Predsjednik Vlade Hercegbosanske županije (HBŽ) Ivan Jozić i ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa Petar Galić održali su u utorak sastanak s rektorom Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc Zoranom Tomićem i njegovim suradnicima s kojima su razgovarali o novoj Strategiji Sveučilišta u Mostaru.
Kako je priopćeno iz Službe za odnose s javnošću Vlade HBŽ-a, rektor Tomić je naglasio ključne izazove koje je Sveučilište u Mostaru imalo koncem prošle godine. U tom kontekstu istaknuo je kako je Sveučilište dobilo dvije reakreditacije (potvrde) i to Institucionalnu reakreditaciju Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvalitete BiH i Reakreditaciju Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske koju je provelo 17 međunarodnih akreditatora (stručnjaka) iz sedam zemalja.
Dobivanje reakreditacije Agencije za znanost i visoko obrazovanje RH doprinijelo je tome da su stečene diplome na Sveučilištu u Mostaru jedine diplome iz BiH koje vrijede u Europi.
Rektor Tomić je istaknuo kako nova Strategija Sveučilišta u Mostaru do 2022. godine ima potporu svih sveučilišta u Republici Hrvatskoj te da bi ona trebala doprinijeti da to sveučilište bude sveučilište budućnosti. Kao velika novina spomenuta je integracija mostarskog Sveučilišta s ciljem da ono bude što više samoodrživo i da što dublje bude unutar društva.
“U mnoštvu predviđenih planova i projekata ovo Sveučilište predviđa za dvije godine i uvođenje interdiscipliniranih studija kao i uvođenje studija na engleskom jeziku. Novi projekti predviđaju veoma tijesnu suradnju s gospodarstvom jer je od velike važnosti znati koji su kadrovi potrebni tržištu i što gospodarstvenici misle o visokom obrazovanju”, kazao je Tomić.
Po njegovim riječima, plan je, kao što je to u zemljama zapadne Europe, povećati praksu, a smanjiti teoriju.
Tijekom sastanka istaknuto je kako je Senat Sveučilištu u Mostaru donio Odluku o razvoju druge faze sveučilišne i studentske infrastrukture u Rodoču u Mostaru koja će zacijelo doprinijeti podizanju kvalitete studiranja i znanosti na ovom Sveučilištu.
Bilo je riječi i o decentralizaciji Sveučilišta, odnosno dislociranju studija ovog Sveučilišta na područja gdje se pokazuje interes za studiranjem određenih studija i disciplina. Također je naglašeno kako ovo Sveučilište radi na partnerstvu s drugim sveučilištima što će doprinijeti većem broju projekata, otvaranju studija, mobilnosti studenata i na koncu utjecati da će studenti u određenim situacijama stjecati dvije diplome.
Ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ-a Petar Galić u svojim opservacijama iznosio je činjenice iz aktualnog stanja obrazovanja na ovim prostorima. Tako je, uz ostalo, kazao kako svi osnivači Sveučilišta u Mostaru moraju donijeti Odluku o zajedničkom sustavnijem rješavanju financiranja ovoga Sveučilišta jedinog u BiH na Hrvatskom jeziku.
Posebice je naglasio kako stručna suradnja osnovnih i srednjih škola, ministarstva i Sveučilišta treba biti stalno u uzlaznoj putanji i da je ministarstvo kojem je on na čelu otvoreno za sve vidove suradnje.
Na sastanku je kazano kako će se odmah početi osmišljavati koncept održavanja stručnih seminara na području gdje se izvodi nastava prema hrvatskom planu i programu.
Osim toga, Galić je dao punu potporu javnim fakultetima u sastavu Sveučilišta u Mostaru.
Vlada HBŽ-a će, kako je kazao njen predsjednik Ivan Jozić, maksimalno podržavati projekte mostarskog Sveučilišta.
Fena
12 komentara
Koja laz. Npr. Informatika u Mostaru uopce nije priznata u Njemackoj 3 godine vec samo 5 godina. Uvjerite se na anabin.de
Sveuciliste u Sarajevo jedino priznato od AACSB svjetske agencije za priznavanje poslovnih skola, a vi pricate gluposti
http://www.aacsb.edu/accreditation/accredited-members/global-listing?F_Accreditation=Business&F_Country=Bosnia+and+Herzegovina
S FIT-a u Mostaru se zaposljavaju po cijelom svijetu itd itd
Logos takodjer priznat, vec su sklopili ugovor sa sveucilistem u madjarskoj za razmjenu studenata. Zanimljiva stvar je da sa sveucilista u mostaru skoro nitko ne ide na razmjenu, a i rijetko tko dolazi. Sve mo ima losu medjunarodnu suradnju
medjunarodna suradnja je po politickoj opciji i pogodnosti.Tako se josh uvijek djeca Hrvatskih roditelja i koji su rodjeni vanani i imaju po dvi tri diplome a i li su pred diploma discriminiraju ponizavaju i nedaju im pravo na rad zivot posao i zaradu.
Sluze se istim smicalicama mrziteljske discriminacije kao i prije.
Pa ima i tu crkvenih i politickih i rodbinskih i prijateljskih mrzitelja koji jesu sve i sja ali samo iz interesa i mrznje duboke prema nama.
by see tako da nije ni vazna diploma
Odma se to po mrziteljskim opcijama prati gdje tko sta i kako na koga upriti prstom gdje tko sta radi gdje zive i nkoga ce poniziti i kako samo njima crni puti su im znani..da mrziteljima a sjede oni i u crkvi i u politici i po svim institucijama i zovu po svim telefonima i slusaju oni sve i ovo oni zapisiju isto.
Sve je za njih biti budala i ponizen i lud ako nemislish kao i oni jer se isto radilo kao i prije cinili su i ciniti ce kao i uvijek.
Mrzite me mrzitelji i kad se slikate i kad vam dadnu pravo i kad vas uzdignu ti masteri znaju cas kad ce vas baciti opet pod noge.
Mrzitelji u srcu giovore da Boga nema.Psalm 14
Netrazim i nechu traziti od mrzitelja nishta pa ni njihovo prokleto pravo.
Jer im bog ni mozak nije napravio prav nego vijugav.
sve to oni snimaju i slikaju i gdledaju gdje se ima sto naplatiti..da to su ti shto su vam rekli ovo nije nasha borba dochi ce oni da se dobro naplate dje su njive slamarice..
e pa koliko ima takvih krovova sad ce oni pored kuche oni 15 da maznu ko u puko ponochi..e ti su ti bolan niski e pa mogu oni tu napraviti zgradu sa 30 stanova i imati 150 milliona..jep..
by
Kriminal i dezinformacije…
Ma ljudi su sveuciliste pretvorili u biznis. 20000 studenata puta 1000 EUR godisnje je 20 miliona EUR. Ocito da je to institucija koja ima proracun malo manji od nase zupanije. Jel itko ikada usao malo tamo pa procesljao kako se sredstva trose i na sta? Ja vjerujem da je tamo veci kriminal nego igdi drugo. Tamo se ne bi nitko nadao kradji. Puno meda a malo pcelica.
Ljudino, ide se liječiti dok je još vrijeme. Vrlo si bolestan.
Zar ne vrijede diplome sa privatnih fakulteta???!!!!
Pa taman sam kupio dvije diplome, i sad da ne vrijede!!
Ovisi s kojeg fakulteta. Fakulteti se ne dijele na “privatne i državne”, nego na dobre i loše. Nije isto “kupiti” diplomu na privatnom fakultetu, koja vrlo vjerojatno nigdje neće biti ni priznata, jer ako kažes “kupio sam diplomu” – znači da si za običan komad papira platio hrpu novca, a nisi dobio ni znanje ni valjanu diplomu, znači novac si bacio u vjetar. Valjda smo jedina debilna država gdje su privatni fakulteti manje cijenjeni od državnih. Jeste li se ikada zapitali za sveučilišta Oxford, Cambridge, Harvard, Griffith – jedne od najpoznatijih i najcjenjenijih sveučilišta na svijetu. Ako niste znali to su privatni fakulteti. Ne kažem da trgovine diplomama u BiH nema, ali ne treba sve fakultete trpati u istu vreću. Ako ćemo tako, čuo sam i da na Sveučilištu u Mostaru ima trgovine diplomama. Osim toga, kao što je već netko gore naveo, sveučilište u Mostaru je kriminalni biznis. Znači dižu cijene školarine na 1800 KM + svaka prijavnica za ispit 0,25 KM (malo da, 10 000 studenata x 0,25 = 2500 KM za samo jedan ispit!) + članstvo u studentskom zboru koji nema nikakvu svrhu 10 KM, a profesora ima na predavanju pa nema, predavanje se najčešće ne nadoknadi, općenita opremljenost fakulteta i kvaliteta relativno loša i daleka od one kakva bi trebala biti. U Hrvatskoj kvaliteta predavanja na solidnoj razini, školarine na državnom fakultetu ne plaćate ukoliko ste ostvarili 55 ECTS, a školarina na Sve Mo je iznad europskog prosjeka (Česi plaćaju 20 eur, poljaci 40 eur, islanđani 280 eur, u danskoj besplatno itd).
U svijetu nitko ni ne vidi razliku niti ga briga jesi li završio privatni ili državni fakultet. Njega briga tvoja sposobnost, znanje i eventualno priznanje diplome (a i to je za većinu studija postalo formalnost).
“sustavnijem rješavanju financiranja ovoga Sveučilišta jedinog u BiH na Hrvatskom jeziku.” – na koji način? Sve preko leđa studenata i roditelja podizanjem cijena školarina na jedne od najviših u Europi u jednoj od, nažalost, trenutno financijskih najsiromašnijih država Europe.
Btw, usput da se obazrem na menze:
– cijena meni obroka u menzi Sveučilšta u Mostaru košta 5 KM za studente koji dolaze iz Širokog i Rame
– cijena meni obroka u bilo kojoj studentskoj menzi u Hrvatskoj za redovne studente 6,5 kuna (što je 1,70 KM)
– prosječna cijena meni obroka u Njemačkoj 2 EUR
Zaključak: cijene više od Europskih, kvaliteta predavanja, fakulteta, studentskog života, menzi relativno loša
To je i razlog zašto većina s boljim prosjekom odlaze na studij u Hrvatsku ili neku drugu zemlju, a Sveučilište bilježi pad broja studenata. Potrebno je nešto hitno mijenjati kako bi se podigla razina kvalitete studiranja u Mostaru, pogotovo na Sveučilištu.