U Hercegovini se cijena kreće od 4,50 do 5,50 KM po kilogramu.
Na pitanje kako stoji prodaja gotovog suhog mesa, odnosno je li možda to izlaz iz problema, ovaj poljoprivrednik nam govori kako ni tu situacija nije ništa bolja.
– Zbog koronavirusa mi već mjesecima nemamo organiziranih većih slavlja poput svadbi, zbog čega je potražnja za gotovim suhim mesom enormno opala – upozorava ovaj poljoprivrednik.
Prodaja na internetu
Zbog neorganiziranja svadbi, krštenja i sličnih slavlja u problemu su i stočari koji se bave uzgojem ovaca i janjadi. Internetski oglasnik nudi na stotine oglasa u kojima se prodaju janjci.
Zbog male potražnje cijena je pala na 150 KM po janjetu, što je najniže u posljednjih petnaest godina. Uz nižu platežnu moć stanovništva prouzročenu padom broja radnih mjesta i nižim plaćama zbog krize izazvane pojavom koronavirusa, udar na domaće proizvođače predstavlja i uvoz mesa.
Naime, cijenama uvoznog mesa domaći uzgajivači ne mogu konkurirati, a u neizvjesnoj financijskoj situaciji najveći broj stanovnika odlučit će se za jeftiniju opciju. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac još je ljetos održao sastanak o temi problema viška mesa i njegova izvoza. Izjavio je da će se razmatrati i mjera zabrane uvoza mesa ako druge mjere ne donesu poboljšanje na ovom planu. •
10 komentara
Uvoz uvoz uvoz. Slanina pecenica po 5km tko zna sta je i odakle je al sta ce jadni narod kada ne moze drukcije.bit ce jos gore. Zato narode drzi svak sebi nesto zivine ko god more svinju koku kravu kozu itd…
Ima li itko prodati 2 pečenice suhe, ja bih kupio, ali domaće i prije bih probao
Uskoro ce opet na stolu da bude pura i kasa ili lucenica.Jednom nediljno malo cvrlja i tako ce i biti.Gotovo je sa janjcima na raznju i slicnim stvarima.Manje straznjice cemo gledati i zderanje bez granice.
Sta se prominilo od lani??? Nista!!! Samo malo manja potraznja. A zasto??? Dotrano svinja i janjaca iz E U i Posavine. Mi u Hercegovini i nemamo proizvodnje ovaca i svinja. Ali imamo zavod za poljoprivredu. Neka se napravi popis krava, koza ovaca svinja i sve ce bit jasno. A cijene ponuda i potraznja na trzistu…..
Domace hahaha ma nije valjda.Sve zatvoreno ni sunca ni vitra ne vidi jadna zivina.Svinje,krave ,ovce i sve drugo pumpa se sa kemikalijama i nista to nije prirodno i domace ko nekada.Zato uvozno ili sto kazete domace sve je to isto.
Reći ću vam nešta.
Za svinju iz svinajak, takozvanu DOMAĆU, treba dati minimalno cca 1000 KM, + da ti ga zakolju i rasparčaju još 60, + testiranje ispravnosti na trihinelu 10, još par dodatnih sitnih troškova 0 1100 KM. Ljudi – to je cijela solidna plaća u BiH samo za jednu svinju. Poslije, platiti sušenje pršuta, pa sušenje ostalog mesa. Izađe to na pare.
I ne čudi me što ovo uvozno meso tako dobro ide. Kujem ga već više godina i mogu vam reći, kad ga obradite na domaći način, nema nikakve razlike, čak naprotiv. Manje je masno. Potrošim cc 500 KM, ali kupim ono komade prikladne prehrani moje obitelji. Kad sam kupvao cijelu svinju puno sam toga bacao, propadalo mi, kvarilo se pri sušenju. Svašta je bilo.
Nije uopće neobično da se svinje ne mogu prodati. Cjena je visoka, ali kvalitet nije zadovoljavajući.
Ne daj bože da SPRIJEČE UVOZ, bila bi vam kila takozvane domaće svinjetine 10 KM kilo.
I još nešta. Nijedna svinja hranjena domaćom hranom i domaćinski za godinu dana neće nagurati 200 i više kila. To nisu domaće svinje, to su tovljenici koji se hrane slično kao i na farmama.
Ajde BRDO ne seri toliko, neces moc ni to sve pojest
Korona cuda cini bit ce jos gore
i kupin ti ja,nekidan,jedno pakiranje krmeće masti.velin,ispeću starinski kolača tj uštipaka. kuća zaudara,dopodne pravija promaju.šta ti je bilo?ta mast je od onog sala krmećeg a današnja krmad,koja se kolju uglavnom su neuškopljena,,ajmeee
nikad više
Moze info ko prodaje domace janjce za 150km, mozda bih kupio.Lp