Međunarodna organizacija za kulturnu raznolikost (ICDO) promiče raznolikost, interkulturalnost i podizanje svijesti o različitim kulturnim izrazima i vrijednostima kako bi potaknula razvoj kulturne interakcije s ciljem približavanja ljudi i zatvaranja kulturnih nedostataka.
Jedan od projekata ICDO-a održan je u petak 5. travnja na Agroturizmu Marića gaj u Grudama, a sudjelovali su učenici iz tri različite škole, i to Grude, Jablanica i Trebinje.
U ovom posebnom događaju govorili su renomirani govornici: Univ.-prof. Dr. Manfred Nowak, profesor međunarodnih ljudskih prava, Sveučilište u Beču, glavni tajnik, Europski međuuniverzitetski centar za ljudska prava i demokratizaciju, Venecija, direktor, Ludwig Boltzmann Institut za ljudska prava, Akademik Božo Žepić: potpredsjednik HAZU-a u Bosni i Hercegovini i profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, Univ.-prof. Mag. Dr.phil. Hermann Mückler: profesor na Odsjeku za kulturnu i socijalnu antropologiju Sveučilišta u Beču, predsjednik Saveza austrijsko-stranih društava, predsjednik Antropološkog društva u Beču, Dr. Anthony Löwstedt: Medijski stručnjak, profesor na Webster privatnom sveučilištu u Beču, zatim Mario Mikulić, u ime Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta ŽZH, Mladen Leko, ravnatelj Srednje škole A. B. Šimića Grude, Ljubo Grizelj, načelnik općine Grude i Josipa Palac predsjednica ICDO-a.
Moderator programa bio je Veselko Čerkez.
Oni su u poučnoj i iscrpnoj panel-diskusiji govorili o važnosti društva kroz očuvanje kulturne raznolikosti, te poslali nadahnjujuće i ohrabrujuće riječi koje mogu poboljšati domaću poziciju kulturne raznolikosti.
Nakon govornika uslijedila je diskusija učenika, a zatim su svi sudionici posjetili Violetu i Grafotisak.
– Prvu fazu našeg projekta počeli smo u Trebinju, druga faza ovdje u Grudama, a treća faza našeg projekta bit će u sjedištu Ujedinjenih nacija u Beču, gdje koperiramo s tri različite škole, Grude, Jablanica i Trebinje, kao i s Akademijom likovnih umjetnosti Široki Brijeg. Posebno mi je drago što smo u Grudama vidjeli i jedan ekonomski dio Gruda s obilaskom Violete i Grafotiska. Isto tako, jako mi je drago da smo za upravo ovaj simpozij u kojem gledamo kako kulturne različitosti mogu pomoći društvu u budućnosti imali renomirane govornike. Sretni smo sudjelovanjem svih sudionika, posebno učenika koji su dali svoj doprinost, istaknula je za Grude Online Josipa Palac predsjednica ICDO-a.
ICDO provodi razne projekte u Beču, Meksiku, Italiji, zatim razni projekti kroz festivale, simpozije, edukacijske programe… a cijeli tim ICDO-a iz Beča bio je u Grudama kako bi svi zajedno podijelili iskustva, a glavni cilj ovog događaja je promicanje kulturne različitosti, poštivanje različitosti i podizanje svijesti o različitim kulturnim izrazima i vrijednostima.
Jedna od sudionika bila je učenica Šubara Senida iz Jablanice. – Htjela bih samo prenijeti poruku svojim vršnjacima da grade svoja mišljenja na osnovu nečega što nam danas treba, a ne na osnovu nečega što je bilo i što misle neki pedesetogodišnjaci, jer nama nije 50 godina, nama je 17, 18. Trebamo se voditi time da gledamo i gradimo sebi bolju budućnost, ne da tragamo za nečim što su oni imali.
Dr. Anthony Löwstedt, Šveđanin koji živi u Austriji, medijski stručnjak, profesor na Webster privatnom sveučilištu u Beču prvi put je posjetio Grude. Jednom je proveo jednu noć u Sarajevu, dok je putovao kroz državu, ali kako je rekao ovaj put je bilo nekako posebno…
– Prvo jutro dok sam bio ovdje napustio sam svoju hotelsku sobu i otišao na doručak u restoran. Kiša je jako padala i pojavila se velika lokva koja je prekrivala cestu od živice na jednoj stranice pa sve do zgrade na drugoj strani ceste, i nije bilo nijednog načina da prijeđem preko vode, a da ne stopim svoje cipele, čarape i donji dio hlača. Dok sam stajao i razmišljao kako prijeći, a da se što manje smočim, jedan automobil se pojavio i stao pokraj mene. Vozač je vidio da imam problem i mahnuo mi je rukom i pokazao da uđem u automobil. Ušao sam u vozilo, nismo puno pričali, mislim da nije znao puno engleskog, ali ja sam mu stalno ponavljao hvala vam puno, jer sam primjetio da je on vidio potrebu u meni, potpunom neznancu i odlučio zbog svoje dobrote u svojem srcu odvesti me oko cijele zgrade još 200 metara. Zvao se Toni i osjećao sam se kao kod kuće jer sam osjetio da me je on prihvatio u zajednicu i jako sam zahvalan na tome, ispričao je između ostalog dr. Anthony.
grude-online.info
5 komentara
Dobro je da je svijet primjetio kako su Grude centar kulturne raznolikosti; Pocrte puno bolje gusle i ima više guslara od Dragićene recimo na Poganoj Vlaci nema nijedan guslar ali ima dobrih ganagaša. Neznam jesu li sveznajući svjetski kulturnjaci, poslije obilna ručka u Marića Gaju primjetili da nam je polje minirano pa nitko neobrađuje zemlju ili je i to kulturno nasljeđe sustava koji je zavio u crno Hercegovinu i njenu kulturu. Umalo zaboravi spomenut kulturno wikend zavijanje cajki po hercegovskim gudurama. Nazdravlje!
Napokon nešto pametno
Džabe predavanje kad u školi i crkvi učitelji i fratri svakodnevno djecu uce da mrze ljude drugih vjera,nacija,rasa i političkih uvjerenja.sprovedite anketu po grudama pa cete se uvjeriti kako su rezultati porazni
De ti Index ne klapi