Posljednjih godina došlo je do buđenja katoličke medijske scene koju neki kritičari nazivaju i “konzervativnom revolucijom”, a u njoj svoj doprinos, možda čak i ključni, daju i brojni Hercegovci, rođeni ili podrijetlom iz našeg kraja.
Svećenik iz Posušja, diplomirao je arhitekturu i do 37. godine radio je u struci, a za svećenika se zaredio u 47 godini. Bio je hrvatski branitelj, a u mladosti se bavio atletikom – bacao je koplje. Studentima je privukao pažnju svojim angažmanom na projektu kampa za katoličku mladež – “Modrave” te u udruzi SKAC.
Široj javnosti je najpoznatiji kao hrabri svećenik koji je svojim autoritetom spriječio ulazak interventne policije u Crkvu sv. Marka, na vrhuncu braniteljskih prosvjeda prije par godina. To je privuklo mnoge na njegov Facebook profil na kojem je često komentirao događaje u javnosti. Nedavno je morao ugasiti svoj profil po naredbi svoga provincijala, slučajno ili ne, nedugo nakon što je popularni “Ike” komentirao nespojivost joge i kršćanstva, povodom objava predsjednice Kolinde Grabar Kitarović kako prakticira jogu.
Popularni “Dado“ već nakon tri desetljeća života ima zanimljivu biografiju. Nakon osnovnog obrazovanja u Ljubuškom, odlazi u Srednju Bosnu u sjemenište, zatim u Zagreb na studij. Po završetku studija dolazi u Mostar gdje je uspješno djelovao kao franjevac u radu s mladima. Nakon par godina dolazi u sukob s nadređenima, napušta franjevce i odlazi u Austriju na doktorski studij.
Mladi mu zamjeraju da nije pametno iskoristio svoju priliku i njihovo povjerenje, a danas je hrvatskoj javnosti najpoznatiji kao kolumnist-teolog tjednika Express, u vlasništvu austrijske Styrije.
Životne je priče slične Milasovoj. Rođen u okolici Ljubuškog, a nakon sukoba s nadređenim franjevcima iz Mostara od Vrhbosanske nadbiskupije dobiva malobrojnu župu u ratom razrušenoj Bosanskoj Posavini.
Navodno je dugo vremena prije prelaska u konkurentsku Styriju bio drugi čovjek Pavićevog EPH. O Ivanu Tolju mediji zadnjih godina pišu razne priče prepune legendi i misterija, no ono što je očito i jasno, odnosno nejasno, je: kako je ključni čovjek izdavačke kuće koja izdaje jedini tabloid u Hrvatskoj (24sata), traži redefiniciju braka i obitelji (Večernji list) i relativizira pobačaj (Express), zapravo jedan katolički svećenik?
Iako će za sebe vjerojatno reći da je Posavljak, Goranovi preci dolaze iz Gruda. Ovaj bivši panker i novinar Jutarnjeg lista danas je urednik najčitanijeg katoličkog portala u Hrvatskoj, a nakon ženidbe postao je i poljski zet.
Bitno.net ističe se po tome što na razne načine nastoji biti prisutan i čitan među katolicima, a posebno mladima. Neki im zamjeraju teološku neopreznost i praćenje trendova kao što su “klikbejtovi” i “ovih 10 stvari…”, no uredništvo očito ima svoju logiku. Velika važnost portala je to što je postao platforma na kojoj se mnogo puta razvila akademska diskusija i međusobna polemika više autora i katoličkih teologa.
Iako je iz susjednog Kupresa, koji ipak pripada Bosni, bila bi prava šteta ne spomenuti don Josipa u ovoj analizi. Kroz život je stalno mijenjao adresu: ekonomiju je diplomirao u Subotici, a magistrirao u Osijeku. Nekoliko godina radio je u Ministarstvu pomorstva, prometa i veza u Zagrebu kao savjetnik. KBF je upisao u Zagrebu, a kao bogoslov Zadarske nadbiskupije, nastavio u Rijeci. Za đakona je zaređen 2002. u Benkovcu. Suosnivač je javnog vjerničkog društva “Omnia Deo – Sve Bogu“, nastalo od članova Euharistijske zajednice Srca Isusova i Marijina, iz koje su kasnije proizišle dvije redovničke zajednice – ženska i muška.
Don Josip je poznat po duhovnim nagovorima te vođenju duhovnih obnova. Njegove propovijedi i nagovori, koje objavljuje svaki tjedan, dostupni su na YouTubeu, a privlače sve više i više slušatelja.
Čitav urednički osmerac bez kormilara ove humorističke emisije dolazi s kamena. Čine ga trojica “pravih” Hercegovaca, trojac druge generacije iz Hercegovine i splitski dvojac podrijetlom iz Zagore. Ova emisija je autentično osvježenje u našim medijima i jedna od rijetkih takvog tipa u svijetu. Može se slobodno reći da su “razmontirali” predrasudu o katolicima kao neduhovitima i nesklonima kritici u vlastitim redovima.
Laudato TV uspješno širi svoj projekt katoličke televizije u Hrvatskoj. Sve je više ljudi kojima je ova televizija kanal broj 1 na daljinskom upravljaču, a novootvoreni studio u Splitu i sve posjećeniji promo-koncerti “Progledaj srcem” daju nadu u svijetlu budućnost.
Rođen u Sovićima, Grude. Član je Hercegovačke franjevačke provincije, a u Hercegovini je bio konstantno aktivan u radu s mladima. Bio je nacionalni i područni duhovni asistent Franjevačkog svjetovnog reda i Franjevačke mladeži i provincijski promicatelj zvanja, a od 2013. do 2016. i župnik. Od rujna 2016. je u Franjevačkom samostanu u Pazinu.
E-duhovne vježbe su projekt franjevačkog bratstva u Pazinu, gdje se nekolicina franjevaca odlučila na povučeniji život. “E-duhovne” su aplikacija preko koje fratri šalju poticajne tekstove, a uz to i mole za “polaznike” koji se prijave u pojedine cikluse u godini, kada se vježbe održavaju. Projekt je privukao veliku pažnjujavnosti kojoj je bilo neobično da se Crkva na ovakav način služi modernom tehnologijom.
Fra Mate Kolak, pavlin, rođen je u Zagrebu kao najstarije dijete obitelji iz Duvna. Nakon završene Nadbiskupske klasične gimnazije, godinu dana boravi u Lešniowu u pavlinskom novicijatu u Poljskoj (nedaleko od Jasne Gore). Po završetku novicijata odlazi na studij filozofije i teologije u Rim. Trenutno služi na župi sv. Urbana i Lovre na sjeveru Rima, a radi i na doktoratu o Lukinom Evanđelju na Papinskom biblijskom institutu.
Od 2017. zajedno s grupom mladih osniva “Pod Smokvom” u kojem preko YouTube-a svećenici svakodnevno kroz molitvu objavljuju čitanja i komentare Evanđelja toga dana, ali i druge korisne stvari.
Svećenik Boris Jozić predstavnik je sjeverne Hercegovine, a dolazi iz Konjica. U ratu je s obitelji izbjegao u Zagreb. Među prvima se pridružio Fra Mati u projektu “Pod smokvom”, a prošlu godinu obavljao je funkciju povjerenika za vjernike laike Zagrebačke nadbiskupije i pomoćnika koordinatora za trajnu formaciju svećenika.
Javnost ga je osobitno zamijetila kao svećenika koji je molio u zagrebačkoj Arenina velikom koncertu duhovne glazbe “Progledaj srcem”, a prisutan je i kao duhovnik u programu za katoličke muškarce – Exitus.