Imotski je na velika vrata stupio na turističku pozornicu. Čak 112 luksuznih vila za odmor, od kojih većina ima bazene, iznajmljuje se na području grada Imotskog i osam općina Imotske krajine. Prije 10 godina u Imotskoj krajini bile su registrirane samo dvije kuće za odmor, a puštanje u rad tunela Sveti Ilija kroz Bikovo, što ih je približilo Makarskoj rivijeri na 20-ak minuta vožnje, dalo im je snažan vjetar u leđa.
Poduzetni Imoćani bacili su se na adaptaciju svojih obiteljskih kuća i na obnovu djedovine te su uložili, kako se procjenjuje, oko šest milijuna eura i sada u ponudi imaju respektabilan broj objekata.
– Zadnje tri godine rastemo više od 100 posto! – zadovoljan je Luka Kolovrat, direktor Turističke zajednice Imotski.
– Malo kuća je građeno od nule. U ponudi su najvećim dijelom nove obiteljske kuće koje su prilagođene turističkoj ponudi. Većinom je riječ o ulaganjima od 50.000 do 60.000 eura – kaže Kolovrat.
– Mi smo se turizmom počeli baviti iz potrebe. Plaće su male i suprug i ja odlučili smo preurediti obiteljsku kuću u Vinjanima Gornjim, iznajmljivati turistima i popuniti kućni budžet. Adaptirali smo kuću i sagradili bazen, naravno uz kredit i poticaje – kaže Mirela Šumanović koja je sa suprugom Vedranom početnica u iznajmljivanju. Ovog su ljeta primili prve turiste i vrlo su zadovoljni. Popunjenost im je bila 11 tjedana, a komentari i ocjene gostiju puni su hvale i ispunjavaju ih ponosom.
Kolovrat naglašava kako je Turistička zajednica pomogla u prikupljanju dokumentacije svim iznajmljivačima koji su se natjecali za državne poticaje od 40.000 kuna za gradnju bazena i svi koji su ih tražili, poticaje su i dobili.
– U tri godine dobili smo 43 poticaja za gradnju bazena. Najuspješniji smo u Hrvatskoj po povlačenju sredstava za razvoj turističkih sadržaja i infrastrukture – kaže Kolovrat. Mnogi su ponudu obogatili teretanom, saunom, salom za bilijar, pješčanicima, dječjim igralištima.
Tako i vila “Matija” obitelji Šumanović uz bazen ima dječje igralište. Većina imotskih gostiju obitelji su s djecom, ali atraktivni su i skupinama mladih i onima srednje životne dobi koji obilaze obalu od Dubrovnika do Zadra, idu na izlete u Mostar i Međugorje, ali posjećuju i lokalne ljepote i znamenitosti poput Modrog i Crvenog jezera.
Zajedničko svim njihovim gostima je da iznad svega cijene mir i žele uživati daleko od urbane vreve. Imotske vile s bazenima vrlo su popularne na njemačkom tržištu, odakle im dolazi više od polovice gostiju. Osvojile su i izbirljive Skandinavce koji čine 30 posto, a slijede ih Poljaci i Francuzi.
– Imali smo dva puta Hrvate, skupine mladih iz Rijeke i Zagreba. Imamo osam kreveta i kada podijele troškove, nije im skupo – kaže Mirela Šumanović.
Gosti ostaju najmanje tjedan dana, nisu rijetki ni oni koji bukiraju dva tjedna, a poneki iznajmljivači, i to oni najluksuznijih i najskupljih vila, mogu se pohvaliti i gostima koji su odsjeli čak tri tjedna. Iznajmljivači za tjedni najam u sezoni u prosjeku dobiju od 600 do 1200 eura, nakon što im 40% odbiju agencije preko kojih rade.
Prosjek popunjenosti je 12-13 tjedana. Najluksuzniji objekt je u Runovićima. “Luića dvori” imaju unutrašnji i vanjski bazen, saunu, teretanu, stolni tenis, bilijar… U sezoni je tjedni najam stajao 55.000 kn, a upravo su oni rekorder popunjenosti s 20 tjedana! Jednu od luksuznijih vila, s bazenom, teniskim i košarkaškim igralištem, sagradio je i imotski gradonačelnik Ante Đuzel.
Uz iznimku iznajmljivača koji su adaptirali stare kamene kuće u zavičaju, a žive u Splitu ili Zagrebu, većina iznajmljuje kuće u kojima žive. Ljeti se presele u stare kuće u selima, idu k rodbini. U Imotskoj krajini trenutačno je u ponudi više od 800 postelja, u samom Imotskom ih je 302. Dogodine će ih biti više. U pripremi je još 30 objekata.
– Dogodine ćemo sigurno u ponudi imati 150 objekata, ali to neće biti konačan broj. Naša destinacija raste, a oblik smještaja koji mi nudimo nije doživio svoj maksimum – poručuje Kolovrat.
Međutim, imotski turistički pioniri susreću se i s brojnim poteškoćama. Želeći usavršiti engleski, Mirela Šumanović tečaj je upisala u Posušju, jer ga u Imotskom nema, a taksi za osobe s invaliditetom svojim gostima morala je naručivati iz Hercegovine… U turističkoj zajednici im nastoje pružiti maksimalnu potporu, a trude se potaknuti i ostale oblike turističke ponude koji nedostaju.
– Iznajmljivači su napravili iskorak u odnosu na destinaciju, ali trgnuli su se vinari, otvaraju se restorani, organizira se rafting, iznajmljuju se kajaci, bicikli…
vecernji.hr