Naime, najveći broj ugovora je zaključen ili nakon otvorenog postupka u kojem su ti donatori bili i jedini ponuđači, ili pregovaračkim postupkom, uz obrazloženje da se radi o ekskluzivnim pravima. Istraživanje CIN-a pokazuje da dobavljači nisu uvijek ekskluzivni, ali da su tako uredili tržište, ograničavajući zastupnike i trgovce regionalno kako jedni drugima ne bi bili konkurencija.
U Agenciji za javne nabavke BiH kažu da ovakvo poslovanje nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH koji predviđa jednak tretman za sve dobavljače.
Podatke o donacijama novinari CIN-a su zatražili od 34 bolnice za period od 2010. do 2017. godine. Iz Bolnice „Nevesinje“ i Specijalne bolnice za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Mlječanica iz Kozarske Dubice su odgovorili da nisu imali donacija.
SKB „Mostar“ je od 10 donatora dobila medicinsku opremu vrijednu 1.159.798 KM.
Bazu možete pogledati na ovdje
2 komentara
A čemu svi ti milijuni,sve te milijarde od kojekakvih raznih donatora vrijede kad prije svega kompletna uprava na čelu sa ravnateljem nevalja i kao sav taj liječnički kadar koji nije dovoljno osposobljen i educiran za posao koji obnaša.
Kad je riječ o KBC Mostar uvijek se sjetim riječi jednog liječnika specijaliste iz te bolnice koji je rekao”uzalud nova zgrada,nove i sređene bolničke sobe, svi ti obojeni zodovi kad nema dovoljan broj kvalitetnih i dovoljno osposonljenih liječnika stručnjaka. Uzalud svi ti prazni zidovi,svi ti instrumenti i sva ta aparatura i dijagnostika koja je donirana.
Sve je trulo u cijeloj BiH pa tako i u zdravstvu a naročito bolnicama i onda nas i ne trba čuditi što je zdravstvo BiH po svim tim istraživanjima jedno od najgorih ili čak naj gore u cijeloj Europi.
Sve nam je tu rečeno.
Onda se samo možemo zapitati gdje se mi to liječimo i tko nas sve to liječi, kakva su nam iskustva i kakve su posljedice tog i takvog lječenja ljudi.
Na koliko god pristizalo sredstava za te bolnice bolnice su sve zaduženije a pogotovo mladi liječnički kadar sve manje osposobljeniji i educiraniji.
Sami ti medicinski fakulteti su sve lošiji i svjesni smo i sami te činjenice ako se ti isti studenti koji su se pokušavali upisati na medic.fakultet negdje u Hr nisu ispunjali uvjete a u Mostaru na kojekakve načine ne samo na medicinskom tako i ostalim fakultetima za pojedince to ide bez problema.
Onda se pitamo kakvo nam je zdravstvo i kakve imamo stručnjake ne samo u zdravstvu.
Ako su sami temelji jedne države truli podrazumjeva se da je onda i sve ostalo i zato nas netreba ništa čuditi.
Tako je