Čović: Danas nas u BiH ima manje od tri milijuna, a Hrvata sto tisuća manje nego na popisu 2013.

Odlazak ljudi s ovog prostora najveći je problem bh. društva, posebno Hrvata, rekao je između ostalog na konferenciji “Hrvati u BiH – demografska stvarnost”. Konferenciju su organizovali Sveučilište u Mostaru, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u BiH i Hrvatski narodni sabor u BiH.

Dragan Čović, član predsjedništva BiH i pokrovitelj konferencije rekao je kako su dosadašnja gledišta daleko od ozbiljne strategije, a da se demografske prilike u Hrvata ne mogu gledati odvojeno od dešavanja u Hrvatskoj.

“Promišljati demografsku poziciju Hrvata u BiH nije ni strateški ni politički mudro bez promišljanja pozicije svih naroda u Bosni i Hercegovini. Demografska kretanja ciklično se ponavljaju, a mudro nije pogledati sve to bez promišljanja o uticaju razvijenog svijeta”, rekao je Čović.

Dragan Čović je kazao da privrednici kad danas žele pokrenuti neki posao teško mogu kod nas pronaći adekvatnu radnu snagu te da demografske strategije moraju poslužiti i kod usmjeravanja privrednog razvoja.

“Ovih dana smo našim prijateljima Bošnjacima i Srbima poslali jaku poruku da je nečija politika bila bazirana na budućnosti ove zemlje kroz poticanje nestajanja ili odlaska nekog od naroda. Danas, iako će popis stanovništva pokazati da nas ima više od tri miliona i sedam stotina, procjena je da nas nema ni tri miliona. Onda se postavlja pitanje da li su ostale proporcije s popisa stanovništva iz 2013. godine, gdje Hrvata ima negdje oko 15,4 %”, izjavio je Čović.

Rekao je i kako je na jednom skupu diplomatima kazao da Hrvata sada ima 15,6 % ili 15,7 %, iako u apsolutnim brojevima ih ima bar stotinu tisuća manje nego što ih je bilo na zadnjem popisu.

“Isti su trendovi i kod druga dva naroda i zajedno moramo promišljati politiku obrazovanja i ekonomije”, zaključio je.

Skupu se obratio i rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić, rekavši da bi demografska situacija Hrvata u BiH bila znatno lošija da nema ove institucije.

Akademik Jakov Pehar, upozorio je na porazne trendove, te predložio zajedničku akciju akademskih i političkih aktera. Citirao je čuvenog fra Didaka Buntića koji je znao reći da onaj tko ne radi i ne voli na svojoj zemlji, znojit će se na tuđoj.

Mons. Tomo Vukšić, iznio je podatke koje Crkva posjeduje da je u periodu 1996 – 2017. godina izražen proces opadanja broja Katolika i Hrvata u Bosni i Hercegovini te da se to ne može posmatrati od procesa u druge dvije zajednice, ali da to treba gledati i kroz bremenitu historiju,, ali i potrebe zapadnih zemalja za radnom snagom.

“Snažan je ovaj zapadni proces kojeg ja nazivam usisivačem biološke mase koja je tamo potrebna iz različitih razloga. Kad su vjernici u pitanju postoji dodatni razlog zabrinutosti, a on se sastoji u porastu sekularizacije, obezvrijeđivanja života i pojačanom izostanku saradnje roditelja s Bogom stvoriteljem pri donošenju novih slika i prilika božijih na ovaj svijet”, rekao je Vukšić, prenosi klix.