Novo istraživanje koje je proveo Center for Applied Research in the Apostolate (Centar za primijenjena istraživanja u apostolatu) bavilo se sudjelovanjem vjernika na svetim misama, a provedeno je u više zemalja svijeta.
Prema rezultatima Afrika je vodeća u broju katolika koji sudjeluju na misnim slavljima. Tako, na pitanje: Osim vjenčanja, sprovoda i krštenja, koliko često idete na svete mise?, 94% nigerijskih katolika odgovorilo je kako u crkvu idu tjedno, a neki čak i na dnevnoj razini.
Anketu je proveo World Values Survey, koji je počeo pratiti podatke 1980-ih te ima statistiku za 36 zemalja s brojnom katoličkom populacijom. CARA, koja je prikupila rezultate, rekla je da se ne zna točno koja zemlja ima najveću stopu sudjelovanja na misu, jer istraživanja nisu provedena na tu temu u svakoj zemlji svijeta.
Među ispitanicima WVS-a, uz Nigeriju, tjedno ili češće na misi sudjeluju katolici iz Kenije (73%) i Libanona (69%).
Latinska Amerika i Europa
Zemlje u kojima polovica ili više katolika tjedno sudjeluje na misnim slavljima su Filipini (56%), Kolumbija (54%), Poljska (52%) i Ekvador (50%), dok manje od polovice, ali ipak više od trećine svaki tjedan na misu idu katolici iz Bosne i Hercegovine (48%), Meksika (47%), Nikaragve (45%), Bolivije (42%), Slovačke (40%), Italije (34%) i Perua (33%).
Tri od 10 katolika koji tjedno sudjeluju na svetoj misi su podatci za Venezuelu (30%), Albaniju (29%), Španjolsku (27%), Hrvatsku (27%), Novi Zeland (25%) i Ujedinjeno Kraljevstvo (25%).
Prije i poslije pandemije
Istraživanja su uključivala i sudjelovanje na misama prije i poslije pandemije te tako, prema rezultatima, broj katolika u Sjedinjenim Američkim Državama koji svaki tjedan idu u crkvu povećao se za 24% poslije pandemije, u odnosu na ranije razdoblje.
U našoj posljednjoj anketi krajem ljeta 2022., 17% odraslih katolika izjavilo je da često posjećuju crkvu, a 5% umjesto toga prati misu online ili na televiziji od kuće, stoji u CARA izvješću, a kako prenosi Aleteia.
Ostale zemlje sa sličnim brojkama kao SAD su Mađarska (24%), Slovenija (24%), Urugvaj (23%), Australija (21%), Argentina (21%), Portugal (20%), Češka Republika (20 %) i Austrija (17 %).
Najrjeđe na svetim misama sudjeluju katolici iz Litve (16%), Njemačke (14%), Kanade (14%), Latvije (11%), Švicarske (11%), Brazila (8%), Francuske (8%) i Nizozemske (7%).
Ne nužno “religiozni”
Iznenađujuće, istraživanja su pokazala kako nije nužno da će katolici koji sebe smatraju više religioznim, češće ići na svete mise. Primjer tomu je Libanon gdje velik broj katolika sudjeluje na misnim slavljima, ali broj onih koji sebe smatraju religioznim je znatno manji u odnosu na druge zemlje. Također, 97% katolika u Urugvaju se smatra religioznim, a tek 23% njih redovito idu na svetu misu.
Uz Urugvaj, zemlje u kojima najviše katolika sebe smatra religioznim su Nigerija (95%), Albanija (94%), Slovačka (93%), Češka (92%), Italija (92%), Litva (92%), Kenija (92%), Kolumbija (92%), Bolivija (91%) i Poljska (90%).
Usporedba s materijalnim dobrima
CARA je u istraživanju primijetila i vezu između ekonomskih dobara i sudjelovanja na misi te zaključila kako je katoličanstvo najviše prisutno u zemljama u razvoju, gdje je bruto domaći proizvod manji.
Zaključili su da se broj vjernika smanjuje u razvijenim zemljama te unatoč tomu što su nejasni precizni mehanizmi koji povezuju ekonomski razvoj, materijalna dobra i religiju te vjernički osjećaj, oni su izuzetno važni, kako je navedeno u istraživanju, prenosi Nedjelja.ba.
19 komentara
Katolici pa lažu.
A šta je sa nama protestantima? Kakvo je tu stanje sa odlascima na misu? Zna li se ?
90% mladih katolika ulazi u brak zbog trudnoće..gdje je tu vjera?!
Svak ide sebi i moli boga za sebe,a ima i ohoh idu samo da vide ko je u crkvi i šta je ko obuka,imaju jezik mogu se pričestit sa balkona, o čemu pričate
Puuuno je manje istinskih vjernika, koji zive istinski krscanski nauk.
IMAJU DUGACAK JEZIK DODJU DA SE VIDE,
KAD SE SRETNU VAN CRKVE POCINU OGOVARANJA.
Ljudi vise nemaju kad u crkvu sve nam je prisnije od Boga i crkve .Nši su stari dan nov radili da prežive ali medicina je se postovala i Oslo se na misu danas sve naopako i mladi i stariji .
Naslov kaže gotovo 50 posto katolika ide na misu.Onda ih sigurno više od 50 posto ne ide na misu.Iako je i ova prva brojka preuveličana to može sva izračunat u svojoj sredini.
Pohvalno. Gdje God se narod okuplja to nosi samo dobro. Jer što je vrijednije od obitelji, komšija, sela, okupljanja i ostalog. Samo uz to ostalo, trebao bi bar jednom godišnje da 50% naroda onako usput ode pitat u opcinu kako se troše narodne pare. Mislim da bi nam društvena infrastruktura puno bolje izgledala. Šetnice, biciklističke staze, bazeni, dvorane, kolnici, javni prijevoz etc. Također višak ako se ostvari išao bi potrebitima a ne onima koji iovako imaju previše.
STA JE S ONIMA STO NISU KATOLICI.
Nažalost ima puno licemjerstva ! Vjeru treba živjeti djelima a ne samo molitvama ! Koliko samo u našim krajevima nemorala , laganja , prevara , krađa , ogovaranja , zavisti , lažnih svjedočenja , bahatosti , olosti , pijanstva , drogiranja … itd ! Za nevjerovat ! A sve kršćani !
Sve od reda razvijene zemlje
Ima Dzamija u Mostaru nije ti daleko.
Lijepo je pročitati vijest da se kod nas ide na misu . Ali kao sto je netko već napisao ,malo je onih koji uistinu slušaju Boziju riječ i žive po tom primjeru . Odu u crkvu a na povratku kući tračaju i kleveću okolo .
ZASTO U OVIM KOMENTARIMA RUZICI SPOMINJU KAFANSKOG COVJEKA,A TEMA JE DRUGA.
Sta reci pricesuje se Sestra u Nedilju, a Cetvtak svjedoci na Sudu da nikad nije vidjela da joj je brat ikad prinocio u kuci .To toliko o pricesti i Vjeri.DNO DNA.
DE PISITE U KOLIKO ZEMALJA SE SMANJIO KATOLICIZAM? NPR.:: BRAZIL, HR; I DA NE KONTAM!! ISPISANI KATOLIKA KOKO OS!! VISE IMA AUTA OKO CRKVE NEG UNUTRA KATOLIKA!!!
Za ” U “:
Hrvatska je kršćanska zemlja i takva treba ostati. Ne samo Hrvatska u svojim državnim granicama, nego Hrvati uopće. Ma gdje bili, a njih nije mali broj.
Dok pojedine zapadne zemlje podpuno svjestno ignoriraju vjeri u raskidaju s kršćanskim moralom, svjedskim portkom i umjesto toga najavljuju kozmopolitskog, bezličnog svjedskog društva, koje se oslanja na bezgraničnu samodopadnost i samouništenje, mi Hrvati, Poljaci, Mađari i Središnja Europa se čvrsto moramo držati naših tisućljetnih kulturnih i vjerskih temelja.
Moramo zauvijek zaboraviti i ignorirati ateističko-sotonistička stajališta iz XX. stoljeća. Marksizam, lenjinizam i titoizam predstavljaju sotonizam i ne smijemo mu dopustiti povampirenje.
Amen.
ZA „ Marica steana“:: SLAAZEM SE S TVOJIM KOMMENTOM!! ZNAM KOLIKO I SE ISPISALO IZ KATOLICIZMA RADI BISKUPA; PRATARA; POREZA NAJVISE!! STA TEBI NIJE KRIVO STO SU ONI DANAS ZAPOSLENICI – NAMJESTENICI U CRKVI!! ZAR JE TO NJIJOV NAUK, A NE ONI: IDITE I PRIPOVIDAJTE BOZJU RIC!!!