U četvrtak je u kino dvorani „Mogorjelo“ u Čapljini upriličena promocija knjige i nosača zvuka „Ganga – s izvora glas“ u organizaciji HKUD „Zora“ Struge-Gorica.
U programu predstavljanja sudjelovali su Nikica Martinović, predsjednik HKUD „Zora“ i predsjednik skupštine UHAKUD u BiH, Vedran Vidović, predsjednik UHAKUD i organizacijskog odbora Seminara folklora Hrvata u BiH kao i voditelj nekoliko KUD-ova, zatim Marina Bazina, tajnik UHAKUD-a i asistentica studija glazbene umjetnosti Sveučilišta u Mostaru i Jure Miloš, urednik, sudionik i voditelj projekta.
U glazbenom dijelu programa nastupile su mlade gangašice iz HKUD „Zora“ i gangaši Ivan Grubešić , Vinko Alpeza i Jure Miloš.
U ime domaćina HKUD „Zora“ s nekoliko prigodnih riječi obratio se Nikica Martinović koji je pozdravio sve prisutne i zahvalio se svima na pomoći pri organizaciji ovakvog kulturnog događaja. – Imao sam velikih zabluda o gangi. Mislio sam da je ganga samo u Zapadnoj Hercegovini, no međutim čitajući ovu knjigu saznao sam da je ganga bila prisutna i u našem kraju. Ovom promocijom želimo promovirati gangu u našem kraju, stoga poručujem naših voditeljima KUD-ova da gangu sigurno trebaju pjevati u našim društvima, poručio je Martinović.
– Knjiga je spoj glazbe i teksta, kulture i tradicije. Od iznimne je važnosti prvenstveno za očuvanje, daljnje istraživanje, promoviranje tradicijskog nasljeđa, u ovom slučaju konkretno gange. Ovaj zvučni zapis ne samo da je pridonio očuvanju otpjevanih ganga od zaborava, nego će zasigurno pomoći pri učenju mlađih naraštaja pjevanju gange. Ganga nije samo deranje, ganga je skladno pjevanje. Možda je više ne čujemo nedjeljom nakon mise, na svadbama, u poljima kao što se to čulo u vrijeme naših predaka, ali interes za njenim njegovanjem još uvijek postoji. Ganga je biser hercegovačke tradicije i kulturne baštine, istaknula je Bazina.
Nekoliko prigodnih riječio uputio je i Vedran Vidović. Ganga je svojevrsna svjetlost koja je svjetlila našim prostorima. Autor i suradnici ove knjige uspjeli su oteti zaboravu tu svjetlost i prenose je dalje. Ovo je jedini način na koji možemo očuvati našu kulturnu zajednicu i naš kulturni identitet u BiH. O samoj vrijednosti knjige govorit će i vrijeme koje tek dolazi, i ovaj nosač zvuka (CD) koji će ostati trajni plod. Ovdje već postoje mnogi ljudi koji već na ovom nosaču zvuka nisu živi, ali njihovo ime ostaje, njihovo pjevanje ostaje za neke nove generacije. Vjerujem da svi skupa uz pomoć ove knjižice i uz pomoć svih KUD-ova možemo širiti tu svjetlost, kazao je Vidović.
Na koncu programa o samom CD-u i knjizi govorio je Jure Miloš koji je zahvalio svima na dolasku, te veliko hvala uputio i domaćinima na organizaciji.
Ganga nije samo riječ, ganga je estetika, prijateljstvo, poziv, otpor, obrada… Ganga je dio našeg identiteta. Knjiga predstavlja sveobuhvatan zapis o gangi, njezinu podrijetlu, sadržaju ali i osvrt o prošlosti i budućnosti gange. Moj brat Damir i ja osjetili smo kako su vrhunski gangaši na izmaku snaga. Tako smo došli na ideju da nastane jedno djelo koje će zaokružiti gangu, u zvučnom i pisanom obliku. U početku je bilo zamišljeno da nas trojica, četvorica snimimo CD, ali kako smo primjetili da vrhunske gange nestaje, to smo proširili do 75 gangaških izvedbi od Imotskog, Posušja, Gruda, Širokog Brijega, Mostara i Ljubuškog, zaključio je Miloš.
grude-online.info
5 komentara
Fali najbolji stručnjak za gangu, naš Tomo s radio Gruda
U korizmi se nikad nije gangalo u nas. Piva se Gospin plač.
Za Anu
Tako je Ane
Bravo Kandiljevicu.
da imaju karaktera nebi ni organizirli ovo za vrime korizme,a kunu se ti kadiljevići u velike hrvate,svake su boje