Prošle su 32 godine od nikad odigrane utakmice Dinama i Crvena zvezde na Maksimiru, događaja koji mnogi smatraju simboličnim početkom Domovinskog rata. Zbog velikih nereda, koje su tog 13. svibnja 1990. godine na stadionu Maksimir započeli pripadnici Delija uz pomoć tadašnje “milicije”, utakmica nije odigrana.
Do tada nogometni svijet nije imao zabilježen takav sukob sigurnosnih snaga i navijača na samom terenu. Upad navijača, korištenje pendreka, vodenih topova pa i upotreba oružja. Slike su to koje su se mogle vidjeti 13.svibnja na Maksimiru. Neredi su započeli dan prije provokacijama navijača Zvezde po Zagrebu. Sve je eskaliralo na stadionu upadom Delija na južnu tribinu, predvođenih ratnim zločincem Željkom Ražnatovićem Arkanom. Milicija na nasilje i sukobe nije reagirala pa su Bad Blue Boysi i pripadnici ostalih navijačkih skupina provalili na teren s istočne i sjeverne tribine kako bi krenuli na navijače Zvezde.
Tadašnji kapetan Dinama, Zvonimir Boban, ostao je na terenu braniti navijače, a njegovo udaranje milicajca postalo je simbol otpora i želje za stvaranjem slobodne Hrvatske. CNN je ovaj susret uvrstio među pet nogometnih utakmica koje su promijenile svijet.
“To je jedan poseban momenat. Ja ne volim previše pričati o tome. Možda sam ja jedini koji može uništiti lijepu sliku tog događaja jer svi smo mi bili jedno taj dan. Tisuće i tisuće drugih je napravilo isto što i ja, ali eto ja sam imao desetku na leđima, to se malo instrumentariziralo što je i normalno, ali ja sam ponosan na taj dan, na sve nas koji smo bili tamo i na način na koji smo htjeli pokazati da je bilo dosta svega onog što je bilo”, rekao je Zvone Boban u jednom ekskluzivnom intervjuu za RTL.
‘Dinamova delegacija odala počast navijačima’
Povodom današnje obljetnice delegacija Dinama odala je počast svim navijačima Dinama poginulim u Domovinskom ratu. Na službenim stranicama zagrebačkog kluba objavljeno je da su, delegaciji koja je položila vijenac i zapalila svijeće na spomenik navijačima Dinama ispod zapadne tribine stadiona, prisustvovali predsjednik kluba Mirko Barišić, predsjednica uprave Vlatka Peras, članovi uprave Amra Peternel i Krešimir Antolić, glavni trener prve momčadi Ante Čačić, treneri Sandro Perković, Alen Peternac i Sandro Žufić, kapetan prve momčadi Arijan Ademi i dokapetani Dominik Livaković i Danijel Zagorac i team manager Marko Kuže.
“Povodom 32. obljetnice nikad odigrane utakmice 13.05.1990. godine sutra ćemo paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca odati počast svim Dinamovim navijačima koji su svoje živote položili na oltar domovine. Okupljanje je na Ružmi u 18 sati”, objavili su jučer Bad Blue Boysi za koje je današnji dan jedan od najvažnijih u povijesti grupe.
10 komentara
Zvone boban kralj sotouke dzakozuki majgeri
Balija dobio po šunjki.
Boban se ovdje ponašao nasilnički i primitivno. Jednom je to i sam priznao uz jednoj emisiji i da to nebo više nikada učinio
A kako je se ponašala milicija???
Tko bi rekao da će Zvone(Gay) ovako reagirati!
Hrvatski su nogometaši zadnji put u sastavu Jugoslavije sudjelovali u Beogradu 16. svibnja 1991., kada su u pobjedi 7:0 nad Farskim Otocima igrali Tomislav Ivković, Robert Jarni, Zoran Vulić, Robert Prosinečki, Zvonimir Boban, a s klupe su ušli Dražen Ladić i Davor Šuker. Toliko o Hrvatstvu Bobana i gore potpisanih igrača
JUKA, logika ti je bezvezarija i time dokazuješ da si u deficitu one stive tvari u tinatri.
Po takvom tvom razmišljanju, svi ondašnji Hrvati koji su igrali za reprezentaciju Jugoslavije do je ta tvorevina trajala, nisu pravi Hrvati.
Po toj glupoj logici ne bi bili pravi Hrvati ni Tuđman, jer je bio Jugoslavenski general u JNA, Janko Bobetko, Krstičević i ostali bivši oficiri JNA, a koji su napustili tu armadu i postali vođe branitelja u Domovinskom ratu.
Pa svi stariji muškarci iz Hrvatske koji su bili zdravstveno sposobni, služili su JNA. I po tvojoj logici, nitko od njih nije bio domoljub?!
Koka-mozak!
Vidi datum i uporedi kad je igrao malo mućni
Neš ti obljetnice
Zvone Boban je naš heroj