Noć muzeja, osim u svetskim i europskim zemljama te po 10. put u Hrvatskoj, dogodila se i peti put zaredom u mjestu Gorica, nekoć sjedištu stare župe Imota, danas sjedištu župe Gorica-Sovići, u općini Grude.
U Staroj crkvi sv. Stipana Prvomučenika u 19 sati započeo je kulturni program u kojemu su svojim sudjelovanjem doprinijeli boljem razumijevanju ove Noći muzeja i sljedeći govornici: fra Stipe Marković, fra Vinko Mikulić, Ante Pejić, Ljubo Grizelj, Mirjana Mima Vlašić i Mario Bušić.
Posjetitelji su imali prigodu vidjeti uređenu staru crkvu sv. Stipana Prvomučenika, arheološke iskopine s ranokršćanskom grobnicom i ranokršćanskom krstionicom čiji je krsni zdenac križnog oblika, a nalazi se u tzv. baptisteriju Goričke starokršćanske bazilike.
Osim toga posjetiteljima je u predivnom ambijentu tzv. „Pratrova podruma“ predstavljena knjiga pjesama Sunčani drvoredi, autorice Mirjane Mime Vlašić kojoj je nakladnik Matica hrvatska Grude, a o knjizi su govorili uz autoricu fra Ante Marić i Mario Bušić.
Za ovu je prigodu svoja vrata otvorila Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana u Gorici. Uz sve to svoje izume su predočili javnosti i domaći umjetnici:
-Anđelka Stipić i Mirjana Vlašić Torcello: „Mirisi Hercegovine – Lamaruž“
-Franka Bračić: „Rukotovorine u staklu i drvetu“
-Martina Šimić i Anela Tomić: „Martine i Aneline čarolije“
-Ivana Vlašić: „Kamen živac“
-Radoslav Dole Brzica: „Drvo-voda-kamen“
-Željka Galić Kulje: „Drvenarije“
Za ovu je prigodu tiskan i poseban katalog u kojemu su objavljeni životopis i djela umjetnika koji su izlagali, te također su posjetitelji mogli sa sobom uzeti još jedan katalog-promidžbene materijale Noći muzeja 2015. Ovogodišnja Noć muzeja bila je posvećena izumima Nikole Tesle.
Glazbom su ovu Noć muzeja popratili članovi klape Bratovština Dragan Prlić i Ante Pejić, a program je krasno vodila Zorana Grizelj. Ljubitelji kulture i umjetnosti koji su bili u Gorici mogli su se i počastiti domaćim delicijama koje su pripremili sudionici i vrijedne domaćice i uživati u posnom agape-u uz pjesmu i čašicu razgovora sve do 23 sata dokada su vrata u Gorici svima bila otvorena!
Zadovoljni organizatori ove Noći muzeja u Gorici, gdje se skupilo više od 300 ljubitelja kulture, bili su Hrvatska franjevačka arheološko zbirka sv. Stjepana Gorica, Župni ured Gorica-Sovići, Bratovština sv. Stjepana Prvomučeniuka Gorica-Sovići i Matica hrvatska Grude.
11 komentara
Čestitke, bilo je stvarno lijepo. Bravo, odličan 5!
Prekrasna večer… Hvala svima!
ovo je sramota
u muzeju trebaju biti stare stvari a ne replike koje je netko napravio danas.
bruka!
Bilo je predivno, čestitke i svaka čast. Ponos je ovo hrvatskog naroda bravo!
toliko uloženog novca u reklame, letke, zakusku i ostalo, da bi uživalo jedva mnekih 300-tinjak posjetitelja, mogli ste tim novcem potpomoći potrebne u vašoj općini.
gdje je ta karitativna crta kojom se pojedinci neprestano hvale?
Vidite, u jednoj državi postoje razni resori ili djelokruzi, jedan je od njih socijala, a drugi kultura. Ovdje su novci utrošeni isključivo od kulture a ne od socijale, barem tako mislim, (ali ništa nije bilo pretjerano da bi to bili neki novci ko npr. za Poticaje u poljoprivredi di se milijuni okreću i obično dobiju oni koji nemaju veze s tim resorom) jer svaki dio društva, i kulturu i socijalu, i gospodarstvo i zdravstvo i t d, držim da treba financijski potpomagati i vrednovati sukladno standardu. Ovdje je u ovom mjestu Gorici, kad god sam bila, sve bilo na vrhuncu. Znam isto tako da ovdje ova župa živi, da ovi rade humanitarno mnogo u svojoj općini. Svjedokinja sam tomu.
Međutim nisam ja baš neka osoba koja zna dobro objasniti posebno ne onima koji samo gledaju drugima napakostiti, takozvanim zlonamjernicima. Ali eto i u ovom sam čini mi se uspjela.
Bilo je odlično i svaka čast organizatorima. Čekam slijedeće događanje.
Bravo za Mimu i Ivana!!!
Na fotografijama su izlošci izlagača rukotvorina koji su imali svoju izložbu u sklopu noći muzeja a pravi muzejski eksponati se nalaze na katu stare kapele u arheološkoj zbirci koji datiraju čak iz vremena 5000 godina prije Krista.
Ispričavamo se što nismo poslali i te fotografije.
Ko želi pogledati arheološku zbirku i muzej samo nek se javi i vrlo rado će mo im pokazati!
Mir vama!
Fotografije iz muzeja je zabranjeno objavljivati bez znanja i dopuštenja mjerodavnih.
Tko želi vidjeti muzej može uvijek. Tko ga do sada nije vidio, a stanovnik je općine Grude, a muzej je tu više od 15 godina otvoren posjetiteljima i onaj na Humcu više od 100 godina otvoren, neka ga je SRAM I STID. I taj ili ta nema što govoriti o kulturi jer ništa o tome ne zna!
jesu li u taj muzej dobrodosli i pripadnici nekih drugih religija?
Naravno,svi ljudi dobre volje.