U Hercegovačko-neretvanskoj županiji u mjesecu siječnju dvije osobe su oboljele od ospica. U cijeloj BiH od početka godine ukupno je zabilježeno devet slučajeva ospica, od čega sedam u Federaciji, a dva u Republici Srpskoj.
Stručnjaci pojavu ospica pripisuju padu procijepljenosti, koja je prema riječima liječnika, u HNŽ-u pala ispod 70 posto.
”Situacija procijepljenosti na području HNŽ-a je alarmantna, budući je ona u obveznom programu cijepljenja pala ispod 70 posto”, rekao je nedavno predsjednik Liječničke komore Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Mehmed Haznadar.
Upozorenja liječnika
Predsjednik Stručnog savjetodavnog tijela Federalnog ministarstva zdravstva za prevenciju zaraznih bolesti u FBiH dr. Jurica Arapović kazao je kako Svjetska zdravstvena organizacija i Europski centar za prevenciju i nadzor bolesti (ECDC), kao i federalne i županijske javno zdravstvene institucije smatraju kako postoji vrlo visoka vjerojatnost od epidemije zaraznih bolesti u sredinama gdje je procijepljenost manja od 90 posto.
”Svjesni smo kako je epidemija ospica prisutna u Srbiji, svjesni smo da postoji rizik da epidemija zahvati i južni dio BiH. Epidemija nema granica, virusne bolesti nemaju teritorijalni vid zaustavljanja kada se prošire, a na ovakvo imunološko stanje našeg stanovništva, prijeti ogromna epidemija, i po svoj prilici to nas može skoro zadesiti”, kazao je dr. Arapović nedavno.
U BiH nema epidemije, te se radi o slučajevima koji nisu povezani.
Nermin Avdić, specijalist epidemiologije, te šef službe za epidemiologiju ZZJZ HNŽ je nedavno na press konferenciji u Mostaru također rekao kako epidemija ospica prijeti zbog male pokrivenošću cijepljenjem.
”Pokrivenost MMR je pala u nas na oko 60 posto na, to je veoma malo. Moramo imati 95 posto pokrivenosti da bi bili sigurni da nam neće doći do epidemije ospica”, rekao je Avdić i apelirao na roditelje da cijepe djecu dok bolest ne dođe.
Ospice se prenose zrakom
Ospice su akutna virusna bolest koja se vrlo lako širi. Komplikacije uključuju proljev, zapaljenje uha, zapaljenje pluća, upalu mozga i smrt.
Svatko, bez obzira na dob, tko nije prebolio ospice ili nije cijepljen, može oboljeti. Većina slučajeva se pojavljuje kod djece predškolske dobi i mladih koji nisu cijepljeni protiv ospica.
Ospice uzrokuju visoku temperaturu, kašalj, curenje iz nosa, suzne oči i crveni osip koji se sa lica širi na cijelo tijelo. Simptomi mogu trajati jedan do dva tjedna.
Ospice se prenose zrakom kapljicama iz nosa, grla i usta zaražene osobe koja kašlje, kiše ili pri govoru.
Cijepljenjem svih osoba koje nisu preboljele ospice, odnosno nisu primile dvije doze cjepiva protiv ospica. Osobito je važno da djeca prime dvije doze MMR prije polaska u školu (do 14 godine ih treba nadoknaditi).
bljesak.info
1 komentar
Dzaba clanci,ne cjepimo!
Sta im dajete unutra,nesto za sta imate lijek nakon 20 godina kada se aktivira?
Lijek koji drzi pod kontrolom a ne da izlijeci,kome je u interesu izljecenje bolje je uzimat pare svaki mjesec za drzanje pod kontrolom,zar ne?