Procjene Vanjskotrgovinske komore BiH su da je u posljednjih godinu dana zasađeno oko 1.000 hektara novih plantaža smilja. Ako se tome doda da je 80 posto podignutih nasada nastalo kultivacijom do tada neobradivih brdskih i kamenitih područja Hercegovine, dolazi se do zaključka da ovaj trend ima višestruku finansijsku i opće društvenu korist.
Posebno u stvaranju novih obradivih površina i otvaranju velikog broja novih radnih mjesta.
Ako se sve navedeno stavi u kontekst najvećih svjetskih proizvođača eteričnih ulja, gdje službeno Korzika drži primat, a procjene su da raspolažu sa 250 hektara,dolazi se do zaključka da bi se BiH trebala pozicionirati na sami vrh proizvođača eteričnog ulja od smilja u skoroj budućnosti.
IZRADA STANDARDA
Vanjskotrgovinska komora BiH 4. listopada 2016. godine osnovala je Grupaciju proizvođača, prerađivača i sakupljača smilja. Ovaj sektor proizvodnje, prerade i uzgoja ljekovitog bilja u BiH doživljava ekspanziju.
Samo u prvih devet mjeseci prošle godine vrijednost izvoza eteričnih ulja dvostruko je premašila količninu u 2015. godini.
PRVI KORACI
Grupacija će se kroz svoj rad zalagati za izradu standarda i brenda hercegovačkog smilja, kao i traženje i pozicioniranje ovih proizvoda na svjetskom tržištu.
Jedan od prvih koraka je i zajednički nastup na najvećem svjetskom sajmu organskih proizvoda “Biofach 2017”, koji će biti održan u Nirnbergu od 14. do 18. veljače. Planirano je da se uskoro bh. firme iz ovog sektora u organizaciji VTKBiH zajednički predstave i na drugim svjetskim tržištima poput Amerike, Rusije, Kine i Japana.