U vremenskom periodu od 4. do 21. travnja, Studij arheologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u suradnji s Općinom Grude (temeljem potpisanog Ugovora o suradnji) proveo je arheološka istraživanja na dvije mikrolokacije koje prostorno gravitiraju Avanturističkom parku Peć Mlini.
Arheološka istraživanja su obuhvatila ukupno dva arheološka nalazišta različitog tipa, koja su samim time zahtijevala i primjenu različitih pristupa, strategija i metoda iskopavanja, te različitih načina i tehnika dokumentiranja i prikupljanja arheološke građe i podataka.
Riječ je o nalazištu spiljskog karaktera (tzv. pećina na Zaskoku) i prapovijesnoj kamenoj gomili. Spomenuta nalazišta do sada nisu poznata u arheološkoj literaturi, niti su registrirana kao arheološka dobra, a dokumentirana su prilikom terenskog rekognosciranja šireg prostora Peć Mlina. Unutar pećine na Zaskoku detektirani su tragovi objekta koji je najizglednije služio u gospodarske svrhe, odnosno bio u bliskoj korespondenciji s mlinicama u njegovom podnožju, na navedeno indicira novovjekovna staza koja je nekad vodila do mlinica i prolazila uz sami ulaz pećine. Pokretna arheološka građa (a priori keramički ulomci, oruđe i dijelovi arhitekture) koju dovodimo u vezu navedenim objektom također atribuiramo u vrijeme novog vijeka.
Nadalje, istraživanjem prapovijesne kamene gomile pronađena su ukupno tri groba. Radi se o grobovima s tipičnom arhitekturom u vidu kamenih škrinja, koju vežemo za brončano doba istočno jadranskog kulturnog areala. Sva tri groba podignuta su na osnovi gomile. Pokojnici su u grobove polagani u zgrčenom položaju, s tim kako su kosturni ostatci pokojnika izuzetno loše sačuvani. Što se ostalih nalaza tiče, jedino je grob – 2 sadržavao grobne priloge, a radi se o kremenom kresivu i ulomcima tipične litzen keramike, na temelju čijih se tipoloških obilježja grob – 2 datira u vrijeme druge polovice ranog i prijelaza u srednje brončano doba (Br. A2 / Br. B1 – i. e. 19. – 17. st. pr. Kr.).
U tijeku je daljnja obrada i analiza prikupljenih podataka i građe, nakon čega će biti moguće dati njihovu širu interpretaciju. Osim evidentne znanstvene i stručne važnosti, krajnji cilj je rezultatima istraživanja dati širu i društvenu vrijednost, u smislu njihove valorizacije kroz adekvatnu prezentaciju i obogaćivanje ponude Avanturističkog parka Peć – Mlini.
Istraživanja su vršena u sklopu terenske nastave Studija arheologije pod vodstvom prof. dr. sc. Daria Vujevića (Sveučilište u Zadru) i dr. sc. Tina Tomasa (Sveučilište u Mostaru), te uz sudjelovanje dr. sc. Mirka Rašića (Sveučilište u Mostaru) i studenata arheologije.
20 komentara
Drinovci su čuđenje u svijetu.
Čestitke našem drinovčaninu, dr. sc. Tinu Tomasu koji je još jednom pokazao da su Drinovci, zaista čuđenje u svijetu.
Ljubomora i zavist vlastodržaca iz Gruda, na Drinovce i sve što imamo, vidi se iz teksta navedenog članka i ove objave.
NIGDJE, ni spomenom ni pomenom, u tekstu se ne navodi niti spominje podatak da se navedeni lokalitet nalazi u Drinovcima.
Čitatelj koji nezna, misli da se Peć Mlini valjda nalaze negdje drugo, možda u Grudama:)
Ovo rade iz straha, ljubomore, zavisti, i nitko nemože reći da je eto opet slučajno.
Zapamtite jednom za vazda, PEĆ MLINI SU NASELJENO MJESTO U ŽUPI I MJESNOJ ZAJEDNICI DRINOVCI.
Usprkos vašoj ljubomori, bili su i bit će DRINOVCI:)
Ako će vam biti lakše ja bi vam dao i Raško polje
Konacno sam se uvjerijo da Pec Mlini pripadaju Drinovcima,arheolozi nasli porijeklo majmuna u pecini.
A glupsone Di se nalaze Drinovcini-U općini novi grad ?
Sve je u nas u Gorici i čuvamo to iz Ravlića pećine!
ANONIMNO, ne lupetaj, kada nemaš pojma, kojem selu u Općini Grude pripadaju Peć-Mlini.
Jer, oni ne pripadaju Drinovcima, nego Tihaljini. Bez obzira što su se neki iz Peć Mlina ukopavali na groblju Bartuluša, u Drinovcima, jer im je bilo nešto bliže. Ali cijeli prostor od podnožja Pećnika sa jugo-istočne strane, odnosno izlaznog portala Tunela i vodopada koji iz njega izlati, pa sve nizvodno. Preko centrale, Lepetinovca, Vranješevih, Vekića i Lekinih mlinica…
I sama prezimena – Vranješi, Vekići, Leke… ukazuju na to da su oni starosjedioci Peć Mlina i autohtoni stanovnici toga mjesta.
Dok su pojeidni drugih prezimena, kao što su Galići i dr., kasniji doseljenici, tzv. “fođoši.”
I sadašnji-živi stanovnici Peć Mlina se odriču svakoga kontakta sa Drinovcima. Čak se više ne ćele ni kopati u Bartuluši.
Vama – Drinovčanima je glavna turistička destinacija – Borni Dolac.
Dok u Peć Mline možete navratiti samo kao gosti.
Pronadjena zamracena stakla od Bmw kocke u pecini,spirale crvene otpilane za krug ipo.Prema svim specifikacijama BMW,Pec Mlini pripadaju drinovcima.
A Jada u vas dole u bosni
Haha, a ti majmun hodaš okolo i ne znajući da si majmun. Tragedija.
Mislim da su ti našli tatu majmuna, izgubio se iz Gruda pa se jadan nije znao vratit u velebni grad. Kakav tata, takav i sin, pa se drži velegrada.
Anonimno je HDZ-ovac, to objašnjava majmunisanje od njega. Daj mu netko bananu.
Čestitke ekipi koja je zaslužna za nalazište, posebno Tinu.
Rupa ko rupa ništa posebno. A sve drugo je pranje para
BRAJO jeli to u boljavi
A Tijaljčani poznati hahaha kao najvece budaletine,krkani.Dali je ostao doli itko sa malo mozga.
Onda jesu nasli pra drinovcane ili pra tihaljcane??
jeste ludi i glupi hadeze krije lovu u pećini oitajte ih,a kome pripadaju peć ine mlince undese dosta dice napravilo njiova je ono imovina nije da samodrinovčani pravili dicu u peći oravilisu koje stiga i nemojte prisvajat tuđe onoje neutralno u peć mlinim samo žene pojedine znaju komu pripada peč mlini od igrišta do rakitna svak ima dija svoj posebni u mlinci
Anonimni, “Brajo”? Haha, koji si ti debilčina, danas takve pobace…
Bog vam pamet prosvjetlio.🙏