Godina dana “Slučaja Soldo”: Napravljen ogroman posao, rezultata nema i sve opcije moguće

Točno godinu dana prošlo je otkako je u noći s 8. na 9. listopada 2016. godine tada maloljetni Mile Soldo zadobio teške tjelesne ozljede na rođendanskoj proslavi u Širokom Brijegu.

U periodu od kada je Županijsko tužiteljstvo ŽZH zaprimilo predmet od PU Široki Brijeg pa do danas, poduzet je veliki broj radnji u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti vezanih za ozljeđivanje tada maloljetnoga Mile Solde. Saslušan je ukupno 121 svjedok. Od toga broja u tužiteljstvu ŽZH saslušano je 72 svjedoka (između ostalih svjedoka, svi policijski službenici PU Široki Brijeg (14), svi djelatnici SKB Mostar i SKB CUM Mostar (23) od toga 9 doktora i 14 medicinskih sestara, odnosno medicinskih tehničara, djelatnici DZ Široki Brijeg, koji su na bilo koji način bili involvirani u ovaj događaj, bez iznimke). Uključujući i Milu Soldu i njegove roditelje.

“Prikupljen je i veliki broj materijalnih dokaza, te su izvršena razna vještačenja. Vještačenja su se odnosila na utvrđivanje sadržaja izuzetih mobilnih uređaja, utvrđivanja prisustva alkohola u krvi, utvrđivanje prisustva opojnih droga, lijekova ili drugih sredstava ovisnosti, utvrđivanje vrste i težine svake pojedine tjelesne ozljede, da li su zadobivene ozljede dovele u opasnost život ozlijeđenoga, te mehanizam i način nastanka tjelesnih ozljeda, utvrđivanje sposobnosti sjećanja i rekonstruiranja samoga događaja, da li je štetni događaj u kojem je Mile Soldo zadobio tjelesne ozljede mogao izazvati amneziju kod istoga, utvrđivanje postojanja eventualno psiholoških posljedice zbog događaja s rođendanske zabave, utvrđivanje prisustva krvi na predmetima izuzetim sa lica mjesta, kao i na predmetima izuzetim od Mile Solde, izuzimanje uzoraka brisa bukalne sluznice i utvrđivanje DNA profila osoba te komparacija sa tragovima izdvojenih sa izuzetih predmeta”, izjavio je za portal Jabuka.tv Josip Aničić, viši stručni suradnik i službenik za odnose s javnošću Županijskoga tužiteljstva ŽZH.

Na pitanje o dosadašnjim rezultatima, mogućim slutnjama uzroka ozljeđivanja i o potencijalnom počinitelju naš sugovornik nije mogao odgovoriti.

“Govoriti o sadržaju dokaza i rezultatima dok se još uvijek poduzimaju radnje je nemoguće”, rekao je Aničić.

Budući da se u javnosti dosta spekuliralo i o samoozljeđivanju, Aničića smo pitali je li moguće i takvo razrješenje slučaja.

“Iskreno, sve je moguće. Međutim, ne funkcionira to tako, po principu rekla-kazala, ne donose se tako odluke. Tužiteljstvu treba živi svjedok i/ili materijalni dokaz. Kad kažem živi svjedok, mislim na osobu koja će dati izjavu na zapisnik i stajati iza te izjave, jer sve što se priča i spekulira izvan zapisnika ne može biti dokaz postojanja ili nepostojanja određenih činjenica. Dakle, samo ono što je u predmetu bilo izjava bilo materijalni dokaz, samo na tome se može temeljiti odluka”, objasnio je za portal Jabuka.tv Josip Aničić.

U istrazi je obavljen veliki posao i do konačnih rezultata ne bi trebalo proći previše vremena, ali bilo koja nova informacija može promijeniti sve dosadašnje rezultate, što nam je potvrdio i Aničić.

“S obzirom na trenutno stanje u spisu, očekuje se donošenje odluke u skorije vrijeme, s tim da morate imati na umu da jedan detalj, odnosno utvrđena činjenica, može prouzrokovati utvrđivanje postojanja drugih činjenica u cilju provjeravanja te činjenice”.

Budući da se u javnosti stvara nezadovoljstvo zbog izuzetih mobitela i dužine trajanja postupka njihova vještačenja, pitali smo i da nam Aničić kaže nešto višei  o mobitelima, odnosno jesu li svi izuzeti mobiteli izvještačeni.

“Što se tiče mobilnih uređaja, mogu reći da je dio istih već izvještačen i vraćen, dok se drugi dio nalazi na vještačenju. Sad se vrši analiza sadržaja, odnosno podataka izvučenih iz mobilnih uređaja, poruke – SMS, viber, whatsapp itd…, foto i video sadržaj, radi se o jako opsežnim podacima u prosjeku 15.000 do 20.000 stranica poruka u formatu PDF samo za jedan mobilni uređaj. O tome kada će svi mobilni uređaji biti izvještačeni i vraćeni ne mogu reći”, navodi Aničić i dodaje:

“Mogu samo reći da se radi o ogromnom poslu, te da se mora uzeti u obzir činjenica da FUP Sarajevo raspolaže samo s dva kriminalistička vještaka za mobilne uređaje na cijelu BiH, da prioritet dakako imaju mobilni uređaji osoba koje se nalaze u pritvoru, da je tu mnogo čimbenika koji utječu na brzinu vještačenja – model mobilnog uređaja, zaštićenost itd..). Ali, evo, mogu reći da je FUP Sarajevo ovaj predmet, odnosno vještačenje mobilnih uređaja i SIM kartica, uzela kao prioritetan u rad“, zaključio je Aničić za portal Jabuka.tv.

 

Podsjetimo, Mile Soldo u noći s 8. na 9. listopada 2016. godine dovezen je u SKB Mostar s teškim ozljedama, a prema prvim neslužbenim informacijama koje su tjednima kružile u gradu maloljetnika je brutalno pretukla skupina mladića, pripadnika tzv. zlatne mladeži, odnosno sinovi lokalnih tajkuna.

Slučaj je u javnost izišao kada je portal SirokiBrijeg.info objavio prvu vijest o “slučaju Soldo”, a potom se u Širokom Brijegu digla poprilična buka u vezi slučaja i “šutnje” policije i MUP-a ŽZH. Kako je rasla medijska pozornost tako je “slučaj Soldo” prerastao okvire lokalnoga događaja pa je bio temom emisija “Provjereno” Dnevnika.hr i “Pod povećalom” Naše.tv. Vrhunac ovoga slučaja bio je prosvjed održan na središnjem gradskom trgu u Širokom Brijegu 25. studenoga 2016. godine, na kojem su zatražene ostavke odgovornih i žurno rješenje slučaja.

Istoga dana v.d. komesara policije MUP-a ŽZH Milenko Madunović u emisiji “Politički kadar” na Prvi.tv obećao je da će policija ovaj slučaj “pošteno, nepristrano, profesionalno i korektno istjerati do kraja” te izjavio da će “u sljedećih nekoliko dana imati konture slučaja i da će uprava policije izići sa svojim stavom i izvješćem prema Županijskom tužiteljstvu”.