Treća međunarodna „Raštikijada“ održana je u subotu 22. studenoga na prostorima Agroturizma Marića Gaj u Ružićima. Četrnaest ekipa se borilo tko će bolje skuhati najpoznatije hercegovačko autohtono jelo „raštiku“. Ekipe su se sastojale od dva natjecatelja – kuhara i njegova pomoćnika, koji su u roku od tri sata morali skuhati raštiku i prezentirati ju članovima stručnog žirija.
Članove stručnog žirija činili su: predsjednik Vlade Zapadnohercegovačke županije Zdenko Ćosić, dip. ing. Ana Marušić Lisac stručnjakinja za brendiranje gastronomije iz Splita, Ivo Marić u ime Turističke zajednice ZHŽ, Slavo Bago pisac kuharica i Ante Vranković poduzetnik iz Zagreba. Žiri je prema boji i izgledu raštike, gustoći, mirisu, izgledu mesa, njegovoj čvrstoći, općem okusu i općem dojmu u sat vremena, koliko su imali za kušanje jela, odlučio da prvo mjesto pripada ekipi “Radišići team”- Hercegovački stap koju su činili Ivica Marić i Željka Mioč , drugo mjesto ekipi “Tehničari”- Robert Leko i Dada Artuković, dok je treće mjesto osvojila ekipa “Volarević“ iz Metkovića – Ante i Zorica Volarević. Titula najšarmantnije ekipe pripala je ekipi Hajdučke Vrleti Blidinje u sastavu Monika Tadić, Albina Vukoja i Danica Marić.
Za prva tri mjesta i za najšarmantniju ekipu organizator je osigurao bogate i vrijedne nagrade.
U sklopu manifestacije Raštikijada 2014. dip. ing. Ana Marušić Lisac održala je predavanje na temu: „Autohtona gastronomija kao poluga regionalnog razvoja“.
Dok su natjecatelji pripremali raštiku sve posjetitelje ove manifestacije zabavljali su Drim Tim Babe, gangaši i tamburaški sastav Zlatne strune.
Ekipa iz razvojne agencije REDAH je pokazala kako se raštika može pripremiti na moderan način te su pripremili Smoothie od raštike i voća.
Nakon natjecateljskog dijela i proglašenja pobjednika uslijedilo je kušanje jela od strane posjetitelja, a sve goste i posjetitelje do kasnih večernjih sati zabavljao je tamburaški sastav.
Raštika je jedno do najstarijih jela na našim prostorima. Ta biljka je poznata još od rimskoga doba, a jeli su je svi, od sirotinje do rimskih careva. Osim u Hercegovini, uzgaja se i u Dalmaciji, te na otocima, a obiluje karotenom, provitaminom vitamina A i mineralom kalcijem. Poznata je kao povrće seljaka, koji su uvijek mogli računati na raštiku, ma kakva god godina bila. Ovo je namirnica koja bi zbog svih dobrobiti za naše zdravlje trebala biti što češće u našim tanjurima, zaključili su natjecatelji.
grude-online.info
8 komentara
Opet prošlost!
Raštika je stvar prošlosti, to je othranilo našu dicu koja su išla u ustaše i domobrane i po kazamatima ležala i jela soparnu raštiku!
zašto prošlost dajte budućnost. Zašto ne jedete kompjutorei sl.????
fico sto se tebi dogodilo pa si tako manit…sljedece godine dođi i uzvaj,,,prekrasna manifestacija jedne vrijedne obitelji,,,odlicna zabava i moje cestitke bas je bilo super ,,eto me i dogodine
Svi govore fićo vaki, fićo naki ali fićo ima pravo. Prasa je prava stvar.
Iz kojih sve naroda i narodnosti su bili natjecatelji?? Ako je međunarodni znači osim Hrvata trebalo bi biti još drugih naroda?! kakav glup naziv! MEĐUNARODNA RAŠTIKIJADA!
Očito je da je bilo i nekih japanaca..
Većina sudionika su državljani i RH, stoga je sve u Hercegovini (i bez Japanaca) “međunarodno” ?!
Svi su sudionici među narodom.
Evo i Munge među narodom!
Događaj je stvarno međunarodni.
Zna li iko onu crnu iz najšarmantnije ekipe?