FOTO: Završena arheološka istraživanja u Peć Mlinima

U vremenskom periodu od 4. do 21. travnja, Studij arheologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u suradnji s Općinom Grude (temeljem potpisanog Ugovora o suradnji) proveo je arheološka istraživanja na dvije mikrolokacije koje prostorno gravitiraju Avanturističkom parku Peć Mlini.

Arheološka istraživanja su obuhvatila ukupno dva arheološka nalazišta različitog tipa, koja su samim time zahtijevala i primjenu različitih pristupa, strategija i metoda iskopavanja, te različitih načina i tehnika dokumentiranja i prikupljanja arheološke građe i podataka. 

Riječ je o nalazištu spiljskog karaktera (tzv. pećina na Zaskoku) i prapovijesnoj kamenoj gomili. Spomenuta nalazišta do sada nisu poznata u arheološkoj literaturi, niti su registrirana kao arheološka dobra, a dokumentirana su prilikom terenskog rekognosciranja šireg prostora Peć Mlina. Unutar pećine na Zaskoku detektirani su tragovi objekta koji je najizglednije služio u gospodarske svrhe, odnosno bio u bliskoj korespondenciji s mlinicama u njegovom podnožju, na navedeno indicira novovjekovna staza koja je nekad vodila do mlinica i prolazila uz sami ulaz pećine. Pokretna arheološka građa (a priori keramički ulomci, oruđe i dijelovi arhitekture) koju dovodimo u vezu navedenim objektom također atribuiramo u vrijeme novog vijeka.

Nadalje, istraživanjem prapovijesne kamene gomile pronađena su ukupno tri groba. Radi se o grobovima s tipičnom arhitekturom u vidu kamenih škrinja, koju vežemo za brončano doba istočno jadranskog kulturnog areala. Sva tri groba podignuta su na osnovi gomile. Pokojnici su u grobove polagani u zgrčenom položaju, s tim kako su kosturni ostatci pokojnika izuzetno loše sačuvani. Što se ostalih nalaza tiče, jedino je grob – 2 sadržavao grobne priloge, a radi se o kremenom kresivu i ulomcima tipične litzen keramike, na temelju čijih se tipoloških obilježja grob – 2 datira u vrijeme druge polovice ranog i prijelaza u srednje brončano doba (Br. A2 / Br. B1i. e. 19. – 17. st. pr. Kr.).

U tijeku je daljnja obrada i analiza prikupljenih podataka i građe, nakon čega će biti moguće dati njihovu širu interpretaciju. Osim evidentne znanstvene i stručne važnosti, krajnji cilj je rezultatima istraživanja dati širu i društvenu vrijednost, u smislu njihove valorizacije kroz adekvatnu prezentaciju i obogaćivanje ponude Avanturističkog parka Peć – Mlini. 

Istraživanja su vršena u sklopu terenske nastave Studija arheologije pod vodstvom prof. dr. sc. Daria Vujevića (Sveučilište u Zadru) i dr. sc. Tina Tomasa (Sveučilište u Mostaru), te uz sudjelovanje dr. sc. Mirka Rašića (Sveučilište u Mostaru) i studenata arheologije.