Polaganjem vijenaca na Memorijalnom groblju, a zatim i komemorativnim skupom ispred spomen poprsja Blage Zadre na Trpinjskoj cesti danas je obilježena 23. obljetnica pogibije general bojnika Blage Zadre.
I ove godine u Vukovaru su se okupila obitelj Blage Zadre ali i njegovi suborci koji su se još jednom prisjetili koliko je on bio bitan u obrani Vukovara.
– Kada je Blago poginuo sve je bilo zbrkano. Bili smo izgubljeni i nismo znali kako dalje. Sve do tada, uz njega, uvijek smo imali nekoga tko bi znao stati na loptu i reći što i kako dalje. Ubrzo je i pala obrana grada, rekao je Antun Jurić, pukovnik Hrvatske vojske u mirovini inače i šogor Blage Zadre. Kaže da mu je drago što se i danas mnogi sjećaju lika i djela Blage Zadre kao i da je pitanje na koji način i koliko primjereno.
Govoreći o obrani Vukovara kazao je kako je Zadrina smrt bila početak kraja ali i da su se vukovarski branitelji držali koliko su mogli i dok su imali oružja i streljiva.
Jedini vukovarski general, koji je to postao posthumno, poginuo je između Kupske i Vinogradske ulice, nedaleko od Trpinjske ceste. Branitelji podsjećaju da je toga dana došlo do proboja neprijateljskih snaga te da su Zadro i jedna skupina branitelja otišli kako bi stabilizirali liniju. Tom prilikom je smrtno ranjen i Blago Zadro. Radi stalne pucnjave nisu mogli doći do njega pa su ga izvukli tek kada je zašlo sunce. Okupljenima su se na komemorativnom skupu obratili predsjednik Udruge hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata i saborski zastupnik Zvonko Milas, župan Božo Galić i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
Brojna izaslanstva i braniteljske udruge položile su vijence i zapalili svijeće na grob omiljenog zapovjednika, a među njima i Udruge proistekle iz Domovinskog rata HVO-a HR-HB predvođene braniteljima iz Gruda, općine u kojoj je rođen general Blago Zadro. Vijence su položili Mario Tica, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ZHŽ-a, Zdravko Marić predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-a Herceg Bosne podružnica “General Blago Zadro” Grude, Slavko Mikulić, predsjednik HVIDR-e u Grudama i mnogi drugi hrvatski branitelji.
Blago Zadro je bio neustrašiv ratnik, ideal zapovjednika. Premda nije bio vojno školovan, na mjestu zapovjednika 3. bojne, pokazao se dobrim organizatorom obrane. Točno je predvidio da će četnici u sivo-maslinastim uniformama pokušati ući u Borovo Naselje preko Trpinjske ceste, stoga je tamo organizirao obranu. Nazvao je zapovjednika Jugoslavenske armije u Vukovaru i rekao mu: “Od danas, dok sam ja živ, više nijedan vaš vojnik neće proći Trpinjskom cestom!”
Kada je poginuo privremeno je pokopan na katoličkom groblju nedaleko bolnice, a padom Vukovara četnici su njegovo tijelo iskopali i prebacili ga u skupnu grobnicu.
Zadrini sinovi su se u studenom uspjeli u proboju izvući iz razorenoga grada, ali je najstariji sin Robert, 1992. zarobljen na Kupresu i kasnije pogubljen.
Nakon mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja tijelo Blage Zadre identificirano je i pokopano na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Aleji hrvatskih branitelja u Vukovaru na samu godišnjicu pogibije 16. listopada 1998.
Blago Zadro posmrtno je odlikovan ordenom “Reda kneza Domagoja” i promoviran u čin general-bojnika. Kasnije je i najviša školska ustanova Hrvatske vojske Zapovjedna stožerna škola dobila ime Blage Zadre.
VL
1 komentar
Veliki ljudi kratko žive, a dugo se pamte!