Općina Grude prva je i jedina u BiH, u kojoj se već dvije godine provodi projekt pod nazivom “Pomoć u kući”.
Ovim programom nastoji se starijim i usamljenim osobama na ovom području, podići kvalitetu života te pomoći u svakodnevnim aktivnostima. Priliku za posao dobilo je sedam nezaposlenih žena koje vode brigu o korisnicima projekta.
U svom domu u Drinovcima, Nevenka Leventić dva puta tjedno vrata otvara gerontodomaćicama.
Osmijeh i radost, a vrlo često i suze radosnice Nevenka ne krije. Teško se kreće, živi sama. A vrata joj , kaže, otvaraju samo ove vrijedne domaćice i socijalne radnice.
“Jedino su me one spasile od moje samoće i bolesti. Jedino mi one pomažu, donesu sve što mi treba, počiste, zovnu me pitaju me što mi treba, ja njih zovnem, ja samo kažem hvala svima koji su omogućili da obilaze starce i da pomognu ljudima koji ne mogu. Nisam sama. Ima nas još koji smo tužni, jadni i sami i koji ne možemo”, ispričala je Nevenka Leventić.
Topla riječ i posjeta
A pored Nevenke još 24 stare i iznemogle osobe primaju pomoć ali i podršku u svim segmentima života. Topla riječ i posjeta za njih je neprocjenjiva.
“Da mi nije njih ja ne bih ništa imala. Tko bi mi donio nešto iz dućana? Niko. Nema ovdje naroda, nemam koga zvati. Ja mogu umrijeti i biti ovdje zatvorena, nitko ne bi znao, nitko me ne bi našao jedino ove cure što dolaze”, kaže Nevenka.
Osobna higijena, higijena prostora, pomoć u hranjenju, nabava namirnica, plaćanje računa i još mnogo toga u opisu je njihovog posla.
“Njoj konkretno najviše ovako, skuhamo kavu, popijemo, napravimo joj društva, obavimo kupovinu, lijekove, pospremimo po kući jer je ona baš nemoćna. Ona sa štakom nekako uspije sebi skuhati, a sve ostalo joj je teško pa to mi odradimo”, kazala je gerontodomaćica Mirjana Sesar.
“Moraš imati empatije prema njima, jer oni su nama kao dio obitelji. Mi njih ne gledamo više kao naše korisnike nego kao vlastite bake”, istaknula je druga gerontodomaćica Ivana Šimić.
Potpuno besplatan program
Program je osmislila i financirala Općina te je besplatan za sve korisnike.
“Glavni cilj je bio doprinijeti zdravlju i blagostanju socijalno osjetljivih osoba i osoba s onesposobljenjem kako bi se taj svakodnevni život odvijao u toplini njihovih domova”, pojasnila je socijalna radnica Marija Miloš.
“Radno vrijeme je od 7:00 do 15:00 sati, korisnici se obilaze dva puta tjedno, i ovisi od potreba korisnika koliko će se zadržati”, istaknula je socijalna radnica Ljubica Grizelj.
A potrebe su različite, od materijalnih pa do psiholoških, jer baš kao na početku tako i u posljednjem periodu života potrebna im je posebna briga i humaniji odnos.
21 komentar
Gdje je bio taj natjecaj opet kradeze
Nije istina da jedino općina Grude u BiH provodi ovakav vid pomoći za stare i nemoćne! Primjer je Tuzla, gdje se isti provodi godinama i postao je samoodrživ!
Pohvale za rad,ali se ne povećava broj korisnika u dvije godine!
Provodi sw i u drugim opcinama, 20 korisnika samo, njegovateljice primljene bez natjecaja, neke se prekvalificirale u sirokom kako bi dobile posa
Znaci muljaza HDZ-a klasična, zašto se ne izdvoji socijalna pomoć za stare i nemocne, a ne daje se 80 KM dok ode po nju potrosi se, sramota za ovakve placene clanke, HDZ dzaba vam HRS vas je do kraja razotkrio!!
Nabijem i tebe i HRS!
Okani se politike seljačino! U svemu vidiš lopovluk i HDZ kao glavnog krivca.
Ovo je lijepa i hvale vrijedna praksa, bez obzira ko je prvi počeo. Kamo sreće da imamo više ljudi koji će se brinuti za starije i nemoćne.
Hdz je zlo, krvavo zlo. Isto ko i komunisti, krvavi zlocinci.
Raj za umirovljenike je što je grad pust i nema nikoga življe je u SAhari
HDZ BIH je jedina stranka koja nesto vridi!!! HRS ce propast uskoro
Dajte nešto i za mlade ljude da nam ne odlaze i mlade obiteljo neke pogodnosti
Dali je raj i za mlade ljude?
Zašto općina ne raspiše natječaj za održavanje putnog pojasa na nerazvrstanim općimskim cestama. Sve zaraslo u šikaru. Toliko novaca daje PUTEVIMA za održavanje ovih seoskih cesta, a godinama RUPA NA RUPI, a šikara izišla na asvalt.
Raj za umirovljenike je vita
Da ali rijetki sebi mogu priuštiti takvo što,samo umirovljenici sa inozemnim mirovinama ili čija su djeca u inozemstvu pa se nemogu brinuti o svojima,nažalost za obične ljude to je preskupo,cjene su astronomske.Koda živimo negdje u svijetu a ne u BiH.Sirotinjo i Bogu si teška.
Di su ti unucad,i djeca, toliko njih a nikoga ne briga
A tko to bi te trebao obilaziti moja bako?Gdje su ti djeca i unutar??Valjda bi prvo oni trebali brinuti a onda ostali ako mogu.
Naslov teksta nigdje veze sa stvarnošću.!! Koliko je još stari i nemoćni u općini a samo 7. ih se obilazi?? Kad je bio natječaj za uposlenici????????Srami se politiko HDZea i općino na postelju….
Naravno da treba starijim pomoc ali isto tako bi trebalo pomoc mladim ljudima pred kojim je zivot, a nemaju mogucnost nesto napravit bilo za kucanstvo ili poslovno.
Zna se odavno zasto socijalne radnice obilaze starije cak i one koje imaju dobru mirovinu jer na kraju imovina bude u rukama socijalni radnica iskljucivo novcana imovina zato se starijim pruza vise nego mladjim.
Pripast će im imetak!!
A što se ne bi napisalo koliko to treba neko platiti i ima li neko ko bi to isto radio za manje novca, da bude transparentno.Ili treba biti da se ne zna ko je kome dužan i do kada.
Velìka sranja u komentarima.
Bljuza pojačaj glazbu, da razbiješ malo ovu pustoš.
Malo je onih koji se pristojno brinu za svoje starije i nemocne.Samo ako imaju inozemne mirovine neko ce se pobriniti ili ako im drugi iz obitelji dobro plate.Bez neke velike koristi nemaju danas milosti ovi sto su ostali na didovini.Jadno i sramotno.