Proteklog tjedna u Maroku u gradu Fes održan je projekt Ansambla Dialogos pod nazivom Okamenjeni glasi koji govori o tadašnjim vjerovanjima i tradiciji. U sklopu ovog projekta kojeg je predvodila Katarina Livljanić i Joško Ćaleta, sudjelovalo je i mladi etnoglazbenik iz Gruda Jure Miloš.
Koncert je upriličen u starom dijelu grada Medina, a na sceni su prikazane gusle i svirale, te je otpjevana i ganga koju je postavio Jure Miloš. Katarina i Kantaduri su pjevali srednjovjekovne melodije koje su uzimane sa stećaka, arhivskih zbirki koje su rekonstruirane prema izvornom tradicijskom pjevanju.
U Maroku ih je dočekao hrvatski veleposlanik Zvonimir Frka Petešić, koji ih je ovom prilikom poveo u obilazak grada, pokazao im ljepote i znamenitosti, a svojim prisustvom sudjelovao i na samom koncertu.
- Ponos je biti član tako velikog Ansambla i dio ekipe u kojoj vlada stručna i profesionalna atmosfera. Posebno je lijepo biti predstavnik svoga kraja na ovom velikom festivalu koji je kao takav najutjecajniji na svijeti. Duh starine, duh iskonskog osjeti se na ulicama grada Fes. Ljubaznost i smijeh na licima domaćih ljudi je zadivljujući. Osjeti se dobrodošlica na svakom koraku, a sam način života je manje depresivan jer se raduju malim stvarima koje se gube u današnjici, kazao je za Grude Online Jure Miloš.
Ansambl Dialogos kojeg je režirala i stvorila Katarina Livljanić nastao je kao jedan od najistaknutijih i izvornih srednjovjekovnih glazbenih ansambala nove generacije. Projekti Ansambla su poveznica novih glazbenih istraživanja s inovativnim pristupom srednjovjekovnom glazbenom izvedbom, kazališnim dimenzijama i drugim. Sastoji se od ženske ili muške vokalne skupine, ovisno o svakom pojedinom projektu.
Okamenjeni glasi je projekt koji je nastao 2012. godine, predstavljen diljem svijeta a njegovi planovi vide se i u budućnosti. A za potrebe ovog projekta nastala je skupina Kantaduri, u kojoj već sudjeluje Jure Miloš. Ključ ovog novog programa ujedinjuje glasove i instrumente, početak i kraj, uz pratnju tradicijskih instrumenata.
Srednjovjekovne melodije uzimane su s nadgrobnih spomenika – stećaka, rekonstruirani su iz arhivskih zbirki zahvaljujući Katarini Livljanić i Jošku Ćaleti. Ti radovi ovisili su o izvorima – uključujući molitve, nadgrobne natpise koji su uglavnom imali tekst na crkvenoslavenskog dijalektu, ali nedostajali su glazbeni zapisi. Za srednjovjekovne rukopise i usmene običaje koristili su se instrumenti, fidel, rebek, flauta, svirale i gusle. Posebno ganga koja je intenzivan stil u Hercegovini i Dalmatinskoj zagori.
Prije mjesec dana Jure je sudjelovalo u Ilači na međunarodnoj smotri svirača tradicijskih glazbala. Nastupilo je preko 20 izvođača iz Hrvatske, BiH, Slovačke, Mađarske… Idućeg vikenda sudjeluje na šestom međunarodnom festivalu mijeha koji će se održati u Lošinju i Cresu. Jedini je predstavnik iz BiH, a sudjelovat će izvođači iz Hrvatske, Italije, Slovačke, Poljske, Srbije…
grude-online.info
7 komentara
Svaka cast
Bravo Jure
Jeblo va sviranje I maroko.
Najveca bagra je u maroku a I u Evropi su marokanci
najvece zlo.Vecina ubojica I bombasa terorista su originalni marokanci.
Makni te se od takve bagre.
Bravo za juru,ponos hercegovine ‘!!!
Jure legendo Gruda.
oženi se jure,onda zingaj od toga niš koristi.
to Jure legendo, BRAVO