Knjižnica postoji od 1966. godine u sastavu Narodne sveučilišne knjižnice, a samostalna postaje 2003. godine pod nazivom Narodna knjižnica Grude.
Renovirana je i premještena u novi adekvatan prostor 4. svibnja 2015. godine i sada se nalazi u Parku hrvatskih velikana.
Shvaćajući vrijednost te male a sveobuhvatne ustanove članovi VMGr darovali su je sa 130 knjiga različitog sadržaja, od stručne do kulturno-zabavne literature.
– Budući da smo aktivni tek nešto više od dva mjeseca, te nemamo prostorije za rad u kojima bi mogli očuvati knjige koje su u zajedničkom vlasništvu svih članova VMGr, odlučili smo ih darovati Narodnoj knjižnici Grude. Cilj nam je očuvati knjige te ih učiniti dostupnima svima koji vole čitati i shvaćaju njihovu vrijednost, izjavila je Josipa Zorić.
Ravnateljica knjižnice gospođa Snježana Barić srdačno je pozdravila taj čin te s oduševljenjem ugostila članove VMGr. Nakon razgledavanja prostorija te upoznavanja sa sadržajem i načinom rada knjižnice uslijedio je ugodan razgovor koji je rezultirao brojnim idejama i prijedlozima.
Razgovoru se pridružio službenik za mlade općine Grude gospodin Srećko Mikulić, koji je svojim savjetima i dugogodišnjim iskustvom pomogao u prilagodbi ideja kako bi bile što pogodnije za realizaciju.
Uz planirane likovne izložbe, poetske i glazbene večeri dogovoreno je i organiziranje Dana otvorenih vrata knjižnice. Budući da je 23. travnja Svjetski dan knjige, na taj datum će biti upriličen Dan otvorenih vrata knjižnice prilikom kojega će upisi u Narodnu knjižnicu Grude biti besplatni za sve posjetitelje.
– Posebno smo oduševljeni ugodnom atmosferom knjižnice, njenim raznovrsnim sadržajem te gostoprimstvom. Nadamo se da će ova naša mala gesta poslužiti kao primjer i poticaj ostalima, a posebno mladima. Iako smo većinom svjesni važnosti i bogatstva knjižnica, još uvijek je nedovoljna osviještenost o njihovoj iskoristivost. Na njih ne smijemo gledati kao na spremišta knjiga već kao na ugodno mjesto za druženje te izvorište informacija, ideja i znanja koja su nam neophodna da bi napredovali i uspjeli, poručila je Josipa Zorić.
– Razgovarajući o kulturnim i svim drugim vrijednostima i stvarnostima koje nas okružuju, mladi su izrazili želju da daju svoj obol kulturnom životu naše zajednice. Stoga, podržimo ih sugerirajući uvijek sve ono što je razborito, kreativno, lijepo, istinoljubivo i plemenito. Poželimo im zajedno ljubav prema dobru, ustrajnost i strpljivost, uspjeh i blagoslov na svim stazama njihovih mladih života, izjavila je gospođa Snježana Barić.