Iako zdravstveni radnici masovno napuštaju BiH i odlaze u neku od europskih zemalja koja im nudi bolje uvjete rada, Sveučilišna klinička bolnica Mostar ne oskudijeva medicinskim sestrama i tehničarima.
Glavna sestra ove mostarske bolnice, Zdravka Lončar, kaže da prema važećoj sistematizaciji SKB Mostar ima zadovoljavajući broj medicinskih sestara i tehničara unatoč tome što je ovu zdravstvenu ustanovu u zadnjih nekoliko godina napustilo veliki broj zdravstvenih radnika.
Razlog tome po njezinim riječima je u činjenici da se sve veći broj mladih obrazuje za taj posao i dolazi steći radno iskustvo u toj bolnici, čime prvenstveno Njemačka i ostale europske zemlje dobivaju gotov i osposobljen kadar za rad.
Nažalost činjenica da se otvaraju medicinske škole i da već u regiji gdje je bila samo jedna medicinska škola imamo šest srednjih škola i dva fakulteta zdravstvenih studija, a poruka toga je da mi izgleda školujemo medicinske sestre za inozemstvo, kazala je Lončar za Klix.ba.
Ističe da su medicinske sestre u zdravstvenoj njezi po opsegu posla i kompetencijama kod nas velika razlika od sestara u Njemačkoj, te da sestre koje iz bolnice odlaze raditi u inozemstvo imaju razvijene sve vještine, tako da Njemačka ili neka druga europska zemlja dobije gotovu medicinsku sestru spremnu za rad u bilo kojem sektoru zdravstvenog sustava.
Osvrnula se i na položaj medicinskih sestara i tehničara u Mostaru čije je rad posebno prepoznat u vrijeme pandemije koronavirusa kao i širom svijeta, kad su im sindikalne organizacije kroz štrajkove uspjele izboriti povećanje plaća i bolje uvjete rada.
Naglašava da i tada kad su bili opstruirani rad ambulante i prijema, medicinske sestre i tehničaru nisu pacijente u potrebi ostavljali bez valjane skrbi, što je tada javnost posebno senzibiliziralo za tu kategoriju zdravstvenih radnika i njihovu borbu koja je tada uspješno okončana.
Tada je po njezinim riječima na neki način bila satisfakcija zbog uspješnog poboljšanja uvjeta rada, ali smatra da to još nije dovoljno.
Tvrdi da plaće nikada nisu povećane onoliko koliko medicinske sestre zaista zaslužuju, a posebno one koje rade u turnusima, odnosno uz pacijente provode dnevne i noćne smjene, vikende, blagdane i praznike.
To naš sustav zdravstva nije prepoznao, da medicinske sestre koje rade u turnusu trebaju biti plaćenije po uzoru na sestre u Hrvatskoj gdje su kolektivni ugovor sklopili s vladom na razini države i imaju plaćeno puno više noćni rad, rad blagdanima, praznicima i rad prema složenosti poslova, kazala je glavna sestra SKB-a Mostar.
Rješavanjem navedenih problema po njezinim riječima bi se smanjio broj odlazaka zdravstvenih radnika iz naše zemlje ali bi se bez sumnje poboljšao i kompletan zdravstveni sustav.
Status medicinskih sestara i tehničara je tema stručnjaka iz čitave regije na Međunarodnom simpoziju pod nazivom, “Izazov sestrinstva tijekom COVID-19: što smo naučili iz pandemije”, koji se održava 8. i 9. rujna na medicinskom fakultetu u Mostaru.
Ovo je osmi simpozij u Mostaru koji se održava nakon dvogodišnje stanke uzrokovane posljedicama pandemije koronavirusa, a u radu sudjeluju sudionici iz cijele regije, kako iz BiH, tako iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Njemačke.
Cilj je kako su naveli organizatori izmijeniti iskustva u radu s pacijentima u pandemiji i vidjeti koji su bili najveći problemi te postaviti zajedničke ciljeve za suočavanje s novim izazovima.
11 komentara
Sto posto u pravu puste stipendije od poreznih obveznika i slično
Sestre i medicinski tehnicari u bolnici imaju mizerne place vise oni tereta prinesu priko ledja nego doktori…al nazalost to se slabo vidi ako ovako nastavi otici ce sve po redu vani i onda ce bit kasno cjenit njihov rad..
A oni garibi što su cjeli rat radili ko robovi ostavili obitelj znaš šta su dobili nažalost to se nisi izborila a sebi jesi
A sto se trebala traziti veza i mito da se isti zaposle! I sto sada ??
KO TO ::::MI?? TA SKOLA NIJE GRATIS?? A NI FAKS?? NEKA IDE KUD KO MORE I OCE!!!
Njemacka i ostale drzave cjene rad i radit treba a tu je korupcija i mito. Svaki sat prikovremen triba platit
U Njemačkoj im neće trpati u džepove eure kao što ih je kod nas blesavi narod naučio, a one samočekaju i vrebaju da se neko uhvati za novčanik. Noću se fino zaključaju u svoju sobicu i pajke i ne pada im na pamet da se bez velike nužde ustaju. Naravno, ni doktora ne treba buditi, po njihovoj srednjoškolskoj procjeni, jer i doktor treba da odmori.
Samo nek idu, sretan put.
Samo pošteno platite medicinske sestre i nitko vam neće otići u zemlje EU.
Da su u BiH bolji uvjeti nego u inozemstvu, bila bi obratna situacija. Zasto se teži ulasku u EU ako postoji revolt prema slobodi kretanja ljudi? Te sestre su placale fakultet, učile, pošteno zarađivale plaću u SKB Mostar. Političari isto mogu odseliti ako im se ne sviđa. Također nisu repromaterijal nego finalan proizvod. Zapad bi bio oduševljen takvim potencijalima kojima je znanje za sve znanstvene discipline urođeno, ne postoji nista što ne znaju. Gledaju na druge kud hodaju, što rade umjesto da sami hodaju također i rade nešto.
Loncaruša ne naprdivaj.Kak9 si ti došla do te pozicije ne pričaš a htjela bi zabraniti jadnim nezaposlenim zdravstvenim radnicima slobodu biranja di da žive i rade.O stručnosti da 8 ne govorimo je dobro znamo da su Mostarski obrazovani mladi ljudi “top,topova”u evropi.
Vi ste za to plaćeni od vladajući