“Sramotno je što se spomen na utemeljenje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i na ono što se na današnji dan događalo u Vukovaru, Slunju, Škabrnji i drugim mjestima umjesto skrušenoga pijeteta pretvorio u seosko dernečenje i pijančenje. Pitamo županijske, gradske i općinske vlastodršce, što to točno slavite?”, pitaju se u priopćenju Županijskoga odbora ŽZH Hrvatske republikanske stranke povodom obljetnica pada Vukovara i utemeljenja HZHB.
“Majka troje djece, iz jednoga hrvatskoga mjesta u Županiji Zapadnohercegovačkoj, nakon godina rada na određeno vrijeme u jednoj javnoj ustanovi, umjesto ugovora na neodređeno dobiva otkaz zbog činjenice da nije bila stranački podobna i nije se htjela “preobratiti” u pravovjernu zajednicu partijskih žena. Iako je na sudu dobila pravnu zadovoljštinu, više mjeseci ta ustanova nije ispoštovala sudsku odluku. Zajedno sa suprugom, koji je nakon mjeseci rada bez isplaćenih plaća u jednoga privatnika s Visoke Glavice, inače dobroga prijatelja aktualne županijske vlasti, ostao bez posla, i troje djece napustili su ovaj kraj i Božić će dočekati u Rosenheimu“, navode iz Županijskoga odbora HRS-a, dodajući da su zamoljeni da ne spominju imena.
Kako dalje navode u priopćenju, sudbinu ove obitelji dijele mnoge druge obitelji.
“Gospodo iz vlasti, jesu li se za ovo borili oni na čija spomen-obilježja polažete vijence? Dok medijske stupce popunjavaju katastrofalni i poražavajući rezultati nedovoljnoga rada, loša realizacija planiranih aktivnosti, nedovoljna posvećenost rješavanju ili olakšavanju ključnih problema građana, naši vlastodršci derneče, i to ne svojim novcem, nego novcem poreznih obveznika.”
Dodaju da monitoring rada Skupštine i Vlade ŽZH, objavljen od strane CCI-a, govori kako je, primjerice, Skupština ŽZH radila najmanje od svih u BiH, u prosjeku sat vremena mjesečno, redovito krši Ustav, zakon, pa čak i svoj Poslovnik o radu, dok je Vlada najneaktivnijaod svih. Međutim, to iste ne sprječava da isplaćuju redovito primanja tim istim zastupnicima u Skupštini i svim drugim uposlenim u institucijama vlasti, za što se iz proračuna izdvaja preko 60% sredstava. Ova izvješća nevladinoga sektora godinama se ponavljaju i svake godine su sve lošija, ali nema adekvatnih sankcija, jer isti ljudi koji drže vlast stranački kontroliraju i one institucije koje bi ih morale sankcionirati.
“Zato, primjerice, kada neki privatnik kasni ili ne uplaćuje poreze i doprinose samo nekoliko dana, to redovno vodi inspekcijskom nadzoru, plaćanju zateznih kamata na dugovanja, često stečaju i sudskom procesu protiv vlasnika/menadžera firme. Zbogvišemilijunskih dugova javnih institucija, dovođenja uposlenika na rub prosjačkoga štapa, bez mogućnosti liječenja (zbog neuplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje) i umirovljenja nakon što se steknu uvjeti koji se odnose na godine staža i starosti (zbog neuplaćenih doprinosa za PIO/MIO), ne odgovara nitko”, stoji u priopćenju HRS-a.
“S druge strane, imamo nemogućnost upošljavanja, osim ako niste partijski podobni, konstantno generiranje loših političkih odnosa itd. Što ljudima drugo preostaje nego životnu sreću tražiti drugdje? Ponavljamo pitanje našim vlastodršcima, jesu li se za ovo borili oni na čiji spomen ovih dana vijence polažete? Imate obraza slaviti ove dane kao da se radi o nekim svečanostima”, ogorčeno se navodi u spomenutom priopćenju, uz dodatak da dani spomena na žrtvu naših branitelja i osnivanje HZHB moraju biti dani pijeteta i molitve, jer smo svi redom pali na ispitu iskrenoga baštinjenja ostavštine naših branitelja.
“Ovo što danas živimo nije ono za što se ginulo. No, ovim putem poručujemo, kada već to ne rade naši predstavnici u tijelima vlasti, mi, mlađe generacije opravdati ćemo žrtvu koju su podnijeli naši branitelji. Vrijednosti, prava i vrjednote za koje su se žrtvovali naši branitelji i koje su bili temelj osnivanja HZHB, još uvijek žive i dok smo mi tu neće nikada otići u zaborav”, zaključuje se u priopćenju Županijskoga odbora ŽZH Hrvatske republikanske stranke.