Za dva tjedna na snagu će stupiti Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje.
Zakon je stupio na snagu u svibnju prošle godine, s početkom primjene godinu dana od dana stupanja na snagu.
Iako je i dalje mnogo nejasnoća u vezi s primjenom zakona (gdje će se moći pušiti, a gdje ne, hoće li se moći pušiti elektronske cigarete ili ne, koji prostori će biti određeni za pušače…) čini se da će se zakon “dotezati” u hodu.
Iz Inspekcije Sarajevske županije za Klix.ba su objasnili kako će se zakon primjenjivati, od kada i na koga će se odnositi.
Inspektori Županijske uprave za inspekcijske poslove SŽ koji imaju nadležnost za vršenje nadzora kontrole će vršiti u skladu s odredbama Zakona kojima je propisano da obaveze za fizičke osobe nastupaju danom početka primjene Zakona, a to je kraj svibnja 2023. godine.
S druge strane ustanove, poduzeća i druga pravne osobe dužni su svoje akte uskladiti s odredbama ovog zakona u roku od šest mjeseci od početka primjene ovog zakona, odnosno do studenog 2023. godine.
Dalje, u Zakonu se navodi i da će se “kazne propisane ovim zakonom početi naplaćivati nakon isteka 12 mjeseci od početka primjene ovog zakona, odnosno od dana stupanja na snagu podzakonskih akata donesenih na osnovu ovog zakona”.
U skladu s navedenim zakonom pušenje se zabranjuje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i u javnom prijevozu.
Također se zabranjuje upotreba duhanskih proizvoda za pušenje u privatnim sredstvima prijevoza u kojim se nalaze maloljetne osobe, što nadgledaju policijski službenici.
Kako je navedeno u Zakonu, vlasnici ugostiteljskih objekata (restorana, kafića i slično) bit će dužni na vidnim mjestima istaknuti znak “zabranjeno pušenje”, a u objektu ne smiju biti istaknute pepeljare i druge posude za odlaganje pepela.
Pušenje će biti dozvoljeno u posebnim, za pušače određenim prostorima za smještaj gostiju, u skladu s propisima o ugostiteljskoj djelatnosti, o čemu u takvim prostorima mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja. U objektu u kojemu se isključivo poslužuje piće, vlasnik odnosno korisnik objekta može prostor za posluživanje odrediti pušačkim prostorom, o čemu u tom prostoru mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja.
Podzakonski akti, koji također tek trebaju biti uspostavljeni, podrazumijevaju i uvjete za posebne prostorije za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja. U praksi to znači da će ugostitelj tijekom perioda prilagodbe moći upozoriti gosta o zabrani pušenja i eventualno odbiti ga uslužiti, ako gost bude inzistirao na cigareti u unutrašnjosti objekta.
Napominjemo i da nadzor nad primjenom ovog zakona obavljaju Federalna uprava za inspekcijske poslove putem nadležnih federalnih inspektora i županijski organi za inspekcijske poslove. Zakon se primjenjuje na duhan, duhanske i ostale proizvode (nargile, vodene lule…) za pušenje, uključujući elektronske cigarete i biljne proizvode za pušenje, naveli su iz Županijske inspekcije.
Dakle, u periodu od kraja svibnja do studenog ugostitelji će morati potpuno prilagoditi svoje poslovanje shodno odredbama novog Zakona, no čini se da se puno toga neće promijeniti s obzirom na to da će ugostiteljski objekti koji služe samo piće moći odrediti svoje prostorije kao pušačke zone.
Tu je i pitanje što će se dogoditi s ugostiteljskim objektima gdje se puše nargile (vodene lule), ali i hoće li uređaji koji zagrijavaju duhan (IQOS) biti dozvoljeni ili zabranjeni u restoranima.
No, prema trenutnim informacijama, zakon će biti prilagođen i dodatno utegnut kako bi svi spremno dočekali studeni i početak primjene zakona u punom obimu.
Za sve one koji ne budu poštovali Zakon, navedene su i kazne koje idu i do 15.000 KM. Pravna osoba koja ne zabrani upotrebu duhana platit će kaznu do 5.000 KM, dok će fizička osoba koja konzumira duhan u zatvorenom prostoru biti kažnjeno sa 100 maraka.
9 komentara
Sto je ovo postalo, zabrana ovoga,te onoga, pa postaje gore nego u doba sugoslavije!
Globalisti zele sve staviti pod kontrolu!
Nosi te djava glupane,nezelim da me neko truje i da smrdim zbog tebe i gubim zdravlje,puši vani i truj sebe
Kad se vratis iz naseg kafica ko da si u pusnici bio plus oni restorani za svadbe katastrofa sto prije to zabranit djeca nam.se potrosvase
Što prije zabraniti
Uskoro ćemo se pitati zašto smo gidinama dopuštali da nas ovisnici o nikotinu truju i joś nas u oči gledaju.
Tko se želi i dalje trovati, nek iziđe vani a svoj opuśak nek stavi u džep i ponese kući. Dosta ovisničkog terora!
Za „ 77“ :: tako je!!! Imaju ventilaciju , ne ukljucuju!!! Ako ukljuce ventilaciju, onda odvuce topli zrak, pa je ladno!! WC -i smrde, jedva vrata zatvaras! Fotelje smrde!! Ma ritko mores uzivat u kavi zato je pijem kuci!! A kolko ima ini mladi mama, sto utraju kolica dicija u kafic i dite malo ?? STOTINE!! Nijedna nije ni pomislila na to dite k jadna pluca njegova!! Ali taki smo! Cude se stigle zabrane! !!! A sto su stigle tene, Zare, mobiteli sa zapada to se ne bune!!! Nasi se drze zapada samo kad je moda u pitanju!! One moraju biti IN!
A kad bi se dovelu zakoni 30.km na sat ( nedaj Boze); ili da nesmis auto parkirat na ulici u dva smjera!?! E TO BI BILO :AUT!!
JASAM ZA STROGU KAZNU ZA PUŠAČE ,ALI ISTO TAKO ZA LOPOVE KOJI KRADU ,A U DRŽAVNIM SLUŽBAMA ,NAČELNIKE OPĆINA I OPĆINSKI RADNIKA POKRADENI VRATIT I ZABRANA RADA U DRŽAVNOJ SLUŽBI POLICIJA ,TUŽITELJSTVO SUCI SVE SE BAVI KRIMINALNO TO REŠIT PA PUŠENJE ZABRANIT,IZGLEDA DASU VILANCI STIGLI DO CILJA NA POMOLU KLAJ E YUGA👿
čemu zabrana kad već su svi popušili
Duhan je biljka koja raste u prirodi i koja je prehranila brojne obitelji. Loze se i drva, dim ide u prirodu, lozi se i rostilj, smrad odlazi u okruzenje. Smrde i zivotinje pa svi vole jesti meso i u svadbama i kod kuce. Svi jedu jaja od smrdljivih koka, de u kolacu, de kajganu. Zabranjuje se sve normalno. Kafici i sluze da se ode popiti pice i pusiti, nije im svrha da se okupljaju ljudi samo iz zelje da disu svjezi zrak. Za to je najbolje ici u prirodu i biti na otvorenom. Fanatici koji se furaju na fitness, zdravu hranu, zrak itd. nek nastave ici u teretane, tamo im ni do sad nitko nije pusio. Ako su one fitness cokoladice zdrave, kao i ostali naime zdravi proizvodi, zdravo je onda i pusiti. Manje su otrovne cigare od sokova, slatkisa, cipsa itd kojima svaka mama puni usta djeci da ne placu.