FOTO: Gruđanin u sklopu Ansambla Dialogos i Kantadura predstavio tradicijske instrumente u New Yorku

Ansambl Dialogos kojeg je režirala i stvorila Katarina Livljanić nastao je kao jedan od najistaknutijih i izvornih srednjovjekovnih glazbenih ansambala nove generacije. Projekti Ansambla su poveznica novih glazbenih istraživanja s inovativnim pristupom srednjovjekovnom glazbenom izvedbom, kazališnim dimenzijama i drugim. Sastoji se od ženske ili muške vokalne skupine, ovisno o svakom pojedinom projektu.

U New Yorku u Lincoln Centru od 18. do 23. listopada održan je projekt Ansambla Dialogos pod nazivom Okamenjeni glasi koji govorio o tadašnjim vjerovanjima i tradiciji. U sklopu ovog projekta kojeg je predvodila Katarina Livljanić i Joško Ćaleta sudjelovao je i Jure Miloš.

Okamenjeni glasi je projekt koji je nastao 2012. godine, predstavljen diljem svijeta a njegovi planovi vide se i u budućnosti. A za potrebe ovog projekta nastala je skupina Kantaduri, u kojoj je sudjelovao i Miloš.

Ključ ovog novog programa ujedinjuje glasove i instrumente, početak i kraj, uz pratnju tradicijskih instrumenata.

Srednjovjekovne melodije uzimane su s nadgrobnih spomenika – stećaka, rekonstruirani su iz arhivskih zbirki zahvaljujući Katarini Livljanić i Jošku Ćaleti. Ti radovi ovisili su o izvorima – uključujući molitve, nadgrobne natpise koji su uglavnom imali tekst na crkvenoslavenskog dijalektu, ali nedostajali su glazbeni zapisi.

Za srednjovjekovne rukopise i usmene običaje koristili su se instrumenti, fidel, rebek, flauta, svirale i gusle. Posebno ganga koja je intenzivan stil u Hercegovini i Dalmatinskoj zagori.

U ovih nekoliko dana projekt je upriličen dva puta. Izmjenjivale su se pjesme s pjevačkim pauzama na jednostavan način. Katarina Livljanić je uz pratnju instrumenata pjevala tradicijsku glazbu, mističnu religijsku a otpjevala ih je uz pratnju Kantadura (Jure Miloša, Joška Ćalete, Nikole i Srećka Damjanovića i Milivoja Rilova).

Na sceni su prikazane gusle, svirale, otpjevana je i ganga koje je postavio Jure Miloš. Katarina je pjevala srednjovjekovne melodije koje su uzimane s stećaka i arhivskih zbirki.

Uz njih, srednjovjekovne tradicijske instrumente svirao je i dvojac iz Njemačke na fidelu, rebeku i flauti. Za prvu prigodu scenu je režirala Sanda Hržić, a određene pozadinske zvukove odradio je Darko Rundek.

– Svi smo bili jedno, jedna cjelina. Predstavili smo svoje tradicijske instrumente. New York je odličan grad, filmski grad koji nikad ne spava. Grad u kojem se vide kulture ovog svijeta, sve religija, nacije, bogatstvo i siromaštvo. U našim krajevima tradicija i tradicijski instrumenti izumiru. Ovim predstavljanjem naših tradicijskih instrumenata u svijetu pokušavam otrgnuti od zaborava i očuvati kulturnu baštinu nas Hrvata u BiH, te upućujem zahvalu svima onima koji prate tradicijsku glazbu, kazao je za Grude Online Jure Miloš.



Podsjetimo se, Jure Miloš je mladi etnoglazbenik iz Gruda koji svira nekoliko tradicijskih instrumenata. Nastupio je na brojnim festivalima, a u organizaciji UHAKUD-a u BiH, krovne udruge folklornih društava u BiH, voditelj je smjera tradicijskih instrumenata na Seminaru folklora Hrvata u BiH koji je već četiri godine uspješno organiziran. Također, u organizaciji UHAKUD u BiH voditelj je škole tradicijskih instrumenata.

Ovim putem poručio je kako su u tijeku pripreme za tradicionalno Božićno silo koje će se održati 20. prosinca u Grudama na kojem će nastupiti brojni gangaši i poznata lica guslara iz svih regija.

grude-online.info