Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja – CIP organizirao je u četvrtak u Mostaru završnu konferenciju projekta ILIRIC.
Centar za informiranje i priznanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja deset mjeseci provodio je projekt ILIRIC, usmjeren na provedbu Lisabonske konvencije u BiH, piše Večernji list.
Projektni tim ILIRIC-a analizirao je sve propise iz područja priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u BiH, omogućio prevođenje pratećih dokumenta Lisabonske konvencije na sva tri jezika u službenoj uporabi u BiH, čime je Lisabonsku konvenciju učinio lakšom za razumijevanje, a samim time i za korištenje u BiH i regiji.
U sklopu projekta kreiran je i predstavljen model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, čijim bi usvajanjem dosegnuli potpunu harmonizaciju zakonodavstva s odredbama Lisabonske konvencije, čime se BiH približava europskim trendovima u priznavanju.
Kreirali model zakona
Konferenciju je otvorio ravnatelj CIP-a Damir Ljubić, koji je u svom uvodnom govoru istaknuo kako su djelatnici CIP-a jedna velika obitelj koja kontinuirano radi na poslovima informiranja i priznavanja visokoškolskih kvalifikacija te kako priznavanje više ne predstavlja problem u BiH.
CIP radi profesionalno, na europskoj razini, a u prilog tome govori da je projekt podržalo i Vijeće Europe. U sklopu projekta ILIRIC kreirali smo model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih isprava koji vam predstavljamo na konferenciji uz nadu da ćete zajednički uspjeh našeg tima prenijeti svojim suradnicima, naglasio je ravnatelj Ljubić te posebno zahvalio predstavnicima Slovenije, Hrvatske i Srbije što su prepoznali značaj ovog projekta.
Ljubić je podsjetio kako je CIP dio međunarodne mreže ENIC-NARIC koju čini 55 zemalja članica EU-a i svijeta, koju su uspostavili Vijeće Europe i UNESCO u svrhu akademske pokretljivosti i što kvalitetnije provedbe načela Lisabonske konvencije.
Uz ostalo, CIP sudjeluje u koordiniranju i međunarodnoj razmjeni akademskog osoblja, studenata i programa u području visokog obrazovanja, predstavljaju BiH u međunarodnim projektima u području visokog obrazovanja iz svoje nadležnosti, posreduje u međunarodnoj mreži centara za informacije (mreže ENIC/NARIC) i pruža informacije visokoškolskim ustanovama u BiH u vezi s inozemnim visokoškolskim ustanovama i programima itd. Ljubić je napomenuo kako je provedba Lisabonske konvencije iznimno važna i zbog mobilnosti radne snage kod nas i u svijetu.
Sve češće javljaju nam se gospodarstvenici iz BiH sa zahtjevom priznavanja inozemnih kvalifikacija za osobe koje žele kod sebe zaposliti. Tako su nam se iz Županije Zapadnohercegovačke javili gospodarstvenici sa zahtjevom priznanja kvalifikacije iz Indije, Bangladeša i drugih zemalja, a kako smo u međunarodnom sustavu, odnosno potpuno ravnopravni na europskoj i svjetskoj razini, te smo zahtjeve rješavali za dan-dva, naravno, za kvalifikacije koje su u redu, a većina je takvih, kazao je Ljubić.
Izvrsnost u provedbi
Menadžerica projekta Mirta Mandić Martinović s ponosom je kazala kako je CIP prva regionalna institucija koja je omogućila da svi prateći dokumenti budu dostupni na svim jezicima u službenoj uporabi u BiH, što je značajno za provedbu Lisabonske konvencije i postizanje višeg stupnja harmonizacije zakonodavstva u BiH s odredbama ove Konvencije.
Naš cilj je motivirati sve stakeholdere na potpunu primjenu Lisabonske konvencije i olakšati njezino razumijevanje i korištenje, što će u konačnici rezultirati izvrsnosti u njezinoj provedbi u BiH, poručila je Mandić Martinović.
Prema njezinim riječima, u proteklih deset mjeseci analizirani su svi propisi iz područja priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u BiH, prevedena je prateća dokumentacija Lisabonske konvencije.
U sklopu projekta kreiran je i predstavljen model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, čijim bismo usvajanjem dosegnuli potpunu harmonizaciju zakonodavstva s odredbama Lisabonske konvencije, čime se BiH približava europskim trendovima u priznavanju, dodala je Mandić Martinović.
Priznanje radu CIP-a nedavno je stiglo iz Stockholma, gdje je predstavnika CIP-a Dženan Omanović imenovan za potpredsjednika Međunarodne mreže ENIC, piše Večernji list.
Ponosni smo što sudjelujemo u radu tih mreža i u međunarodnim projektima iz oblasti kako priznavanja tako i oblasti sustava osiguranja kvalitete razvoja kvalifikacijskih okvira, studentske mobilnosti i posebno priznavanje kvalifikacija reguliranih profesija, istaknuo je Omanović.
Događaju su nazočili predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvalitete BiH – HEA, predstavnici nadležnih obrazovnih vlasti i nadležnih tijela za priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, kao i regionalni predstavnici ENIC centara Slovenije, Hrvatske i Srbije koji su prepoznali važnost ishoda projekta ILIRIC.
11 komentara
Zabranit uvoz radne snage. Nek idu otvarati firme u nepal i filipine. Nek ovde dignu place. Nek od svoje dobiti otkinu koji milioncic nece im tribat uvozna radna snaga.
Najposle ce oni bizat za filipine…hahaha
Otjerate nase ljude pa sada hocete uvoziti nepalce i filipince, moglo bi vam se to obiti o glavu, šamaranje Fealovca niste valjda zaboravili.
Kakvo šamaranje??
Previse ti filmova gledas da je firmi kao Feal vise i takvih glupana kao ti manje…puno bi nam bolje bilo
Džabe vam je tražit BIH nikom nije interesantna ovo je zemlja Za Tranzit
Ko ce doc u ovi jad od svegs.
Probajte zivjeti mjesec dana od place vaseg radnika pa cete znati da je mala placa.
Povecajte place 300 KM. Vlasnici firmi nece propasti zbog toga, a radnik nece traziti drugu firmu za radit.
Ne ce gazde citaj robovlasnici povecat place pa traze radnike za 5,6 stoja.
Kako Ce dignuti platu kad oni gledaju kupiti najskuplje limuzine koje se ovuda realno ne mogu ni oporaviti ni voziti.Al eto oni su u pravu pa ,,mogu sta hoces,,.
Ha ha, kakvi gospodarstvenici…