Cijene goriva već danima su u padu, no drastična su odstupanja u cijenama po područjima pa se tako događa da je razlika u cijeni od grada do grada i po 30 feninga.
U Hercegovini je gorivo na većini benzinskih postaja i dalje na razini od prije desetak dana kada su bilježene vrlo visoke cijene. Na postajama gdje su cijene smanjene i dalje se one za benzin 95 kreću oko 2,35 maraka, a za dizel 2,30 maraka, nešto više cijene su za benzin 98 oktana. Tek su rijetke benzinske postaje i to u zadnja dva dana spustile benzin 95 ispod 2,30 maraka, piše Dnevni list.
Ogromne razlike
Iz Ministarstva trgovine FBiH jučer su kazali kako cijene goriva diktiraju isključivo dobavljači i država nad tim segmentom nema nikakvu moć.
Lela Glibo, šefica Odsjeka za cijene pri Ministarstvu trgovine FBiH, kazala nam je kako su skoro sve postaje do sada podnijele zahtjev kada su u pitanju promjene cijena i da su one za manji iznos već smanjene. Ona naglašava kako su distributeri dužni tek obavijestiti Ministarstvo o promjeni cijena i to tri dana prije promjene, te vlasti ni na koji način ne mogu utjecati na formiranje istih.
Kada je u pitanju Hercegovina, gdje su, kaže, cijene inače nešto više nego u ostatku države, početkom idućeg tjedna može se očekivati pad cijena na pojedinim benzinskim postajama za dizel i do 10 feninga, te za benzin od 5 do 10 feninga.
Mogućnost dodatnih sniženja
Zanimljiv podatak jest taj da su u Banjoj Luci već danima cijene benzina pale na 2,20 maraka, a dizela 2,05 maraka. Ovakve cijene mogu se naći i na pojedinim benzinskim postajama u Sarajevu, no većina ih drži cijenu za benzin oko 2,26, a za dizel od 2,10 do 2,15 maraka. U Bijeljini je dizel na Gazpromovim benzinskim postajama pao čak ispod 2 marke.
Cijene bi po nekima mogle dodatno pasti uslijed pada cijena nafte na svjetskom tržištu, no pojedini bh. distributeri već najavljuju kako oni zbog transporta i nameta koje plaćaju ne mogu više snižavati maloprodajne cijene. U svakom slučaju situacija je mnogo bolja nego prije godinu dana kada smo plaćali 2,50 maraka za litru goriva, podsjeća Dnevni list.
3 komentara
Neko je na ovom portalu juče napomenuo da se obradi ova tema.
Sramota. Kad te tuđin pljačka pa nekako i shvatiš, ali kad te tvoj sumještanin ”HRVAT” na ovaj način guli,
u stvari kradući ti iz DŽEPA novac na ovakav bizaran način, onda se čovjek zapita ”TKO SAM I KOME PRIPADAM”.
Jutros su cijene pale ( za 5 pfeniga). Razumio bih da su cjene veće za toliko, ali 0,30 maraka razlike
je PLJAČKA.
Mi smo ”BRAĆA HRVATI, KRŠĆANI i ETNIČKI NAČISTIJE PODRUČJE u BIH”. Baš i ne vidim koju
korist narod ima ima od ova tri podatka, jedino neku ŽAL U DUŠI, što se ti podaci, gore navedeni povlače
samo onda kad je to u interesu onih koji nas, doslovno, sustavno podkradaju na razne moguće načine.
A mi OVCE. Opet dignemo halabuku kad su izbori, političke teme i sl, a ne vidimo da nas godinama
isti sustav, isti ljudi TAKOZVANI ”VELIKI HRVATI”, PODUZETNICI i ”DOBROTVORI” cijede kao limun.
Pozdrav svim Gruđanima koji se osjećaju slično kao ja, a i onima
na “drugoj strani”.
“Cijene bi po nekima mogle dodatno pasti uslijed pada cijena nafte na svjetskom tržištu, no pojedini bh. distributeri već najavljuju kako oni zbog transporta i nameta koje plaćaju ne mogu više snižavati maloprodajne cijene.”
Pročitajte ovu glupost iz donjeg dijela članka.
Stvarno nas smatraju nepismenim budalama.
ŠTO SU NAMETI: To su uglavnom porezi na gorivo koji se mjenjaju kako se mjenja cijena goriva na tržištu i računa se u POSTOCIMA kao i svaki porez. Ima i nekih fiksnih nameta na litru goriva, bz obzira na njegovu cijenu
ali ti nameti su rijetki i sitni. ZNAČU veličina nemeta isključivo ovisi o cijeni goriva, naravno, ako pumpe rade legalno. Manja cijena goriva u postotku manje davanja državi). LOGIČNO.
ŠTO JE PRIJEVOZ. Cijena prijevoza direktno ovisi o cijeni goriva. Što je gorivo jeftinije i prijevoz je jeftiniji.
Zar je moguće da nas smatraju toliko neupućenima i nepismenima.
krađa nije puno 0,30 pfeniga ostalo nisu niti objavili,.