Detalji Deklaracije HNS-a BiH: Južna interkonekcija ostaje strateški interes, nužne su izmjene Izbornog zakona

Za današnje zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora najavljeno je usvajanje deklaracije, koja kako se navodi, potvrđuje predanost očuvanju teritorijalnog integriteta, suvereniteta i cjelovitosti Bosne i Hercegovine kao države triju jednakopravnih konstitutivnih naroda – Hrvata, Bošnjaka i Srba.

Predvodnici europskog puta

Također najavljuje kako Hrvatski narodni sabor nastavlja raditi na jačanju političke stabilnosti, jednakopravnosti i vladavine prava u BiH, uz poštovanje načela federalizma, decentralizacije i konsocijacijske demokracije.

Deklaracija pozdravlja napredak Bosne i Hercegovine na putu europskih integracija, ističući važnost članstva u EU i NATO-u kao strateški cilj. Najavljuje kako će hrvatski politički predstavnici nastaviti raditi na reformama i pripremama za službeni početak pregovora o pristupanju BiH EU.

Izmjene Izbornog zakona

“HNS BiH ističe nužnost izmjene Izbornog zakona u 2025. godini, kao neizbornoj godini. Bosna i Hercegovina treba, kroz inkluzivan proces, konačno usvojiti ustavne i izborne reforme usmjerene na zaštitu političkih i građanskih prava pripadnika triju konstitutivnih naroda, nacionalnih manjina i svih drugih građana, dosljedno provodeći odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine br. U-23/14 (predmet: Ljubić) i presude Europskog suda za ljudska prava”, stoji u deklaraciji.

Također navodi se kako ustavne i izborne reforme moraju odražavati puni paritet i jednakopravnost konstitutivnih naroda i legitimno predstavljanje u tijelima vlasti koja su dio ustavnog sustava zaštite kolektivnih prava konstitutivnih naroda (Predsjedništvo BiH i domovi naroda).

Stoga HNS BiH poziva sve političke aktere u BiH na odgovornost i suradnju u ovom procesu, uz aktivno sudjelovanje međunarodnih partnera, posebno naglašavajući da je reforma Izbornog zakona ključna za političku stabilnost, funkcionalnost institucija i ostvarenje europskog puta BiH.

Oduzimanje pozicija hrvatskim predstavnicima

U deklaraciji se osuđuje nastavak opstruiranja i popunjavanja pozicija u institucijama  pravosudne vlasti, a koje bi, kako navode,  prema načelu pariteta i jednakopravnosti trebale pripadati predstavnicima hrvatskog konstitutivnog naroda.

“Smatramo kako ovakve loše prakse nanose veliku štetu u izgradnji teško narušenog povjerenja između naroda u BiH, urušavaju temelje pravne države i narušavaju funkcionalnost i stabilnost institucija posebno, u Federaciji BiH, ali i na razini čitave BiH”, navodi se.

Demografska strategija

“HNS BiH je prepoznao demografske izazove s kojima se suočava hrvatski narod u BiH te je usvajanjem cjelovite Demografske strategije na prethodnom zasjedanju HNS BiH, jasno definirao mjere i ciljeve za demografsku obnovu i revitalizaciju hrvatskog naroda u BiH”, stoji u tesktu deklaracije.

Navode kako strategija već ima vidljive rezultate što je, između ostalog, rezultiralo povećavanjem ostanka mladih kroz stvaranje sigurnih radnih mjesta i povećanje socijalne sigurnosti, povećanjem potpora za obitelji s djecom, uključujući financijske olakšice, povećanje dječjeg doplatka i porast nataliteta.

Ističe se politička stabilnost kao ključni preduvjet za nastavak provedbe demografskih mjera, te kako cjelovita implementacija usvojene strategije nastavlja biti strateški okvir za djelovanje svih hrvatskih predstavnika u institucijama vlasti u BiH.

Deklaracijom se oštro osuđuje preglasavanje svih političkih predstavnika Hrvata u izvršnim i zakonodavnim tijelima vlasti Federacije BiH.

Južna interkonekcija-strateški interes

“Upozoravamo da ovakve prakse preglasavanja Hrvata vode u gubitak povjerenja i produbljivanju političke krize u Federaciji BiH. HNS BiH će se, u suradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, nastaviti aktivno zalagati za realizaciju ovog projekta kao strateškim interesom hrvatskog naroda, štiteći njegove interese u BiH i prostora na kojem žive, kao i cijele BiH”, stoji u Deklaraciji.

Projekt Južne interkonekcije je označen strateškim prioritetom za hrvatski narod u BIH ali i za energetsku sigurnost, gospodarski napredak i stabilnost cijele regije.

Reforme obrazovanja, iseljeništvo…

Deklaracija najavljuje reforme obrazovanja na hrvatskom jeziku radi poboljšanja kvalitete i usklađivanja s europskim standardima. Planira ulaganja u znanost, inovacije i umjetnu inteligenciju te podršku mladim stručnjacima, s naglaskom na održivi razvoj i ekološke tehnologije.

Kako navode “HNS BiH će se nastaviti snažno zalagati za osnivanje javnoga RTV servisa koji program emitira na hrvatskom jeziku i s programskim sadržajima koji objektivno i afirmativno reproduciraju društveni, nacionalni i kulturni identitet Hrvata u BiH, koji ga u njegovim specifičnostima čine prisutnim, vidljivim i prepoznatljivim u medijskom prostoru BiH.”

Pored toga najavljeno je i jačanje neposredne aktivnosti i prisutnost među hrvatskim iseljeništvom putem online platformi, medija, ciljanim putovanjima i drugim sredstvima kako bi Hrvati u iseljeništvu postali svjesni konkretnih mogućnosti i izazova koji postoje za hrvatski konstitutivni narod.

Čitav tekst Prijedloga deklaracije možete pogledati na sljedećem linku.