Države Europske unije bore se s velikim povećanjem cijena energije otkako je Rusija – ključni opskrbljivač plinom, u veljači izvršila invaziju na Ukrajinu, piše Večernji list BiH.
Belgijska ministrica energetike upozorila je da će se zemlje Europske unije suočiti s pet do deset užasnih zima ako se ništa ne poduzme da se zamrzne cijena prirodnog plina, objavio je prije nekoliko dana BBC. Sve su veći pozivi za postavljanje gornje granice cijene plina na razini cijele Europske unije i odvajanje cijene plina od cijene električne energije. Europska unija priprema se poduzeti žurne mjere kako bi reformirala tržište električne energije i uhvatila se ukoštac s cijenama energije.
Ministri energije zemalja Europske unije održat će prema najavama i ovoga tjedna u Bruxellesu žuran sastanak kako bi razgovarali o mjerama za kontroliranje rasta cijena električne energije. Susjedna Hrvatska priprema mjere koje će građanima olakšati život. Među njima su i prijedlozi subvencija za električnu energiju. U strahu od predstojeće zime su i građani BiH. Osigurati grijanje tijekom zime uvijek je bilo teško, ali ova zima će definitivno biti najteža do sada.
Svakodnevne promjene
Cijena ogrjevnog drva, ali i peleta na koji je posljednjih godina prešao dio građana BiH, nikad nije bila skuplja. Kada je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine 15. lipnja ove godine donijelo odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih sortimenata, ogrjevnog drva i proizvoda od drva, očekivanje građana je bilo da će doći do smanjivanja cijena, što bi omogućilo barem mali predah već dobro pritisnutim proračunima. Nažalost, situacija se nije popravila.
– Zabrana izvoza i oblovine i peleta i ogrjevnog drva uvodi se iz jednostavnog razloga – pelet je poskupio 155 posto u odnosu na prošlu godinu. Izvoz je povećan za 78 posto s tendencijom daljnjeg povećanja. I ogrjevno drvo poskupjelo je za gotovo 40 posto. Za oblovinu je cijena porasla za gotovo 400 posto, a izvoz je porastao za gotovo pet posto.
– Da nismo donijeli ovakvu mjeru, što bi naši građani? – kazao je tada ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac. Nažalost, građani se i dalje pitaju što će i kako se grijati ovu zimu. Od nekada najjeftinijeg načina grijanja, sada je kupnja peleta i drva za ogrjev postala prevelika investicija. Nakon zabrane izvoza, cijene peleta i ogrjevnog drva ostale su i dalje visoke ili su porasle, a došlo je i do velikog poremećaja na tržištu, na što je nedavno upozorio i premijer USŽ-a Mustafa Ružnić.
Ružnić je zbog toga uputio inicijativu nadležnim institucijama i zatražio od Vlade FBiH da ograniči trgovačku maržu na prodaju peleta kako bi se došlo do jedinstvene cijene koja, kako smatra, ne bi trebala biti viša od 450 KM po jednoj toni. Ipak, cijena po toni daleko je viša. Trenutačno se tona peleta prodaje po cijeni od oko 640 KM, ali cijena se mijenja svaki dan
– Cijene vrtoglavo rastu gotovo svakodnevno. Prije samo nekoliko dana bilo su 640 KM, a sada 730 KM. Sve je gore i gore. Građani koji imaju novac – neka odmah rješavaju, bolje da ne čekaju. Metar cijepanih drva košta 148 KM – kazali su za Raport u tvrtki “Drvosječa” koja je jedan od najvećih trgovaca peletom u BiH. Iz tvrtke iz Žepča kazali su da se nikada ne zna kakve će cijene biti sutra. – Trenutačno prodajemo za 550 KM tonu peleta. Ne znamo hoće li i koliko pelet poskupjeti – kazali su.
Cijene drva, ugljena…
Dakle, metar cijepanih drva košta 148 KM, znatno više nego lani. Oni koji se žele grijati na ugljen, tonu kamenog/crnog ugljena platit će 255 KM, dok za tonu drvenog uglja treba izdvojiti 195 KM. Uz ovolike cijene energenata nije ni čudo što umirovljenici strahuju da će zimu provesti gladni i promrzli. Minimalna mirovina nedostatna je i za dvije tone ugljena.
22 komentara
Zaustavite godine da to rade, poduzmete nešto vi iz vlade(Kopije svjetske klase
Presao sam na izgoreno ulje bud-dzaba grijanje narode navali
Svi ovi problemi nastali su kad se država (političari) i “ratni profiteri udružili radi ostvarenja ekstra profita na štetu vlastitog naroda. Ovo je lešinarenje koje nema nikakve veze ni sa ratom u Ukrajini (na koje se pozivaju), ni sa zdravom pameti i koje se može spriječiti da nije pohlepe i jednih i drugih. Činjenica je da se sirovina izvlači iz šuma koje su u državnom vlasništvu. Činjenica je da se u cijenu proizvoda (peleta) moraju ukalkulirati i ostali troškovi proizvodnje kao što su cijena el. energije, plaće radnicima, porezi i ostala davanja državi, amortizacija, zarada itd. Po ovoj kalkulaciji tona peleta bi trebala biti niža od 400 KM-a, a da je dobre volje od strane države mogla bi se još smaniti za 50%. Država se treba odreći PDV-a dvadesetak posto, eletrična energija za proizvođače ne treba biti duplo skuplja u odnosu na ostale potrošače (kao primjer jednaka cjena paštete i za Antu i za Matu), sirovinu prodavati samo registriranim proizvođačima koji propisno vode evidencije o ulazu i izlazu i to najstrožije kontrolirati, a ne kupnja i prodaja na crno. Još puno toga bi se moglo, ali nije za ovaj post. Evo vam dakle zaključka da se može, ali neće zbog ekstra bogaćenja i lova u mutnom. KO muti? Pa kartel lopova i kriminalaca, a ne bi da im nije dato.
Nek lopovi dizu, ima u vokelu klima pa cemo lagano. A pelet vi slobodno gonite u italiju
Struja naj povoljnija.Klima zakon……
Gdje je udruga potrosaca,100 udruga a niko da stiti jadne ljude,cjene se dizu kako kome padne na pamet,nigdje kontrole
Cijene idu gore. Narod pada dolje. To je nama nasa borba dala. Slava poduzetnicima- lopovima.
Slobodno trzište i što bi vi gospodo.Nema država sto da se peklja u cjene i jedino može što je njihovo kao npr.struja.Sve je zaraslo u šume pa sikiru i naprid ili deku oko sebe i šuti.
Slava Ukraini slušamo Amere bit će nam dobro.
Država zabranila izvoz iz BiH a izvozi se iz distrikta Brčko nenormalne količine. Distrikt Brčko nema ni jedne peletare
Izvozi se preko svih graničnih prelaza,samo na crno
Uvjek sverc cvjeta sad pogotovo
Čekajte vi Božića na Božić.
Evo rjesenja,kad je sve poskupile dignite place duplo i ok koda nije nista ni bilo.Samo cifre promjenjene.Npr.sadasnja placa od tisucu nek se digne na dvi tisuce i onda nece bit skupo.Bravo jaaa
Pri kupovini peći na pelet dobijete 15% povrata sredstava, zašto na pelet nema povrata 15%,ili neko uzima taj novac od svake transakcije za pelet
sta je sa sumom i drvima? najbolje grijanje ali ko ce izvlacit,pilat,cipat,unosit u kucu? sve tesko.
Ove sumarije su sve leglo neradnika i uhljeba,u Duvnu ljudi uplatili drva 1.4 i jos nista nema boli nji briga kako ce se narod grijat,u sumu ne daju da pilas,sices zabranjeno sve..komunisti su bili mila majka kakva je ova bagra danas..go lopov do lopova
Tko ne bude mo smederevca neće se ogrijati
Zabranite vi Drvosječi dizanje cjena i oroblem rjepen. Ostsli se ravnaju po njemu. Oni diktiraju cjene, već ga ne reklamiraju već kažu, cjena na upit, kskav upit izbaci cjenu , sad ubacili cjenu ugla. Majku im j. lopovsku i onima koji ga štite. Lopovi ko i on sam.
Samo laži u medijima, nije istina da su te cijene,Cerovina prodaje po 500 tonu, a koji su naručili prije svibnja i niža, tako da ovi plaćeni članci samo pogoduju pojedinim prekupcima peleti da još više dižu cijene
Ako je pelet kvalitete koji prodaju nama, sumnjam da će ga puno izvesti!
A ako smo kupili peći na pelet, ne znači da smo bacili u smeće one na drva.
Razumjem da treba poskupiti jer je sve poskupilo ali da pelet treba poskupiti 150% to mi ne ide u glavu. Ma svi dizu cijene kako im pase nikakve kontrole i inspekcije. Barem u BIH ima drva ne uvoze ga …. jbg u takvoj drzavi zivimo da smo navikli da nas šisaju a da mi sutimo..