Patar Ćorluka je prvi čovjek Violete, bh. gospodarskog giganta iz Gruda, ali i vlasnik brojnih uspješnih poslova u drugim ekonomskim granama.
Za portal Klix.ba je govorio o godini iza nas, ali i velikim planovima koje ima u idućem razdoblju.
Kakva je za Violetu bila prošla godina, posebno u kontekstu pandemije koja je obilježila sve?
Koronavirus je, kao i u cijelom svijetu, i kod nas prouzrokovao neke prilagodbe u organizaciji procesa. Prvenstveno se to odnosi na prilagodbu u ponašanju, tj. pridržavanju preporuka koje je izdao nacionalni stožer. Bilo je manjih izazova u vezi s logistikom, ali sve smo prevladali i proizvodnja se odvija po planu.
Što se tiče našeg poslovanja na razini Violeta grupe, ostvaren je blagi rast prihoda u 2020. godini u usporedbi s 2019. Na nivou BiH radi se o gotovo identičnim prihodima kao u 2019. godini, ali smo rasli na izvoznim tržištima, što nas jako veseli. U svakom slučaju zadovoljni smo našim rezultatima u 2020. i za nas je to uspjeh s obzirom na situaciju u svijetu s kojom smo svi suočeni.
Iz vaše perspektive, kakav je bio odgovor bh. vlasti, te što smo, prema vašem mišljenju, svi zajedno mogli naučiti o jednoj globalnoj prijetnji i zajedničkom odgovoru svih?
Pandemija je još jednom potvrdila da su fleksibilnost i brza prilagodba vrlo bitni u svim kriznim situacijama. Suočili smo se sa svim izazovima koje nam je donijela ova pandemija te se naše poslovanje nastavilo prema planu.
Smatramo da treba poduzeti sve mjere i razviti strategiju kako bi se posljedice ove krize što brže počele ublažavati. Očuvanje i otvaranje radnih mjesta treba biti prioritet, nakon što se osigura dobra epidemiološka situacija. Važno je i iskorištavanje svih mogućih sredstava iz dostupnih evropskih fondova, kako bi se posrnulo gospodarstvo oporavilo od krize uzrokovane pandemijom.
Šta pripremate za iduće razdoblje, kako u vašem core businessu, tako u djelatnostima koje idu uz samu Violetu?
Violeta svake godine ulaže značajna sredstva u visoke tehnologije i nove proizvode. Trudimo se biti i ostati inovativni u proizvodnji naših proizvoda i onome što pružamo tržištu.
Ova godina će biti posebno zanimljiva za nas, jer pokrećemo tvornicu keksa i vafla – Lasta u Čapljini. Prehrambena industrija je nešto potpuno novo za cijeli naš tim, koji se bavi svim, od pomnog istraživanja tržišta do planiranja proizvodnje i lansiranja proizvoda na tržište.
Svi radovi moraju zadovoljiti visoke standarde prehrambene industrije, kako bi svim faktorima mogli konkurirati na tržištu i pružiti jedinstven i kvalitetan proizvod. Ulaganje u proizvodne pogone, modernu tehnologiju i dosljedna edukacija zaposlenika kreirat će premium program slastica. Od velikog je značaja da sve razine budu ispunjene, od same organizacije, proizvodnje, tehnologije do kontrole kvalitete kako bi se započeta realizacija odvila u skladu s postavljenim ciljevima.
Kakve su perspektive pred bh. ekonomijom, kako iskoristiti iskustva uspješnih gospodarstvenika i napraviti globalni preokret?
BiH svakako ima prostora za rast i napredak, u svemu tome treba puno rada i ulaganja u svim sferama gospodarstva. Pojedine uspješne kompanije ne mogu samostalno utjecati na globalni preokret, no uspostavom dobre strategije razvoja privrede i gospodarstva na razini države možemo se nadati perspektivnijoj budućnosti. Potrebno je privući strani kapital i potaknuti investitore na ulaganje u potencijale i resurse koje BiH ima.