Mjesečno 445.439 toplih obroka
Od listopada 2022. do veljače 2023. UNDP je proveo prvo ikad mapiranje prostorne raspoređenosti, kapaciteta, broja korisnika i drugih važnih aspekata rada svih javnih kuhinja u BiH u cilju razvijanja konkretnih preporuka za javne politike i tehničke mjere koje doprinose smanjenju gladi u zemlji. Provedeno istraživanje pokazalo je da u BiH postoje 54 organizacije za podjelu besplatnih obroka, pri čemu se 35 objekata (64,82%) nalazi u FBiH, 18 objekata (33,33%) u RS-u i jedan objekt (1,85%) u Distriktu Brčko BiH. U FBiH većina organizacija za podjelu besplatnih obroka djeluje u Sarajevskoj županiji (9 kuhinja, odnosno 25,71%) i ZDŽ-u (7 kuhinja, odnosno 20%), dok najmanji broj organizacija djeluje u BPŽ-u (1 kuhinja, odnosno 2,86%), ZHŽ-u (1 kuhinja, odnosno 2,86%) te PŽ-u (1 kuhinja, odnosno 2,86%), SBŽ-u (2 kuhinje, odnosno 5,71%) i HBŽ-u (2 kuhinje, odnosno 5,71%).
Istraživanje je pokazalo da je u 53 javne kuhinje u BiH blizu 18.000 korisnika. Na mjesečnoj razini kuhinje podijele 445.439 toplih obroka. Broj ne obuhvaća podijeljene pakete suhe hrane koji varira ovisno o količini hrane kojom kuhinja raspolaže, ali i broju korisnika takve usluge koji se često mijenja. Nadalje, istraživanje je pokazalo da se broj korisnika povećao za blizu 500 u 2022. godini u odnosu na 2021. godinu. Važno je napomenuti da je broj osoba koje se susreću sa svakodnevno otežanim pristupom hrani i do deset puta veći, prema procjenama UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu, ali zbog različitih barijera ne ostvaruju svoje pravo na topli obrok kroz javne kuhinje. Istraživanjem je utvrđeno da 46 organizacija raspolaže djelomičnim podacima o zastupljenosti ugroženih kategorija društva među korisnicima, dok osam organizacija ne raspolaže takvim podacima. Prikupljeni podaci od 46 organizacije pokazali su da su umirovljenici kategorija zastupljena u 44 kuhinje, nezaposleni u 43 kuhinje, samohrane majke u 38 kuhinja, osobe s poteškoćama u razvoju u 36 kuhinja, pripadnici romske populacije u 33 kuhinje, povratnici u 26 kuhinja, zaposleni s nedovoljnim primanjima u 15 kuhinja, međunarodni migranti, izbjeglice i tražitelji azila u osam kuhinja, dok su druge kategorije zastupljene u četirima kuhinjama. Među drugim kategorijama evidentirani su studenti u Pučkoj kuhinji fra Didaka Buntića – Dompes te beskućnici u Restoranu dobre volje − Pomozi.ba u Bihaću.
Više vrsta pomoći
Važno je napomenuti da 70% svih kuhinja u BiH pruža i druge usluge osim podjele hrane, a zabilježeni su i vrlo dobri primjeri socijalnog poduzetništva organiziranog oko usluga javnih kuhinja. Mnoge organizacije za podjelu besplatnih obroka pružaju dodatnu podršku svojim korisnicima u vidu podjele: odjeće i obuće i higijenskih proizvoda (32 organizacije), opreme za djecu (24 organizacije), školske opreme i pribora (26 organizacija) te opreme za trudnice (20 organizacija). Osim toga, neke organizacije pružaju pomoć i u lijekovima, medicinskim pomagalima, ogrjevnom drvu te u novcu i prehrambenim proizvodima. Naime, 22 organizacije, odnosno 56,41%, pružaju ostale vrste podrške poput plaćanja režija i lijekova te rješavanja stambenog pitanja; podjele jednokratne novčane pomoći; zdravstvene podrške određenim kategorijama (liječnički pregledi, prevencija bolesti kod žena, pomoć za rodilje); psihosocijalne podrške; podjele namještaja, kamp-prikolica, medicinskih pomagala (kolica, hodalice, štake, kreveti); aktivnosti učenja i edukativnih radionica za djecu, internata za djecu iz udaljenih sela, dnevnog centra za djecu, stipendiranja djece te podjele ogrjeva i sadnog materijala.