Proizvodnja raznih rakija u FBiH bi uskoro mogla biti zakonski uređena. Šljivovica, jabukovača, kruškovača i loza su najrasprostranjenije rakije u BiH i ljubiteljima dobre kapljice najdraže. Ipak, ono što se malo zna je to da proizvodnja rakije, promet, kontrola kvalitete i njezino deklariranje u FBiH nisu zakonski regulirani, što stvara problem proizvođačima koji žele legalno raditi i praviti “pravu” rakiju, piše Dnevni avaz.
Trenutačno se u FBiH primjenjuje jedino pravilnik o minimalnim tehničko-tehnološkim i kadrovskim uvjetima za proizvodnju rakija i voćnih vina iz 2014., donesen kao privremeno rješenje do donošenja zakona. Na državnoj razini od 2008. postoji Zakon o vinu, rakiji i drugim alkoholnim proizvodima od grožđa, ali se u njemu rakija spominje samo u naslovu, na što su ukazali iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.
Ova situacija bi mogla biti promijenjena iduće godine, kada se očekuje da Federacija dobije prvi zakon o proizvodnji rakije. Kako je objasnila Muzafera Kalabušić, stručna savjetnica u Odsjeku za prehrambenu industriju Ministarstva poljoprivrede, ove godine će biti izrađen prednacrt zakona, a njegovo donošenje planirano je do kraja 2019. godine.
”Prikupljamo materijale, podatke što su uradile zemlje iz okruženja. Republika Srpska ima takav zakon”, dodala je Kalabušić. Istaknula je da će se budućim zakonom definirati što je rakija, propisati uvjeti koje moraju ispuniti oni koji je žele proizvoditi, propisati način proizvodnje i prometa rakije i drugih alkoholnih pića, kontrola kvalitete, način označavanja i slično.
”To je trošarinska roba i bitno je da se zna što tko plasira, tko proizvodi, koje količine… Zakon je važan i da se zaštite potrošači, da se suzbije proizvodnja na crno i onima koji žele raditi prema propisima da se to omogući”, napomenula je Kalabušić. RS je donio 2009. Zakon o vinu i rakiji kojim se uređuje njihova proizvodnja, higijenski i tehnološki minimumi i uvodi registar. Propisano je čak i kada se prerađuje voće. Zanimljivo je da se zabranjuje na boce i ambalažu stavljati etikete s likovima svetaca.
9 komentara
Dakako oporezuj jebena drzavo,da je sarajlije proizvode taj bi zakon jos koje desetljece sacekao al kada je seljak proizvodi onda osini po prasini nego sa njom u čatrnju pa nek se jebu…
Nebi izet pio brlju iz neuma..
Ako ostane itko u ovoj zemlji to ce biti “sposobni”tajkuni…pa jel itko razmislja zdravom logikom? Unististe narod,sve po zakonu kazu,kao na zapadu, pa gledajte place i radno vrijeme kod nas,place iste od nazad 20 godina a radno vrijeme u privatnom sektoru nema limita! Sto tu ne uvedete zakon i red,a ne po jadnom seljaku i bocu rakije mu oporezujte.licemjerje na vrhuncu,od onih sposobnih koji preko noci postadoše “pametni,imucni i mocni”
Triba nato uvodit zakon rakija je luksuz i dobro kaznit onoga sto pece na crno
Samo cjena kruhu bi tribala bit jeftina
Znaci samo kruh struja i voda tribaju bit jeftini, ovo ostalo sve skuplje
dakle komunizam, država opet zadire u sve pore života, nećemo naprijed nikad, države su postale ljevičarske distopije i svrha samima sebi.
Peći ću je ponoći u podrumu, tako sm za vrime Tita krili ovce!!!
Zakon je, za one koji proizvode, za trgovinu, a ne za privatne svrhe…
… Jer utjehe nema u vodi