Mladi grudski pisac Filip Pešorda u srijedu je u Knjižnici Ljubuški predstavio svoj književni prvijenac „Koliko traje jedno zauvijek“, roman o ljubavi, protkan filozofskim promišljanjima.
Uz Filipa, o njegovu prvijencu su govorili širokobriješka književnica Marija Lovrić te prof. Lucija Mikulić.
„Ovaj roman me vratio u moje mladalačke dane, u vrijeme velikih osjećanja, zaljubljenosti, ljudi i emocija zbog kojih ti se čini da možeš poletjeti“, istaknula je prof. Lucija Mikulić i dodala kako se roman strukturno sastoji od 21 dijela koji se nastavljaju glavnom niti jedan na drugi, te epistolarnog dijela romana u kojem se mijenja osoba govorenja.
Okosnicu romana čini ljubav Tina i Jelene, a ova naoko obična ljubavna priča prerasta kasnije u pravu životnu ljubav koja ostavlja duboke i neizbrisive tragove.
„Ovaj je roman potvrda da se Filipov pripovjedački stil razvija u pravom smjeru prepun zahvaćanja dubokih emocija, obogaćen slikovitošću opisa jedne mladalačke ljubavi. Filipova rečenica je kratka i jasna, a onda se kroz njene glasove uskovitla bezbroj osjećaja, predosjećaja, sanjarenja i razmišljanja“, obrazložila je Lucija Mikulić i dodala kako se i ona sama mnogo puta začudila čitajući roman jer je Filip u isti uvrstio brojna filozofska promišljanja, nekarakteristična za čovjeka njegovih godina.
„Čudim se koliko je mudrosti u riječima ovog mladog čovjeka u ranim dvadesetima i koliko je meni dugo zapravo trebalo da shvatim bit života i osjetim koliko nas prolaznost vremena nagriza puno brže nego bismo mi to htjeli. Hvala Filipu i za ovo, za ove mudroslovije koje će me sjetiti prolaznosti, brige zbog gluposti, a tako lako gubimo sebe i druge ostavljajući nas za sutra“, istaknula je ona.
Marija Lovrić također je istaknula kako je Filip u svom prvijencu donio neke jasne poruke.
„Ukomponirao je tu svoju mladost u roman, a ponekad mi izgleda kao da piše netko s puno više životnog iskustva. Roman tako ima i onog mladalačkog dijela, ali i onog puno dubljeg filozofskog promišljanja“, istaknula je Lovrić, dodavši kako Filip u svom prvijencu donosi i neke jasne smjernice za život.
„Filip je, iako tako mlad, otkrio smisao života, da ne treba čekati i ne treba se osvrtati na jučer jer jučer je već prošlo, i ne treba brinuti za sutra jer sutra tek treba doći, nego se trebamo brinuti za ono što je danas i živjeti u sadašnjem trenutku jer neke stvari mogu jako brzo proći“, zaključila je Lovrić.
Predstavljanje je izvedbom na gitari uljepšao Mihael Rašić, a programom je moderirao voditelj Knjižnice Ivica Vizentaner, piše radioljubuski.ba.
6 komentara
KOLIKO JA ZNAM PESORDA F.NIJE IZ GRUDA.
Nego oklen iz crljene jame
Bravo Filipe!
Jaki pisac i roman. Svi ga prevode
jači je pisac od tebe!! on je napisa knjigu kakvu taku..seljačiću moj mnogi pisci su postali posle smrti djela im postala poznata..za k… ja objašnjavam glupome da je glup i svaki dan se pitam kad udjem na Gr.portal pa zar još ima zadrtosti takve kao što su Grude sve što valja treba posrat.. zato seljo moj čačkalicu u usta sidi u auto kruži oko čaršije bulji ko tele koga ima po birtijama nažderi se svinjetine i kapule prdni i reci ovo je život p.s. i obavezno koju psovku ali onu neku sočnu tipa Bog,Isus onako u komponirati kao sto se može čut po Grudskim katoličkim kućama
Dobro ti čovik kaže,ali sumnjam da si išta shvatio bijedo zlobna