Jedinstveno okružje avanturističkog parka Peć Mlini poslužilo je kao inspiracija za stvaranje umjetničkih djela na drugoj po redu Ekološkoj likovnoj koloniji održanoj u subotu.
Kolonija ove godine okuplja 20-ak slikara koji dolaze iz Hercegovine, Imotskog i Dalmacije. Slikari će cijeli dan stvarati svoja dijela u prelijepom ambijentu Peć Mlina koristeći motive iz prirode.
Događaj osim što obogaćuje kulturni život naše općine, jača turističku ponudu jer se održava na lokalitetu koji je zadnjih godina sve zanimljiviji domaćim i stranim posjetiteljima, izjavila je v.d. ravnateljica JU „Kulturni dom A. B. Šimić“ Grude Ivana Leko za Jabuka.tv koja je ranije u uvodnim riječima s naročitim zadovoljstvom naglasila da se radi o međudržavnom događaju.
Nakon Leko, dobrodošlicu je slikarima poželio voditelj likovne kolonije Srećko Slišković koji je istaknuo kako im Peć Mlini nudi brojne motive koji su idealni za rad.
Ovo je nekada davno Božja ruka stvorila, a nešto manje davno su ljudi stvorili ove mlinice koje su bile zarasle. Sada se vidi kako su mukotrpnim radom sve ovo stvorili (o.p. kanaliće i mlinice) sebi za dobrobit, a nisu ni bili svjesni kakve ljepote stvaraju, kazao je Slišković.
Potom je riječ preuzeo i načelnik Općine Grude Ljubo Grizelj koji je pak izrazio želju za tim da Ekološka likovna kolonija postane jedan tradicionalan događaj.
Posebno mi je drago da smo ove godine proširili broj sudionika, vrlo je teško govoriti o tradiciji, ali ja sam uvjeren da će ova kolonija zaživjeti i imati brojna izdanja u budućnosti, poručio je Grizelj i pritom poseban naglasak stavio na povijesno značenje ovog područja koje bilježi 7.000 godina ljudskog obitavanja. Također, dodao je kako radovi s prve kolonije ukrašavaju općinsku vijećnicu.
Među prisutnim slikarima na današnjoj koloniji iz, kako je Slišković na samom početku rekao, – “dvije sestre blizanke – Dalmacije i Hercegovine” bilo je i rekreativaca, ali i profesionalaca, kojima je osim za umjetnost ovo bila i prilika za jedno lijepo druženje u prekrasnom ambijentu Peć Mlini.
Tako smo razgovarali s Vesnom Ćorlukom, koja se prije više od 30 godina iz Krapine udala u Grude, učiteljica je po struci, a slikati je krenula prije neke četiri godine, kada je kako nam je rekla, konačno oživjela staru ljubav iz djetinjstva. Nije pohađala nikakve tečajeve, odnosno samouka je, a do sada je imala dvije izložbe u Gorici – 2020. i 2022. godine. Njen motiv bila je rusovina u cvatu.
Svoje dojmove s nama su podijelili akademski slikari Ante Ljubičić – Car koji je stigao iz Runovića i Jure Jović iz Ploča. Umjetnici s preko 50 godina iskustva su izlagali diljem države, ali i izvan. Obojica vrsni pejzažisti nisu krili zadovoljstvo organizacijom ovakve manifestacije koja spaja kreiranje likovnih djela s prirodom. Likovnost je malo više živnula u Hercegovini, nego u Dalmaciji, zaključio je Jović.
8 komentara
Koje su to nacije Hercegovcibi Dalmatinci. Međunarodnosti
Kad je bio natjecaj za ravnatelja srednje skole u Gr? Pec Mlini su uništeni, unistili vjećnici iz Drinovaca i Tihaljine kada su dali da hidroelektrana dode u Pec, minirali izvore i prave ekocid. Zasto to nitko ne spominje?
umjetnici dolaze iz hercegovine imotskog i dalmacije ?
a di je to po vama imotski….like,međimurja ili banovine ?
dajte se ne blamirajte…svaki pravi imoćanin glasno i ponosno ističe da je dalmatinac šta i je….
Koliko bere placa ovaj mladi politicar iz Gorice. Ttv. Pasteta nema di nije u sve se razumje. I
Peć Mlini u Drinovcima su čuđenje u svijetu.
Jezero Krenica
Rijeka Matica i akumulacijsko jezero Nuga
Vrtača Vrbina
Ravlića pećina
Najljepša crkva u Hrrceg-Bosni.
Zaista
DRIMOVCI SU ČUĐENJE U SVIJETU
Ma jašta,cili svit svit se čudom čudi Drinovcima .Probudi se to je jedna obična zaostala ,zatucana selendra,obilna žabokrečina.Nešto drugo je po srijedi ti i rakvi imate mali radijus kretanja pa iz neznanja tako tvrdite .Otiđi do Istre,Međumurja,Vojvodine da ne pričam o Francuskoj pa onda usporedi
Peć Mlini nemaju nikakve veze s učmalim Drinovcima.
Čudi se nepismena budalo koliko hoćeš, ali Peć Mlini su u Drinovcima